porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są sposoby na stres - jak poradzić sobie samemu, kiedy pójść do specjalisty? Ponad 90% Polaków narzeka na stres. Objawia się on na ...
Sprawdź, czy nie cierpisz na syndrom dorosłego dziecka alkoholika

Syndrom DDA: czy jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika?

Syndrom DDA: czy jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika?

Dzieciństwo z rodzicem uzależnionym od alkoholu wpływa na całe dorosłe życie dziecka - na jego zachowanie, cechy i wybory. Kiedy dorosłe dziecko alkoholika zda sobie sprawę, że cierpi na syndrom DDA - może w czasie terapii pracować nad zmianą swojego zachowania i relacji z innymi ludźmi.

fot.: Photos.com
Twoi rodzice nadużywali alkoholu? Uważaj, możesz cierpieć na syndrom dorosłego dziecka alkoholika. Ludzie z syndromem DDA mają problemy m.in. z bliskością w związku i relacjami z innymi, a także z towarzyszącym im stale poczuciem winy i niskim poczuciem włąsnej wartości. Jeśli jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika - pomyśl o terapii, która pomoże ci wyzwolić się z lęków i obciążeń, które zafundowali ci rodzice.

Syndrom DDA to nie obciążenie genetyczne ani choroba psychiczna. To zestaw cech, które wykształciły się w osobach, które jako dzieci musiały dostosować się do funkcjonowania w warunkach dysfunkcyjnej alkoholowej rodziny. W dorosłym życiu cechy te mogą utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie przez wzgląd na lęki związane z alkoholem, trudności z zaufaniem oraz problemy w bliskich relacjach z innymi ludźmi.

Czy jesteś dorosłym dziekciem alkoholika DDA?

Chcesz sprawdzić, czy jesteś DDA. Odpowiedz sobie na kilka pytań. Oto one:

1. Czy twoje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące rodziców kojarzą się ze spożywaniem przez nich alkoholu?
2. Czy ukrywano w rodzinie fakt picia któregoś z rodziców?
3. Czy wstydziłaś/wstydziłeś się przed rówieśnikami swojego domu rodzinnego?
4. Czy po wypiciu przez rodzica alkoholu następowały nieprzyjemne konsekwencje (np. przemoc, interwencja policji lub sąsiadów, molestowanie seksualne, kradzież lub brak pieniędzy)?

Jeśli na pytania odpowiedziałeś twierdząco najprawdopodobniej jeden z Twoich rodziców był alkoholikiem. A ty jesteś DDA.

Problemy DDA

Pamiętaj, że jako DDA możesz mieć problemy z:

  • nadmiernym poczuciem winy
  • zaniżonym poczuciem własnej wartości
  • kumulowaniem w sobie negatywnych emocji (żalu, złości, agresji, smutku, gniewu)
  • z lękiem i wstydem. Mogą pojawiać się one w stopniu niewspółmiernym do sytuacji, która się wydarzyła
  • przesadną kontrolą - poczuciem odpowiedzialności za innych lub potrzebą panowania nad każdą sytuacją
  • bliskością w związku - bliskość kojarzy ci się z zagrożeniem, pojawia się problem nadmiernych oczekiwań lub godzenia się na krzywdzenie przez partnera.

    Jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy - skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Osobowość typu BORDERLINE - co to jest? Czy KATARZYNA W., MATKA MADZI - ma problemy z osobowością? Czy MOGŁA ZABIĆ DZIECKO z premedytacją?

Katarzyna W., matka Madzi z Sosnowca, od kilku dni ponownie przebywa w areszcie - biegli dostarczyli do prokuratury już wszystkie wyniki badań dziecka, które wskazują, iż mała Madzia zginęła w sposób...

Aktualizacja: 22.11.2011 22:49
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA,  RODZINA]
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Wieleba przez 4 lata był panem Lotto i dał ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.