porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przestać się martwić? Jak nauczyć się radzić sobie z problemami? Kłopoty i trudności w życiu zawodowym, rodzinne problemy - każdego ...
Co zrobić, żeby osiągnąć stan flow?

Teorie psychologiczne - co to jest stan przepływu (flow)?

Czy kiedykolwiek byłeś tak pochłonięty daną czynnością, że godziny mijały ci jak sekundy i żaden sygnał z zewnątrz do ciebie nie docierał? Jeśli tak, to najprawdopodobniej doświadczałeś wtedy stanu flow, tłumaczonego jako stan przepływu.

Co to jest stan przepływu?

Przepływ to koncepcja psychologiczna, której autorem jest węgierski profesor Mihalyi Csikszentmihalyi. Oznacza ona takie doświadczenie, podczas którego uwaga jest maksymalnie skoncentrowana na konkretnym działaniu. Podczas wykonywania czynności osoba jest nią pochłonięta do tego stopnia, że nic innego się dla niej nie liczy. Myśli skupione są jedynie na tym, co robi.

Stan przepływu to bardzo pozytywne doświadczenie, ponieważ daje ono dużą satysfakcję i zadowolenie. Tym różni się od doświadczeń czysto przyjemnych, że osoba będąca w tym stanie nie ma poczucia straconego czasu, a dana czynność rozwija ją intelektualnie bądź fizycznie.

Przepływu bardzo często doświadcza się podczas uprawiania sportu, gier zespołowych, działań artystycznych. Zwykłe rutynowe sytuacje, takie jak praca, czytanie, przeglądanie stron internetowych również mogą prowadzić do wytworzenia przepływu i uczynić życie dużo szczęśliwszym. Dlatego właśnie w różnych dziedzinach życia teoria ta jest tak chętnie wykorzystywana.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy znasz kwestionariusz Prousta? Jak można szybko poznać siebie lub inną osobę?

Kwestionariusz Prousta to zestaw kilkunastu pytań, które szybko pokazują osobowość człowieka. Kiedyś popularna zabawa salonowa, znana od końca XIX wieku, dzisiaj powraca może nie na salony, ale do...

O jakich problemach psychicznych świadczy choroba alkoholowa?

Ludzie mający pociąg do alkoholu mają z reguły określone schematy zachowań – niektóre dziedziczone, inne kształtują się w ciągu życia. Dlatego w trakcie leczenia ważne jest odnalezienie tych...

O jakich problemach psychicznych świadczą problemy z nadwagą? O jakich problemach psychicznych świadczą problemy z nadwagą?

Ciało jest odzwierciedleniem naszych myśli. Dlatego, jeśli chcemy uczynić je zgrabniejszym - powinniśmy, zmieniając myślenie - pokochać je i zaakceptować. A dopiero potem przystąpić do działania.

Aktualizacja: 04.10.2012 13:52
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.