porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wyrywać ósemki, czy nie? Kłopotliwe ósemki i EKSTRAKCJA ÓSEMEK Co robić, gdy po wykonaniu prześwietlenia zatok okaże się, że ...
To badanie może uratować życie - jak przygotować się do kolonoskopii?

Przed kolonoskopią - jak przygotować się do badania? Jaka dieta i co na przeczyszczenie?

Kolonoskopia to badanie jelita grubego, które ma na celu wychwycenie wszelkich zmian, np. polipów, z których mogłyby rozwinąć się zmiany złośliwe. Nie jest to badanie przyjemne i większość osób decyduje się na wykonanie go w znieczuleniu ogólnym.

Warunkiem efektywnego wykonania kolonoskopii jest wcześniejsze bardzo dokładne oczyszczenie jelita grubego, tak aby przeprowadzający badanie lekarz mógł dokładnie obejrzeć wnętrze tego fragmentu układu wydalniczego. To ważne, bo w przeciwnym razie łatwo przeoczyć zmianę, która mogłaby potencjalnie być niebezpieczna, czyli rozwinąć się w złośliwą zmianę nowotworową.

Dlatego lekarz wydający skierowanie na kolonoskopię (gastrolog lub lekarz pierwszego kontaktu) od razu wypisuje receptę na środki ułatwiające wypróżnienie i czyszczące jelito. Najczęściej jest to Fortrans. Są to 4 saszetki, każdą rozpuszcza się litrze wody. Przygotowany płyn należy wypić późnym popołudniem w przeddzień badania w ciągu 3-4 godzin, np. szklankę co 10 minut. Jeśli badanie będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, w dniu je poprzedzającym należy przygotować i wypić 2 litry roztworu w ciągu 2 godzin (1 szklanka co 15 min), a drugą porcję w dniu badania, na 6-7 godzin przed przed jego rozpoczęciem. Lek przestanie działać po ok. 3 godzinach od zakończenia picia roztworu.

Istotnym elementem przygotowań do kolonoskopii jest dieta. Już w przeddzień badania należy zrezygnować z wszelkich pokarmów stałych. Wskazana jest jedynie dieta płynna – woda, napoje niegazowane w dowolnej ilości, zupy bez żadnych dodatków, np. czysty rosół bez makaronu i warzyw. W dniu badania można pić czyste napoje (bez dodatku mleka) zgodnie z odczuwanym pragnieniem.

Jeśli badanie ma być przeprowadzone w znieczuleniu dożylnym, należy dostarczyć aktualny wynik morfologii, INR (wskaźnik protrombinowy), EKG, a także oznaczoną grupę krwi.

KOLONOSKOPIA to jedno z badań w przypadku podejrzeń raka jelita grubego. Dowiedz się więcej o tym nowotworze:

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.03.2013 11:18
Autor: Anna Guttman
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.