porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Melisa lekarska - jak wykorzystać ją dla zdrowia?
Melisa lekarska - jak wykorzystać ją dla zdrowia? Melisa to bylina o przyjemnym, cytrynowym zapachu, dorastająca do 2 ...
Na co pomaga jałowiec? Na co stosować jałowiec?

Owoce jałowca – jak wykorzystać je dla zdrowia?

Owoce jałowca – jak wykorzystać je dla zdrowia?

Szyszkojagody jałowca.

fot.: pixabay.com
Owoce jałowca pospolitego, czyli jego szyszkojagody, należą do najcenniejszych skarbów lasu. Pomogą nam m.in. odtruć organizm, ograniczyć nadczynność tarczycy oraz złagodzić bolesne miesiączki. Sprawdź, jak wyjkorzystać owoce jałowca w codziennej diecie.

Jałowiec - właściwości

Gdy jesienią napotkamy jałowiec z zielonymi szyszkojagodami (owocami), to oznacza, że owocuje dopiero pierwszy rok. Najwięcej wartości mają szyszkojagody czarne z sinoniebieskim nalotem. Ze swoich właściwości leczniczych jałowiec był znany już w starożytności.

Jałowiec zawiera olejki eteryczne, kwasy organiczne, substancje żywicowe i woskowe, alkohol terpinelowy, sole mineralne oraz biopierwiastki. To powoduje, że na użytek wewnętrzny jałowiec może być stosowany m.in. na artretyzm i reumatyzm, bolesne miesiączki, cukrzycę, dnę moczanową, dolegliwości dróg moczowych, nadczynność tarczycy i zmęczenie. Stosowany zewnętrznie jałowie  może być przydatny w przypadku bólu zęba, trudno gojących się ran i trądziku.

Podręczniki medycyny ludowej zalecają stosowanie jałowca w postaci: naparów, wywarów, wyciągów alkoholowych, wina (jałowiec zawiera sporo cukru), piwa, syropu, proszku, żucia jagód (na czczo – uśmierzają ból żołądka, likwidują brzydki oddech i zgagę) i przyprawy jałowcowej.

Napary z jałowca

Na 1 litr wody potrzeba 10-20 g owoców jałowca – szyszkojagód (lub 1-2 łyżeczek na szklankę). Po zalaniu wrzątkiem wywar musi naciągnąć przez 3 minuty. Napar z owoców jałowca odtruwa organizm, przywraca apetyt i poprawia samopoczucie.

Jałowiec - przyprawa kuchenna

Z powodu walorów smakowych suche szyszkojagody jałowca są znakomitym dodatkiem do dziczyzny, pieczeni wołowej, kiszenia kapusty oraz marynat. Na owocach jałowca robi się jałowcówkę (czyli dżin). Na gałązkach jałowca wędzi się kiełbasy, wędliny i ryby.

Nie można spożywać jałowca za dużo, ponieważ może zaburzyć czynności nerek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.07.2016 16:06
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.