porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
SANGWINIK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI]
SANGWINIK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI] Sangwinik to najbardziej pożądany typ osobowości w towarzystwie. Jego otwartość ...
Sprawdź, jaki typ osobowości reprezentujesz? Czy jesteś introwertykiem?

INTROWERTYK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI]

INTROWERTYK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI]

Jak poznać, czy jesteś introwertykiem?

fot.: Gettyimages.com
Jesteś raczej powolny, ale za to konsekwentny w działaniu? Masz niewiele zainteresowań, ale każde dokładnie zgłębiasz? Najprawdopodobniej jesteś introwertykiem!

Introwersja to jeden z czterech typów osobowości wyróżnionych przez Carla Gustava Junga. Tym terminem określa się ludzi, których cechuje nieśmiałość, skłonność do analizowania spraw, powaga, problem z asertywnością, czyli bronieniem swoich racji i przeciwstawieniem się innym osobom oraz kłopot z okazywaniem emocji.

Jak zachowuje się introwertyk?

Na co dzień introwertyk zachowuje się powściągliwie i poważnie. Może wolno chodzić, niewiele mówić. Ktoś o tym typie osobowości sprawia wrażenie zamyślonego, zastanawiającego się nad każdym wypowiedzianym zdaniem. Taka osoba może też zaskakująco spokojnie reagować na stresujące sytuacje, co nie znaczy, że jej one nie dotykają. Może stronić od ludzi i najlepiej czuć się we własnym towarzystwie. Z pewnością niejedna osoba określi go mianem 'żyje w swoim świecie'.

Jakie zalety ma introwertyk?

Wydaje się, że z takimi cechami charakteru introwertykowi żyje się trudniej niż osobie śmiałej, pewnie wyrażającej swoje myśli. Jednak ten typ osobowości ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to: konsekwencja w działaniu, zdolności do realnej oceny sytuacji, samowystarczalność, dokładność i precyzja w działaniu.

Po czym poznasz, że jesteś introwertykiem?

 •   w samotności odzyskujesz siły, a wśród ludzi je tracisz
 •   czerpiesz energię ze świata uczuć i wrażeń, a nie zdarzeń zewnętrznych
 •   potrafisz słuchać
 •   długo się zastanawiasz zanim coś powiesz lub zrobisz
 •   masz niewiele zainteresowań, ale pasjami je zgłębiasz
 •   masz niewielu, ale za to sprawdzonych przyjaciół
 •   wolisz spotkania w kameralnym gronie od hucznych imprez
 •   do skupienia się potrzebujesz absolutnej ciszy
 •   lepiej niż ekstrawertyk radzisz sobie z zadaniami wymagającymi skupienia uwagi
 •   często masz uczucie "pustki w głowie" i trudności ze znalezieniem odpowiedniego słowa
 •   w szkole i na studiach osiągasz lepsze wyniki niż twoi koledzy
 •   uczysz się czytając, nie rozmawiając z innymi
 •   pracujesz zawsze tak samo - niezależnie od pochwał przełożonego
 •   nie lubisz rozmów o niczym
 •   miewasz problemy z zapamiętywaniem twarzy i nazwisk.

>>> Przewodnik po typach osobowości [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MELANCHOLIK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI] MELANCHOLIK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI]

Psychologowie i lekarze twierdzą, że melancholia jest niezdrowa dla serca, jednak ten wrażliwy typ zachowania ma zalety! Jakie?

SANGWINIK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI] SANGWINIK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI]

Sangwinik to najbardziej pożądany typ osobowości w towarzystwie. Jego otwartość i entuzjam przysparzają mu wielu przyjaciół, a kreatywność wzmacnia pozycję w pracy.

FLEGMATYK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI] FLEGMATYK – kim jest? [PRZEWODNIK po TYPACH OSOBOWOŚCI]

Psychologowie uważają, że charakter flegmatyka jest bardzo zdrowy i bezpieczny. Osoby, które niełatwo ulegają emocjom, żyją dłużej i lepiej. Sprawdź, czy twoje zachowanie ma w sobie coś z charakteru...

Aktualizacja: 26.06.2014 14:31
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ulrich Merkel: kim jest były mąż kanclerz Angeli Markel?

Ulrich Merkel - jego nazwisko zna prawie każdy. Wszystko dzięki byłej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.