porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o oczy? Jak zapobiegać utracie wzroku? PORADY
Jak dbać o oczy? Jak zapobiegać utracie wzroku? PORADY O wzrok zaczynamy dbać dopiero wtedy, kiedy słabiej widzimy, mamy ...
Należy ostrzec dzieci przed kontaktami z obcymi ludźmi (pedofilia w znacznie większym stopniu dotyczy mężczyzn niż kobiet), również przed kontaktami internetowymi.

Pedofilia – co to jest? Jak ją rozpoznać? Jakie zachowania oznaczają pedofilię?

Pedofilia – co to jest? Jak ją rozpoznać? Jakie zachowania oznaczają pedofilię?

Jeśli widzisz niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka - bądź czujna!

fot.: Photos.com
Potocznie pedofilia rozumiana jest jako "podejmowanie przez dorosłego aktywności seksualnej z dzieckiem". Sprawa jest jednak znacznie bardziej złożona.

Pedofilia znajduje się w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dziś unika się w zasadzie takich nazw jak "dewiacja" czy "zboczenie", a mówi o pedofili jako o parafilii seksualnej, w której preferuje się osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez kontakt z dziećmi przed okresem pokwitania (który u dziewczynek przypada mniej więcej  na 8. - 10. rok życie, u chłopców trochę później). Czyny seksualne z młodocianymi, będącymi w okresie dojrzewania, nie będą więc mieścić się w zakresie czynów pedofilskich. Nie każdy czyn o charakterze pedofilskim automatycznie uznaje się też za przejaw pedofilii. Aby ją stwierdzić, muszą zostać spełnione kryteria przewidziane w klasyfikacji wspomnianego Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-IV).

>>> PEDOFILIA – choroba czy zboczenie? Dowiedz się więcej na ten temat (KLIKNIJ)

Jak rozpoznać pedofilię

• przede wszystkim popęd seksualny do dziecka musi towarzyszyć danej osobie dłużej niż pół roku

skłonność do aktywności seksualnej z dzieckiem musi być skłonnością dominującą

popęd taki często współistnieje z uczuciem cierpienia

• za pedofila może być uznana osoba, która ma co najmiej 16 lat (musi być minimum 5 lat starsza od ofiary)

>>> Pedofil – osoba chora czy zboczeniec? [KLIKNIJ!]

Oczywiście są różne typy pedofilów, od tych "łagodnych", u których parafilia przejawia się głównie chęcią takich czynności, jak głaskanie, przytulanie się do dzieci), przez takich, którzy traktują dzieci jak dorosłych i dążą do pieszczot oralno-genitalnych czy pełnych stosunków seksualnych, aż wreszczie do pedofilów-sadystów.

Choć według stereotypu pedofil to obleśny mężczyzna po pięćdziesiątce zaczepiający dzieci na placu zabaw, tak naprawdę ciężko rozpoznać go "na oko". Na pewno należy ostrzec dzieci przed kontaktami z obcymi ludźmi (pedofilia w znacznie większym stopniu dotyczy mężczyzn niż kobiet), również przed kontaktami internetowymi. Współcześnie pedofile bardzo często wykorzystują internet jako sposób wabienia swych przyszłych ofiar, tam też (np. na Facebooku) poszukują zdjęć, przy których mogą zaspokajać swoje żądze.

>>> "LĘKAJCIE SIĘ " – o czym jest kontrowersyjna książka Ekke Overbeeka? Kim jest Ekke Overbeek? [KLIKNIJ!]

Pedofile często, być może czasem podświadomie, wybierają zawody, w których mogą mieć stały kontakt z dziećmi, takie jak lekarz pediatra, wychowawca kolonijny itp. Potrafią bardzo sprytnie, pod pozorami "przyjaźni", manipulować dziećmi. Jeśli nasze dziecko nagle zmienia swój sposób zachowania, zamyka się w sobie, na pewno powinno to wzmóc naszą czujność.

Jeśli sami siebie podejrzewamy o skłonności pedofilskie, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza seksuologa. Terapia (farmakologia + psychoterapia) jest trudna, ale nie niemożliwa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:09
Autor: stulbia modra
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]

Dzisiaj odbył się pogrzeb muzyka Jana "Kyksa" Skrzeka. Został on ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.