porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O jakich problemach psychicznych świadczy choroba alkoholowa? Ludzie mający pociąg do alkoholu mają z reguły określone schematy ...
Czy ślub umacnia miłość w związku? Wady i zalety śluby i życia na "kocią łapę".

Czy warto wychodzić za mąż? Plusy i minusy bycia w związku małżeńskim i wolnym związku

Czy warto wychodzić za mąż? Plusy i minusy bycia w związku małżeńskim i wolnym związku

Czy warto sformalizować związek i wziąć ślub?

fot.: Photos.com
Wiele osób wciąż widzi w małżeńskiej przysiędze kulminacyjny punkt wielkiej miłości. Z drugiej strony wśród zwolenników wolnych związków pokutuje pogląd, że ślub to koniec uczucia. Jak jest naprawdę? Czy ślub umacnia związek? Co zmienia w naszym życiu? Jakie są argumenty za, a jakie przeciw?

Warto wychodzić za mąż, bo: 

Ślub daje poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie

Małżeństwo daje nam więcej wewnętrznej pewności siebie oraz poczucie bezpieczeństwa. Mimo emancypacji wiele kobiet uważa małżeństwo za najbardziej uznaną i najbardziej romantyczną formę współżycia. Wiele kobiet po ślubie czuje, że wzrosła ich życiowa pozycja. „Mój chłopak” - to brzmi wszak o wiele mniej poważnie, niż: „mój mąż”.

Małżeństwo zobowiązuje do wierności

Obrączka to sygnał dla otoczenia: jestem już zajęta/zajęty. Badania amerykańskie wykazały, że żonaci mężczyźni mają o wiele niższy poziom testosteronu niż kawalerowie. A hormon ten wpływa zasadniczo na popęd płciowy. Nie zbadano co prawda wpływu małżeństwa na poziom hormonów u kobiet. Prawdą jest jednak, że zdradzają przeważnie te kobiety, które nie są zadowolone ze swoich związków. I wówczas nie ma znaczenia, czy są mężatkami, czy nie.

Małżeństwo utrwala związek

Partnerzy żyjący w wolnym związku mogą się rozstać praktycznie z dnia na dzień. Dla małżonków zaś cała procedura rozstania jest dość żmudna. To przynajmniej z początku może stanowić czynnik, który zniechęca pary do rozstania. Poza tym prawo przewiduje rozprawy polubowne i okres separacji, kiedy małżonkowie mogą się jeszcze wycofać z decyzji o rozstaniu.

Małżeństwo korzystnie wpływa na zdrowie partnerów

Małżonkowie, którzy czują się szczęśliwi w małżeństwie, prowadzą zdrowy tryb życia, rzadko popadają w depresję, a ich układ odpornościowy lepiej funkcjonuje. Pary, które przez wiele lat żyją w szczęśliwym małżeństwie, żyją przeciętnie 4 lata dłużej niż single.

Małżeństwo daje korzyści finansowe

Możliwość wspólnego rozliczenia się z podatku dochodowego może spowodować zejście do niższej strefy podatkowej. Małżeństwo daje też materialne poczucie bezpieczeństwa: możliwość dziedziczenia, a także - w przypadku wspólności majątkowej - zabezpieczenie podziału majątku na wypadek rozwodu. Zabezpiecza także interesy wspólnych dzieci.

Ślub to nowy impuls dla wieloletniej miłości

Odbyliście już wspólnie wymarzone podróże, urządziliście razem mieszkanie… Po co jeszcze brać ślub? Całe to przedślubne zamieszanie, przygotowania, wesele, może dać nowy impuls miłości, która spoczywa na solidnych podstawach. Partnerzy mają jeszcze raz okazję wspólnie pracować nad swoją przyszłością. Ślub to jeden z życiowych punktów kulminacyjnych, który jeszcze bardziej łączy dwoje ludzi.

Nie warto wychodzić za mąż, bo:

Mając na palcu obrączkę, przestajemy zabiegać o partnera

Takie niebezpieczeństwo rzeczywiście istnieje, i dość często prowadzi do zaniku uczucia. Zaczyna się od drobiazgów: kiedy on, zamiast na dobranoc przytulić żonę, odwraca się do niej plecami, mrucząc niedbale: dobranoc. Albo ona, choć przed ślubem głodowała, by zmieścić się w swoją ślubną kieckę w rozmiarze 36, już po kilku miesiącach zaczyna wyglądać jak pączek w maśle.

Małżeństwo nie podnosi zadowolenia z życia

Badania wykazały, że młodzi małżonkowie dość szybko "spadają z obłoków". Po 6 latach małżeństwa mniej niż 60 proc. par deklaruje, że są „bardzo zadowolone” ze swego związku. Na skali od 0 do 10 małżeństwo powodowało poprawienie ogólnego samopoczucia zaledwie o  0,1 punktu.

Rozstanie jest skomplikowane

Jeśli partnerzy chcą się rozstać, muszą przejść skomplikowaną procedurę rozwodową. Sąd reguluje podział majątku, finansowe zobowiązania obu stron itp. Postępowanie rozwodowe generuje koszty – poza tym proces rozwodowy, nawet jeśli odbywa się za obopólną zgodą, w pewnym stopniu narusza prywatność i intymność małżonków. Niesformalizowanie związku pozwala rozstać się łatwiej (co nie znaczy zawsze – bezkonfliktowo).

Zawarcie małżeństwa to zobowiązanie, które odbiera swobodę

Wiele osób rezygnuje z założenia rodziny, gdyż stawia na indywidualny rozwój. W ich pojęciu obrączka to „kajdanki”, związanie się z drugą osobą krępuje im ruchy, odbiera perspektywę rozwoju, gdyż zmusza do liczenia się z interesami i zdaniem partnera i pociąga za soba perspektywę obciążenia także ewentualnym potomstwem.

Czy zatem warto zawierać małżeństwo?

Niektórych przed ślubem ogarnia panika zamykających się drzwi, wątpliwości, czy naprawdę dobrze robią. Małżeństwo to bardzo poważny krok, dlatego wątpliwości są rzeczą zupełnie normalną. Przysięga małżeńska oznacza, że na zawsze chcemy należeć do drugiego człowieka. To wymaga  rozważenia, czy rzeczywiście nam na tym zależy. Jeśli tak - w małżeństwie będziemy widzieć same korzyści.  Jeśli nie - lepiej się nie wiązać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nieplanowana ciąża w młodym wieku - czy brać ślub?

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na małżeństwo z powodu nieplanowanej ciąży. Czy nieplanowana ciąża to dostateczny powód, by stawać na ślubnym kobiercu? Radzimy, czy po "wpadce" najlepszym...

Aktualizacja: 19.04.2014 08:51
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?

W ostatnim miesiącu znów głośno zrobiło się o pisarzu i ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.