porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się kataru? Akupresura - chiński sposób na katar Akupresura to bardzo stara metoda leczenia, wymyślona przed tysiącami lat ...
Wysoki poziom leukocytów występować w zakażeniach, podczas ostrych krwotoków, a także w procesach zapalnych. Są rów

Wysoki poziom leukocytów - o czym świadczy?

Wysoki poziom leukocytów jest czymś normalnym podczas trzeciego trymestru ciąży i porodu, po jedzeniu, po wysiłku fizycznym, a także w stresie. Zwykle jednak wysoki poziom poziom leukocytów świadczy o tym, że organizm zmaga się z chorobą.

Wysoki poziom leukocytów (leukocytoza), pomijając wymienione wcześniej stany fizjologiczne, powinien być powodem do daszej diagnostyki. Bo choć podwyższony poziom leukocytów jest naturalną reakcją obronną organizmu i sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, to chorobę, która go wywołała, leczyć neleży koniecznie.

Co może powodować wysoki poziom leukocytów?

Leukocytoza może być objawem:

  • infekcji

  • stanu zapalnego

  • urazu tkanek (np. oparzenia)

  • alergii

  • chorób szpiku - najczęstsze są zespoły mieloproliferacyjne czy białaczka

Wysiki poziom leukocytów może też być wywołany przyjmowaniem niektórych leków - najczęściej są to glikokortykosteroidy czy leki przeciwpadaczkowe.

Leukocyty: interpretacja wyniku

W przypadku leukocytów (WBC) norma dla obu płci wynosi 6-8 tysięcy w 1 mm3, ale podczas infekcji wzrasta do kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy i może utrzymywać się przez jakiś czas po chorobie. Wysoki poziom leukocytów bez wyraźnego powodu oraz towarzyszące temu zaburzenie proporcji pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami może też świadczyć o procesie nowotworowym lub być objawem białaczki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.08.2013 14:43
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.