porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Thetha healing - co to za terapia? Czy jest skuteczna?
Thetha healing - co to za terapia? Czy jest skuteczna? Od jakiegoś czasu aż roi się od kursów, warsztatów i ...
Jesteś rodzicem nastolatka? To warto, abyś zapoznał się z tym tekstem.

Dlaczego młodzież pije alkohol?

Dlaczego młodzież pije alkohol?

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

fot.: thinkstockphotos.com
Według różnych danych, ponad połowa polskich gimnazjalistów - a nawet 70 proc. - miała już kontakt z alkoholem. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol? Oto przyczyny podawane przez nich samych.

Mimo ustawy o wychowaniu w trzeźwości z 1982 r., zakazującej sprzedaży i podawania alkoholu osobom poniżej 18. roku życia, młodzież nie ma większych problemów z nabyciem go. I niestety korzysta z tej możliwości, ze szkodą dla siebie.
Wiek dojrzewania to trudny okres w życiu: okres konfliktów z rodzicami, nauczycielami, czas podważania autorytetów, gdy bardzo ważne stają się kontakty z rówieśnikami. To właśnie moment, kiedy młodzi ludzie podejmą decyzje, czy próbować alkoholu, papierosów i narkotyków, czy nie. 

Młodzież pije alkohol, aby:

* Dopasować się do kolegów, należeć do grupy
Najważniejsze dla nastolatków jest należeć i pasować do jakiejś "paczki". Często nawet wiedzą albo domyślają się, że ci, z którymi chcą się kolegować, piją, a jednak potrzeba przynależności jest tak silna, że im to nie przeszkadza. Ponadto wspólne picie alkoholu daje poczucie pozornej wspólnoty. Dzieci i młodzi ludzie gotowi są niemal na wszystko, by nie zostać odmieńcami.

* Poczuć się dorosłym
To częsty powód picia. Wskutek obserwacji zachowań dorosłych, a także obrazów z filmów czy reklam telewizyjnych, młodzi ludzie zaczynają myśleć, że picie alkoholu daje poczucie niezależności i samodzielności. W niektórych domach ten motyw picia jest dodatkowo wzmacniany przez samych dorosłych.

* Być na luzie
Nastolatki piją, bo chcą pozbyć się napięcia i niepewności, bo chcą swobodniej poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.

* Lepiej się poczuć
Niektórzy ludzie myślą, że alkohol poprawi im samopoczucie albo pozwoli zapomnieć o kłopotach. Dzieci, które zaczynają pić, żeby się lepiej poczuć, potrzebują zazwyczaj pomocy psychologa lub innej życzliwej osoby. Jeżeli wydaje ci się, że twoje dziecko ma jakieś problemy, przekonaj je, że nie musi przeżywać ich w samotności i może poprosić kogoś o pomoc. Warto także, by zrozumiało, że umieć rozpoznać własną trudność i chcieć ją pokonać, nie jest oznaką słabości, lecz siły.

* Przestać być nieśmiałym
Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez bolesne okresy niepewności, wstydu i nieśmiałości, ale czasem dziecko nie jest w stanie sobie z tą trudnością poradzić. Jako rodzic przypominaj dziecku - czy raczej daj mu odczuć - jak jest ono dla ciebie ważne, jak je kochasz, jak jest atrakcyjne dla innych i ile może im zaoferować. Dzieci chcą czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników i świata.

* Sprawdzić, jak to jest
Jednym z głównych motywów eksperymentów z piciem jest zwykła ciekawość. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne, a czasem fantastyczne informacje. Naturalna w wieku dorastania ciekawość pcha młodych ludzi w stronę dziwnych, nowych i czasem także zakazanych doświadczeń.

* Złamać zakaz
Niektóre nastolatki piją właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie, a może także ciebie. To, że sprawdzają, jak to jest złamać taki silny zakaz, nie znaczy, że będą to robiły zawsze - od relacji między wami zależy, czym skończą się te eksperymenty.

* Dobrze się bawić
Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez alkoholu, czemu trudno się dziwić, bo w polskiej kulturze brak jest alternatywnych wzorów zabawy i spędzania wolnego czasu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego dzieci piją alkohol? Dlaczego dzieci piją alkohol?

Podobno wszystko jest dla ludzi. Alkohol także. Warto jednak pamiętać, że picie alkoholu to w dzisiejszych czasach nie tylko problem osób pełnoletnich. Mówimy więc, dlaczego dzieci sięgają po alkohol.

Aktualizacja: 09.03.2015 14:20
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gustav Wagner. Wysoki, przystojny blondyn, bestia

Gustav Wagner - wysoki, przystojny blondyn, czysty Aryjczyk w cywilu był ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.