
-
zobacz więcej
Dlaczego młodzież pije alkohol?

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?
fot.: thinkstockphotos.com- Jak uczyć się efektywniej?
- Wielozadaniowość szkodliwie wpływa na pracę mózgu?
- Na czym polega autodestrukcja?
- Często myjesz ręce? Sprawdź co to oznacza
- Prokrastynacja – na czym polega?
- Dlaczego płacz przynosi ulgę
- Jak działa akcja "Sekret" dla dzieci wykorzystywanych seksualnie?
- Jak się zmotywować?
- Czym jest tulpa?
- Thetha healing - co to za terapia? Czy jest skuteczna?
Mimo ustawy o wychowaniu w trzeźwości z 1982 r., zakazującej sprzedaży i podawania alkoholu osobom poniżej 18. roku życia, młodzież nie ma większych problemów z nabyciem go. I niestety korzysta z tej możliwości, ze szkodą dla siebie.
Wiek dojrzewania to trudny okres w życiu: okres konfliktów z rodzicami, nauczycielami, czas podważania autorytetów, gdy bardzo ważne stają się kontakty z rówieśnikami. To właśnie moment, kiedy młodzi ludzie podejmą decyzje, czy próbować alkoholu, papierosów i narkotyków, czy nie.
Młodzież pije alkohol, aby:
* Dopasować się do kolegów, należeć do grupy
Najważniejsze dla nastolatków jest należeć i pasować do jakiejś "paczki". Często nawet wiedzą albo domyślają się, że ci, z którymi chcą się kolegować, piją, a jednak potrzeba przynależności jest tak silna, że im to nie przeszkadza. Ponadto wspólne picie alkoholu daje poczucie pozornej wspólnoty. Dzieci i młodzi ludzie gotowi są niemal na wszystko, by nie zostać odmieńcami.
* Poczuć się dorosłym
To częsty powód picia. Wskutek obserwacji zachowań dorosłych, a także obrazów z filmów czy reklam telewizyjnych, młodzi ludzie zaczynają myśleć, że picie alkoholu daje poczucie niezależności i samodzielności. W niektórych domach ten motyw picia jest dodatkowo wzmacniany przez samych dorosłych.
* Być na luzie
Nastolatki piją, bo chcą pozbyć się napięcia i niepewności, bo chcą swobodniej poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.
* Lepiej się poczuć
Niektórzy ludzie myślą, że alkohol poprawi im samopoczucie albo pozwoli zapomnieć o kłopotach. Dzieci, które zaczynają pić, żeby się lepiej poczuć, potrzebują zazwyczaj pomocy psychologa lub innej życzliwej osoby. Jeżeli wydaje ci się, że twoje dziecko ma jakieś problemy, przekonaj je, że nie musi przeżywać ich w samotności i może poprosić kogoś o pomoc. Warto także, by zrozumiało, że umieć rozpoznać własną trudność i chcieć ją pokonać, nie jest oznaką słabości, lecz siły.
* Przestać być nieśmiałym
Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez bolesne okresy niepewności, wstydu i nieśmiałości, ale czasem dziecko nie jest w stanie sobie z tą trudnością poradzić. Jako rodzic przypominaj dziecku - czy raczej daj mu odczuć - jak jest ono dla ciebie ważne, jak je kochasz, jak jest atrakcyjne dla innych i ile może im zaoferować. Dzieci chcą czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników i świata.
* Sprawdzić, jak to jest
Jednym z głównych motywów eksperymentów z piciem jest zwykła ciekawość. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne, a czasem fantastyczne informacje. Naturalna w wieku dorastania ciekawość pcha młodych ludzi w stronę dziwnych, nowych i czasem także zakazanych doświadczeń.
* Złamać zakaz
Niektóre nastolatki piją właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie, a może także ciebie. To, że sprawdzają, jak to jest złamać taki silny zakaz, nie znaczy, że będą to robiły zawsze - od relacji między wami zależy, czym skończą się te eksperymenty.
* Dobrze się bawić
Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez alkoholu, czemu trudno się dziwić, bo w polskiej kulturze brak jest alternatywnych wzorów zabawy i spędzania wolnego czasu.

Podobno wszystko jest dla ludzi. Alkohol także. Warto jednak pamiętać, że picie alkoholu to w dzisiejszych czasach nie tylko problem osób pełnoletnich. Mówimy więc, dlaczego dzieci sięgają po alkohol.
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Gustav Wagner - wysoki, przystojny blondyn, czysty Aryjczyk w cywilu był ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.