porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wybuchy na Słońcu są niebezpieczne dla ludzi? Co pewien czas na Słońcu dochodzi do eksplozji. Czy są ...
Płyn w opłucnej i ropniak opłucnej oraz ropień płuca - powikłania po zapalenie płuc.

Powikłania po zapaleniu płuc - jakie mogą być?

Zapalenie płuc to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Po przebytym zapaleniu płuc mogą wywiązać się różne powikłania. Należą do nich płyn w opłucnej i ropniak opłucnej oraz ropień płuca.

Jako powikłanie po zapaleniu płuc najczęściej pojawia się płyn w jamie opłucnej. Jeżeli w opłucnej zbierze się większa ilość płynu, konieczne jest usunięcie go i pobranie do badań. Robi się wtedy punkcję opłucnową, nakłuwając płyn igłą przez ścianę klatki piersiowej. Płyn może być spowodowany reakcją zapalną błony opłucnowej pokrywającej płuco na naciek zapalny i nie zawierać bakterii.

>>> ZAPALENIE PŁUC - jakie objawy u osób starszych? [KLIKNIJ]

Sam płyn jest wówczas przezroczysty i żółtawy, natomiast kiedy pojawiają się w nim bakterie, wkrótce nabiera charakteru ropnego. Staje się mętny, ropny i często cuchnący. Konieczny jest drenaż płuc, czyli wprowadzenie do opłucnej drenu, czyli rurki o grubości około 1 cm, która ułatwia usunięcie ropy.

>>> Jak rozpoznać zapalenie płuc - objawy i leczenie [KLIKNIJ]

Ropień płuca powstaje na skutek zakażenia niektórymi gatunkami bakterii. Dochodzi wówczas do lokalnego, prawie całkowitego zniszczenia płuca. Tworzy się jama wielkości kilku centymetrów, wypełniona ropną treścią. Ropnie mogą być pojedyncze lub mnogie. Leczenie polega na długotrwałym, zwykle przez kilka tygodni stosowaniu antybiotyku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.02.2014 13:10
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.