porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Teorie psychologiczne - co to jest stan przepływu (flow)? Czy kiedykolwiek byłeś tak pochłonięty daną czynnością, że godziny mijały ...
Do czego potrzebne jest myślenie abstrakcyjne?

Co to jest abstrakcyjne myślenie? Czy można się go nauczyć?

Myślenie abstrakcyjne oznacza zdolność myślenia za pomocą pojęć abstrakcyjnych. Inaczej mówiąc, myślenie abstrakcyjne to zdolność pojęciowego ujmowania rzeczywistości. Jest niezbędnym składnikiem kreatywności.

Pojęcie abstrakcyjnego myślenia wiąże się ze zdolnością tworzenia wyobrażeń oraz pojęć i jest właściwe tylko rodzajowi ludzkiemu. Zwierzęta, nawet te najinteligentniejsze, nie są w stanie myśleć abstrakcyjnie. Kształtowanie się myślenia abstrakcyjnego stanowi istotny kierunek rozwoju umysłowego człowieka i kształtuje się wraz z wiekiem.

Do czego przydaje się abstrakcyjne myślenie?

Osoby umiejące myśleć abstrakcyjnie, w przeciwieństwie do osób posługujących się tylko konkretami, poszukują oryginalnych rozwiązań i są w stanie przedstawić sytuacje hipotetyczne, dzięki czemu szybciej dostrzegają sedno sprawy. Jednostki konkretne dostrzegają tylko wycinek dostępnych danych czy rozwiązań.

Osoby mające trudność z abstrakcyjnym myśleniem, czyli te, które skupiają się tylko na konkretach odpowiadających rzeczywistości, mogą mieć trudności między innymi z odgadnięciem intencji osoby opowiadającej żart lub mogą być mniej skłonne do empatii.

Abstrakcyjność można przedstawić za pomocą skali, na której jednym końcu znajdują się obrazy odpowiadające rzeczywistym obiektom, zarejestrowane w procesie spostrzegania, a na drugim końcu znajdują się pojęcia abstrakcyjne, czyli te, które nie mają odpowiednika wśród obiektów rzeczywistych. Pojęciem abstrakcyjnym jest np. pojęcie Boga.

Od myślenia abstrakcyjnego do kreatywności

Dzięki myśleniu abstrakcyjnemu wychodzimy poza konkrety; nie widząc przedmiotu, możemy sobie go wyobrazić, tworzymy jego obraz i możemy dowolnie przekształcać go w myślach.

Kreatywność, której częścią składową jest zdolność abstrakcyjnego myślenia, jest sztuką nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. To także gotowość do tworzenia nowych pomysłów. Myślenie kreatywne zakłada odejście od szablonowego sposobu myślenia. Człowiek myślący w ten sposób potrafi dostosować się do każdej sytuacji i wymyślić nowe, nieoczekiwane rozwiązania właśnie dzięki myśleniu abstrakcyjnemu.

Czy abstrakcyjnego myślenia można się nauczyć?

Psychologowie przez pewien czas uważali, że zdolność myślenia kreatywnego, a więc zdolność myślenia między innymi abstrakcyjnego, jest cechą wrodzoną: albo się ją ma, albo nie. Dzisiaj mamy do dyspozycji treningi twórczości oraz warsztaty rozwijające kreatywne myślenie, które za pomocą różnych ćwiczeń i odpowiednich narzędzi myślowych pomagają nam pracować nad naszą kreatywnością oraz zdolnością abstrakcyjnego myślenia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Omamy czyli halucynacje: najczęstsze objawy Omamy czyli halucynacje: najczęstsze objawy

Omamy, czyli inaczej halucynacje, towarzyszą wielu chorobom psychicznym. Sprawdź, na czym dokładnie polegają i jakie dokładnie są ich objawy.

Czym w psychologii jest euforia? Przyczyny stanów euforycznych Czym w psychologii jest euforia? Przyczyny stanów euforycznych

Euforia kojarzy nam się ze zjawiskiem wielkiego szczęśca. W psychologii nie jest to jednak aż tak pozytywne zjawisko.

Efekt aureoli - na czym polega?

Efekt aureoli, zwany także "efektem halo", to skłonność do automatycznej oceny człowieka i przypisywania mu potem konkretnych cech (negatywnych lub pozytywnych) zgodnych z pierwszym wyobrażeniem.

Aktualizacja: 31.10.2012 00:33
Autor: Lady Danger
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Kasperski - kim jest? Partner Mariety Żukowskiej [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Kasperski to reżyser, scenarzysta oraz producent filmów dokumentalnych i ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.