porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odetkać ucho zatkane wodą? Domowe sposoby na zalane ucho Chyba każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy po ...
Alergia - jak zareagować w razie nagłego ataku alergii? Jaki leki? Kiedy wzywać pomoc?

Nagły atak alergii - co robić?

Nagły atak alergii może być śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego jak najszybciej po wystąpieniu objawów, trzeba podać leki przeciwalergiczne. Ulgę przyniesie też chłodne powietrze, zimne kompresy, roztwór wapna.

Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu zauważysz na ciele wysypkę, lekką opuchliznę (np. ust czy powiek) to natychmiast zażyj wapno – w szklance wody rozpuść dwie tabletki. Jeśli jesteś alergikiem, to powinieneś zawsze mieć przy sobie ten specyfik. Po godzinie powinieneś zauważyć poprawę. Jeśli ta nie następuje i dochodzą jeszcze inne niepokojące objawy, takie jak duszność, drgawki, to natychmiast wezwij lekarza, gdyż niezbędne będą silniejsze środki.

Natomiast, gdy po zjedzeniu czegoś alergizującego (np. orzechów, owoców morza) spuchnie szyja lub w ogóle głowa, to natychmiast wezwij pogotowie (numer 112). Taka reakcja alergiczna stanowi zagrożenie dla życia, gdyż alergik może się udusić. Do momentu przyjechania zespołu ratowników zadbaj o to, by chory miał jak najwięcej świeżego i najlepiej zimnego powietrza, które powinien powoli wdychać. Możesz też schładzać go wodą (głównie nadgarstki i czoło). Zimne powietrze ułatwi oddychanie, a zimna woda obkurczy naczynia krwionośne i nieco zmniejszy obrzęk.

Takie nagłe i poważne reakcje na alergen to tzw. wstrząs anafilaktyczny, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego też alergicy powinni mieć zawsze przy sobie wapno oraz leki przeciwalergiczne, które w razie potrzeby od razu można zaaplikować.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czego objawem są czerwone dłonie? Czego objawem są czerwone dłonie?

Dłonie mogą robić się czerwone z wielu powodów. Często czerwienienie się dłoni to oznaka jakiejś dolegliwości. Sprawdź, dlaczego dłonie są zaczerwienione.

Jak leczyć krwiaki, siniaki i opuchliznę?

Okłady z kostek lodu i octu lub aplikacja maści z wyciągiem z arnik i - to najlepsze sposoby na zmniejszenie skutków uderzenia: krwiaka i opuchlizny.

Aktualizacja: 17.04.2018 12:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.