porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przezwyciężyć strach u dentysty?
Jak przezwyciężyć strach u dentysty? Wielu z nas unika fotela dentystycznego, bojąc się bólu, zwłaszcza ...

PH SKÓRY. Jak zachować właściwy odczyn skóry? [SPRAWDZONE RADY]

PH SKÓRY. Jak zachować właściwy odczyn skóry? [SPRAWDZONE RADY]

Co zrobić, by utrzymać właściwe pH skóry?

fot.: thinkstockphotos.com
Ile wynosi pH skóry ludzkiej? Do niedawna uważało się, że 5,5. Najnowsze badania pozwoliły stwierdzić, że nasza skóra jest jeszcze bardziej kwaśna – ma współczynnik pH 4,7. Jak o siebie dbać, by nie narazić własnej skóry na uszkodzenia?

Głównym zadaniem skóry, największego organu ludzkiego ciała, jest ochrona organów wewnętrznych przed potencjalnymi zagrożeniami. Jeżeli skóra nie jest zdrowa, jej funkcja zabezpieczająca może ulec zaburzeniu. Codzienna higiena ma istotny wpływ na kondycję skóry; nieprawidłowa może pogarszać jej stan. Gorąca woda, środki powierzchniowo czynne czy działania mechaniczne prowadzą do uszkodzenia bariery ochronnej skóry lub zakłócenia poziomu pH.

Ile wynosi pH skóry?

Skóra jest chroniona, a więc i zdolna do efektywnej ochrony wnętrza naszego ciała, gdy jej pH pozostaje na swym naturalnym poziomie, co pozwala na utrzymanie zdrowej równowagi flory bakteryjnej. Kiedyś sądzono, że współczynnik pH skóry to pH 5,5. Dziś okazuje się, że tak naprawdę wynosi około 4,7. Zaniżenie wyniku w dotychczasowych ustaleniach wynikło z eksponowania skóry osób badanych na czynniki zasadowe takie jak chociażby woda.

>>> Więcej o pH skóry [KLIKNIJ!]

Aby utrzymać właściwe pH skóry, w codziennej higienie warto przestrzegać kilku zasad. Podczas codziennego prysznica używaj żelu lub mydła o delikatnie kwaśnym pH , który pomoże utrzymać dobrze nawilżoną skórę ze zdrową florą bakteryjną. Tego rodzaju produkty w szeregu wariantów oferuje m.in. firma Sanex. Nie używaj też zbyt gorącej wody. Woda o temperaturze większej niż 37ºC może zaburzyć naturalną barierę skóry. Delikatnie osuszaj całe ciało, pamiętając, że takie obszary jak np. skóra pod pachami są dość wrażliwe.

W trosce o właściwe pH skóry wybierz też odpowiedni antyperspirant. Pamiętaj, że dezodoranty i antyperspiranty to nie to samo. Dezodoranty zawierają substancje zapachowe przeznaczone do maskowania nieprzyjemnych zapachów i przeciwbakteryjne składniki aktywne, które zapobiegają rozwojowi bakterii. Antyperspiranty walczą z problemem nieprzyjemnego zapachu poprzez interakcję z procesem pocenia się tak, by go zatrzymać. Co istotne, nie należy rozpylać aerozoli zbyt blisko – może to podrażniać i wysuszać skórę

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.03.2015 11:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bracia Wachowscy, siostry Wachowskie: od Larry'ego i Andy'ego do Lany i Lilly

Drugi z braci Wachowskich, twórców legendarnego "Matrixa", zmienił płeć! Kto ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.