porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prawoślaz lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia?
Prawoślaz lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia? Bylina dorastająca, z liśćmi o karbowanym brzegu, obustronnie pokrytymi włoskami. ...

Koniczyna łąkowa - jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?

Koniczyna łąkowa - jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?

Koniczyna łąkowa pomaga na wiele dolegliwości.

fot.: thinkstockphotos.com
Koniczyna łąkowa to bylina dorastająca do 50 cm. Jej kwiaty są jasne lub purpurowe, pachnące, w główkach kulistych lub jajowatych, znajdujących się przeważnie po 2 na jednej łodydze. Jej liście są trójlistkowe, jajowate lub eliptyczne. Jak wykorzystać koniczynę łąkową dla zdrowia?

Koniczyna łąkowa - właściwości

Koniczyna łąkowa ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwskurczowe. Stosuje się ją w nieżytach górnych dróg oddechowych, problemach żołądkowych i zaparciach. Pobudza apetyt, reguluje trawienie i czynności wątroby. Odwar z ziela aplikowany zewnętrznie łagodzi świąd i uszkodzenia skóry.

Koniczyna łąkowa - zbiory

Zbieramy od maja do września same główki kwiatowe lub razem z szypułką długości około 7 cm i górnymi liśćmi, suszymy na powietrzu w przewiewnym miejscu. Przechowujemy w szczelnym i suchym słoiku.

Koniczyna łąkowa - ziołolecznictwo

Koniczynę w zielarstwie stosuje się w postaci odwarów, naparów, nalewek, herbatek i okładów.

Napar z kwiatów: Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem przez 15minut, pijemy po szklance 3 razy dziennie.

Odwar z ziela: 1,5 łyżki ziela wsypujemy do 0,5 litra wrzącej wody, gotujemy pod przykryciem przez 15minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem. Odwarem możemy też płukać jamę ustną i gardło.

Nalewka: 100 g suszonych kwiatów zalewamy 0,5 litra czystej 40% wódki i odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy nalewką następnie odcedzamy. Nalewkę rozcieńczamy dwoma szklankami przegotowanej wody i przelewamy do ciemnej butelki, wstawiamy do lodówki. Pijemy 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

W kuchni: Świeże kwiatostany koniczyny można dodawać do sałatek i surówek. Można je także kisić na zimę podobnie jak kapustę i podawać jako dodatek do potraw mięsnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Chmiel zwyczajny - jak wykorzystać go dla zdrowia? Chmiel zwyczajny - jak wykorzystać go dla zdrowia?

Chmiel zwyczajny to wieloletnie pnącze o pełzającym, rozgałęzionym kłączu i licznych korzeniach. Pęd pokryty jest haczykowatymi włoskami czepnymi. Liście są szerokie, 3- lub 5-klapowe, na brzegu...

Hyzop lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia? Hyzop lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia?

Hyzop lekarski jest zimotrwałym półkrzewem dorastającym do 40-60 cm wysokości. Ma lancetowate liście osadzone na cienkiej łodydze. posiada również drobne kwiaty o szafirowo-fioletowym zabarwieniu,...

Chaber bławatek - jak wykorzystać go dla zdrowia? Chaber bławatek - jak wykorzystać go dla zdrowia?

Chaber bławatek to roślina jednoroczna o sztywnych, wzniesionych łodygach, pokrytych drobnymi wąskimi, omszonymi listkami. Na szczytach jej pędów wyrastają pojedyncze, błękitne koszyczki kwiatowe,...

Aktualizacja: 20.07.2016 14:04
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.