porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się kataru? Akupresura - chiński sposób na katar Akupresura to bardzo stara metoda leczenia, wymyślona przed tysiącami lat ...
Wysoki poziom leukocytów występować w zakażeniach, podczas ostrych krwotoków, a także w procesach zapalnych. Są rów

Wysoki poziom leukocytów - o czym świadczy?

Wysoki poziom leukocytów jest czymś normalnym podczas trzeciego trymestru ciąży i porodu, po jedzeniu, po wysiłku fizycznym, a także w stresie. Zwykle jednak wysoki poziom poziom leukocytów świadczy o tym, że organizm zmaga się z chorobą.

Wysoki poziom leukocytów (leukocytoza), pomijając wymienione wcześniej stany fizjologiczne, powinien być powodem do daszej diagnostyki. Bo choć podwyższony poziom leukocytów jest naturalną reakcją obronną organizmu i sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, to chorobę, która go wywołała, leczyć neleży koniecznie.

Co może powodować wysoki poziom leukocytów?

Leukocytoza może być objawem:

  • infekcji

  • stanu zapalnego

  • urazu tkanek (np. oparzenia)

  • alergii

  • chorób szpiku - najczęstsze są zespoły mieloproliferacyjne czy białaczka

Wysiki poziom leukocytów może też być wywołany przyjmowaniem niektórych leków - najczęściej są to glikokortykosteroidy czy leki przeciwpadaczkowe.

Leukocyty: interpretacja wyniku

W przypadku leukocytów (WBC) norma dla obu płci wynosi 6-8 tysięcy w 1 mm3, ale podczas infekcji wzrasta do kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy i może utrzymywać się przez jakiś czas po chorobie. Wysoki poziom leukocytów bez wyraźnego powodu oraz towarzyszące temu zaburzenie proporcji pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami może też świadczyć o procesie nowotworowym lub być objawem białaczki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.08.2013 14:43
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.