porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy grozi ci rak - jak sprawdzić? Kto narażony jest na ryzyko nowotworu? Profilaktyka raka Nowotwór to jedna z najstraszniejszych diagnoz, jaką człowiek może usłyszeć ...
Badania diagnozujące raka. Nowotwory - jakie badania? Rak piersi, rak prostaty, rak płuc, rak macicy, rak jelita grubego, rak skóry

Nowotwory - jakie badania diagnostyczne należy wykonać? Jakie badania wykrywają raka?

Wcześnie wykryty nowotwór znacznie zwiększa szanse na wyleczenie! Warto o tym pamiętać i udać się do onkologa, choćby na zwykła rozmowę... Pamiętajmy także, że nie ma jednego badania, które wykrywa raka! W zależności od miejsca podejrzenia choroby musimy zrobić inne badania.

RAK PIERSI

Podstawą do zdiagnozowania raka piersi są badania. Każda kobieta powinna badać się sama poprzez dotykanie piersi. Należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy np. wydzielinę z sutka, zgrubienia, guzki... Jeśli mamy wątpliwości lub nie potrafimy badać piersi, wtedy należy poprosić o pomoc ginekologa. Powinien on dokładnie pokazać, jak badać się samemu. Ważne w przypadku wykrywania nowotworu piersi jest także wykonywanie USG piersi oraz mammografia. Kobiety w wieku od 50. roku życia mammografię powinny robić co dwa lata - jest to badanie bezpłatne. Warto jednak zacząć wykonywać je wcześniej - zwłaszcza, gdy w rodzinie wystąpiły jakieś nowotwory...

RAK SZYJKI MACICY

By wcześnie wykryć raka szyjki macicy należy regularnie wykonywać badanie cytologiczne u lekarza ginekologa. Badanie to wykrywa wszelkie nieprawidłowości, ale nie jest nieomylne. Jak twierdzą lekarze grupa cytologiczna III nie oznacza od razu raka - często są to zwykłe stany zapalne. Nie ignorujmy jednak tego badania!

RAK JELITA GRUBEGO

Podstawowym badaniem wykrywającym raka jelita grubego jest kolonoskopia. To badanie pozwoli wykryć wszystkie zmiany i nieprawidłowości w jelicie. Przy okazji usuwa także polipy lub inne zmiany, które często mogą powodować raka. Badanie nie jest przyjemne, ale kiedy mamy częste zaparcia, krew w stolcu, odczuwamy ból - warto zgłosić się do lekarza, by wykonać kolonoskopię.

Dodatkowym badaniem pomocnym w wykrywaniu raka jest badanie stolca. Jeśli badania pokażą w nim krew - niezbędna jest konsultacja lekarska!

RAK PŁUC

Nawracające zapalenia płuc, krwioplucie, długotrwały lub często powtarzający się kaszel, zwłaszcza gdy palimy papierosy - to mogą być objawy nowotworu. Aby go zdiagnozować należy wykonać zdjęcie radiologicznego płuc (RTG).

RAK SKÓRY

Wszelkie zmiany skórne np. zaczerwienienia utrzymujące się bardzo długo, zmiany skórne, swędzące plamy wymagają konsultacji u dermatologa lub chirurga onkologa. Do obu specjalistów nie są wymagane skierowania od lekarza rodzinnego.

RAK PROSTATY

Nowotwór ten dotyczy mężczyzn i występuje bardzo często! Jeśli wystąpią zaburzenia typu: częste oddawanie moczu, osłabienie strumienia moczu, nagła potrzeba oddania moczu, niezbędna jest pilna konsultacja urologiczna, zwłaszcza u mężczyzn po 40. roku życia. Do urologa potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego.

Pamiętajmy także, by profilaktycznie wykonywać przynajmniej raz do roku podstawowe badania - krwi, moczu, przesiewowe. Pozwolą one na ocenienie naszego stanu zdrowia!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta antyrakowa - jakie produkty sprzyjają profilaktyce nowotworów. Dieta antyrakowa - jakie produkty sprzyjają profilaktyce nowotworów.

Czy istnieje specjalna dieta pozwalająca zapobiegać rozwojowi raka? Niektóre składniki codziennej diety mogą w tym pomagać. Sprawdź, jakie produkty sprzyjają profilaktyce nowotworów.

RAK - jak sprawdzić predyspozycje genetyczne? Czy zachoruję na raka?

O tym, czy zachorujemy na raka, w dużej mierze decydują uwarunkowania genetyczne. Jeśli w bliskiej rodzinie występowały przypadki nowotworów, ryzyko raka jest większe. Warto więc w porę przeprowadzić...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:12
Autor: Ada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Na Balu Dziennikarzy, u boku Magdaleny Waligórskiej, aktorki znanej z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.