porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak walczyć z zimową depresją?
Jak walczyć z zimową depresją? Kiedy dni są krótsze a światła słonecznego znacznie mniej, dopada ...
WZROK - badanie oczu - PRZEGLĄD

Nowoczesne metody badania oczu - jakie są?

Nowoczesne metody badania oczu - jakie są?

Nowoczesne metody badania oczu - jakie są?

fot.: Photos.com
Tak długo, jak mamy sokoli wzrok nie interesujemy się badaniami, dzięki którym można ocenić jego kondycję. Ale na wszystko przychodzi czas – także na badanie wzroku.

Rodzaj badania jest zawsze uzależniony od przyczyny, która skłoniła nas do odwiedzenia okulisty. Jeżeli z upływem lat mamy zbyt krótkie ręce, aby przeczytać drobny druk, wystarczy nieskomplikowane badanie oczu. Inaczej jest wtedy, gdy oczy zaczynają chorować lub na ich kondycję wpływają schorzenia ogólnoustrojowe, np. cukrzyca czy miażdżyca. Wielu z nas daje się namówić na tzw. komputerowe badanie wzroku, które często można wykonać w supermarkecie czy salonie optycznym. Ale nie zawsze i nie dla wszystkich jest to dobre rozwiązanie. Badania okulistyczne dzieli się na badania podstawowe i dodatkowe. Badania podstawowe to:

>>> Jak dbać o oczy? Jak zapobiegać utracie wzroku? PORADY [KLIKNIJ]

Komputerowe badanie wzroku (autokeratorefraktometria) – polega na ocenie krzywizny rogówki oraz wady wzroku. Badanie pozwala ocenić sprawność oka, jako aparatu optycznego i ustalić jaka jest w nim wada. Ale trzeba pamiętać, że takie badanie nie zawsze pozwala dobrać właściwe okulary. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim ludzie młodzi mają silne mięśnie oczu, które dostosowują moc oka do odległości, na jaką chcą patrzeć, czyli akomodują. Komputerowe badanie wzroku przeprowadza się bez wyłączenia tych mięśni, co wpływa na nieprecyzyjną ocenę wady wzroku. Poza tym, moc szkieł musi być dobrana do oczekiwań pacjenta. Oznacza to, że osoba, która widziała świat nieco niewyraźnie nie będzie nosiła okularów, które uwypuklają wszystkie drobiazgi. Pacjenci ze źle dobranymi okularami mówią, że świat widziany przez nowe okulary razi ich.

Badanie ciśnienia wewnątrz oka – badanie wykonuje się używając tonometru. Okuliści najczęściej korzystają z automatycznych urządzeń, które same wyrzucają porcję powietrza. Powietrze uderza w rogówkę i odkształca ją. Im wyższe ciśnienie wewnątrz oka, tym trudniej odkształcić rogówkę. Innym urządzeniem służącym do mierzenia ciśnienia wewnątrz oka jest tonometr aplanacyjny, wyposażony w specjalny pryzmat, który zbliża się do oka (oko jest znieczulone) i przeprowadza się pomiar ciśnienia. Badanie daje odpowiedź czy mieścimy się w normie (9-20 mmHG), czy nie. Norma ta, podobnie jak w przypadku normy ciśnienia tętniczego została ustalona po zbadaniu tysięcy pacjentów. Wysokie ciśnienie w oku nie musi świadczyć o rozwoju jaskry, ale świadczyć o nadciśnieniu ocznym.

Ostrość wzroku – to kolejne badanie, które powinno być przeprowadzone podczas każdej wizyty u okulisty. Pacjent musi z tablicy odczytać litery, rozpoznać kształty. Zakłada się, że jeśli ktoś przeczyta 10 rzędów na 10 widocznych na tablicy ma pełną ostrość widzenia. Po ocenie widzenia do dali, ocenia się ostrość widzenia do bliży, czyli zdolność czytania drobnego druku. Zwykle po 40. roku życia większość z nas potrzebuje okularów do czytania (tzw. plusy), a sama wada nazywana jest starczowzrocznością lub uczenie prezbiopią. Między 40. a 65. rokiem życia średnio zmieniamy okulary co 3-5 lat, ponieważ wada wzroku się pogłębia. Większość ludzi ok. 65. roku życia do czytania używa okularów + 3,5 – 4 dioptrie.

Badanie całego oka – przeprowadza się wykorzystując lampę szczelinową (biomikroskop). Urządzenie pozwala obejrzeć całe oko. Najpierw ocenia się stan przedniej części oka, czyli fragment od rogówki do soczewki. Jeżeli lekarz chce zbadać także dno oka uzbraja lampę szczelinową w dodatkową soczewkę o mocy + 90 dioptrii i dzięki temu może ocenić stan siatkówki oka. Aby badanie było prawidłowo przeprowadzone, lekarz musi rozszerzyć źrenicę, aby móc ocenić zmiany w całej siatkówce – od jej początku (niewidocznego bez rozszerzenia źrenicy), aż do końca, czyli nerwu wzrokowego. Nerw wzrokowy utworzony jest bowiem z włókien nerwowych siatkówki. Badając dno oka można też rozpoznać wiele chorób układowych, do których zalicza się, np. cukrzycę i miażdżycę. Upraszczając problem można powiedzieć, że takie zmiany, jakie na dnie oka zaobserwuje okulista są także w innych naczyniach.

Jeżeli po wykonaniu badań podstawowych lekarz nie może postawić diagnozy, wykonuje kolejne badania. Dzieje się tak również wtedy, gdy członkowie rodziny pacjenta chorowali na jaskrę lub on sam ma wysokie ciśnienie wewnątrz oka, zmiany w nerwie wzrokowym lub inne niepokojące objawy.

Badanie pola widzenia określa, czułość nerwu wzrokowego. Badanie polega na patrzeniu na bodźce świetlne o zmieniającym się natężeniu, czyli przy słabym nerwie wzrokowym pacjent będzie dostrzegał tylko silne światło, a słabszego nie będzie dostrzegał. Wyniki badania odnosi się do ustalonych norm wiekowych. Zmniejszona czułość nerwu wzrokowego oznacza chorobę. Ograniczenie pola widzenia może także sugerować schorzenia rozwijające się w mózgu, np. guza przysadki mózgowej.

Badania obrazowe oka (HRT,GDX,OTC) to bardzo nowoczesna technika badania poszczególnych przekrojów tkanek oka, np. siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego, rogówki. Badanie wykonuje się przy podejrzeniu jaskry, zwyrodnienia plamki (AMD), cukrzycowych zmian w siatkówce czy nowotworu. Badanie jest niezwykle precyzyjne i pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości w budowie oka.

USG oka – pozwala zobaczyć, co dzieje się za okiem, czyli w oczodole. Badanie wykonuje się również wtedy, gdy do diagnozowania pacjenta nie można wykorzystać lampy szczelinowej, bo pacjentowi nie można zajrzeć do środka oka z powodu zaćmy czy też bielma rogówki. USG pokazuje zmiany w siatkówce takie jak odwarstwienie czy przedarcie siatkówki, guzy oka, wylewy, zmiany w nerwie wzrokowym o charakterze jaskrowym. Badanie ultrasonograficzne oka, nazywane USG A (A od amplituda) wykonuje się także po to, aby dobrać pacjentowi odpowiednią soczewkę, którą trzeba wymienić, np. z powodu zaćmy. Zapis USG A przypomina nieco zapis EKG, gdzie każde wychylenie linii zapisu ma swoje znaczenie i oznacza, np. rodzaj tkanki, jej konsystencję czy też unaczynienie. Ultra szerokokątne badanie dna oka to najnowocześniejszy sposób badania jaki stosuje się w okulistyce. Dotychczasowe urządzenia pozwalały zrobić zdjęcie niewielkiego obszaru siatkówki w zakresie ok. 50 stopni. Od 2013 roku stało się możliwe fotografowanie obszaru 200 stopni siatkówki. Dzięki nowej technologii lekarz może, podczas jednego badania, obejrzeć oko od początku siatkówki aż do nerwu wzrokowego. Nowością w gabinetach okulistycznych będzie niebawem urządzenie do badania składu łez. Wykorzystanie tej aparatury pozwoli o wiele skuteczniej pomagać osobom cierpiących na tzw. zespół suchego oka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zespół suchego oka. Jak złagodzić objawy? Zespół suchego oka. Jak złagodzić objawy?

Klimatyzowane pomieszczenia, dym papierosowy, długa praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie i wiatr są wrogiem oczu. Jak sobie pomóc, gdy oczy szybko się męczą, pieką i są zaczerwienione?

Domowe sposoby na zaczerwienione oczy. Jak o nie zadbać? Domowe sposoby na zaczerwienione oczy. Jak o nie zadbać?

Zaczerwienione oczy najczęściej wynikają ze zmęczenia i niewyspania. Często są jednak objawem zapalenia spojówek. O ile to drugie wymaga pilnej konsultacji z okulistą, o tyle dyskomfortu związanego...

Badanie wzorku - jak wygląda badanie wzorku, co ile badać wzrok? Badanie wzorku - jak wygląda badanie wzorku, co ile badać wzrok?

Mrużenie oczu jest pierwszym symptomem dolegliwości związanych ze wzrokiem. Jeżeli od twojego ostatniego badania oczu minęły ponad dwa lata, najwyższa pora odwiedzić okulistę.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.