porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Transseksualizm - co to jest? Czym się różni transseksualizm od transwestytyzmu? Słowo transseksualizm jest ostatnio bardzo popularne. Czy jednak wszyscy wiemy, ...
Mówimy, jak manipulowac ludźmi

Jak manipulować ludźmi? Jak skutecznie kierować zachowaniami innych?

Manipulowanie ludźmi jest o wiele łatwiejsze niż opieranie się czyimś wpływom. W tej sytuacji nie trzeba mieć silnej woli, a jedynie trochę sprytu i skłonności do kłamania. Jak najczęściej ludzie manipulują słabszymi? Podpowiadamy w jaki sposób skutecznie manipulować ludźmi.
SKOMENTUJ

Manipulacja - z psychologicznego punktu widzenia jest celowym działaniem nakierowanym na oszukanie drugiej osoby. Za tym nieetycznym zachowaniem stoi chęć osiągnięcia korzyści osobistych,  finansowych, politycznych itd.

Ofiarą manipulacji padają osoby, którym brakuje pewności siebie, które są podatne na wpływ obcych i które cechuje przede wszystkim naiwność. Z kolei ludzie, którzy manipulują innymi, często są pozbawieni jakichkolwiek zasad moralnych, a w swoim działaniu kierują się brutalnością i złośliwością. Podpowiadamy, w jaki sposób można łatwo zmanipulować innych.

Jak manipulować ludźmi?

Aby móc wpływać na drugich ludzi, trzeba najpierw zyskać ich zaufanie, a nawet przyjaźń. W tym celu warto spędzać dużo czasu z potencjalną ofiarą manipulacji. Wspólnie spędzone chwile powinny opiewać w szczere rozmowy, porady, wzajemne zwierzanie się obu stron. Nie sztuką jest zdobyć zaufanie drugiego człowieka, jeśli my sami nie zaangażujemy się w tę relację.

W praktyce oznacza to, że powinniśmy wiarygodnie wyjawiać swoje sekrety,  rozpowiadać o swoich problemach rodzinnych, rozterkach sercowych. A wszystko po to, by druga osoba żyła w złudzeniu, że właśnie się przed nią otworzyliśmy, że właśnie zyskała szczerego powiernika. Tylko na tak przygotowanym gruncie można przystąpić do wpływania na zachowanie ofiary.

Gdy nasza ofiara uwierzy w szczerość naszych intencji, czas zacząć manipulację. W przypadku osób, które nie potrafią samodzielnie podejmować decyzji, sprawa wydaje się prosta. Wystarczy delikatnie sugerować, co powinna zrobić, by na końcu postąpiła dokładnie tak, jak tego oczekiwaliśmy. Jeśli "przeciwnik" należy jest mniej naiwny, manipulatorzy na niego też mają sposób.

W takich sytuacjach należy dokładnie słuchać jego poglądów i jak najczęściej mu przytakiwać. Jeśli zauważymy u niego chwilę zawahania, od razu trzeba przystąpić do ataku tzn. zasugerować mu korzystne dla nas rozwiązanie. Warto stosować sformułowania typu: "Ja na twoim miejscu zachowałbym się następująco". Oczywiście dobrze wyszykolony manipulator wie, że w obecności swojej ofiary do samego końca musi grać jej powiernika. Cierpliwość i spryt - bez tego nie uda mu się wpłynąć na umysł drugiego człowieka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak nie dać sobą manipulować?

Manipulant wcale nie musi być złem wcielonym. Równie dobrze może pojawić się w twoim otoczeniu jako kolega z pracy, partner czy przyjaciel. Podpowiadamy w jaki sposób się bronić przed manipulacją.

Manipulacja: na czym polega reguła lubienia i sympatii Manipulacja: na czym polega reguła lubienia i sympatii

Reguła lubienia i sympatii to jedna z najskuteczniejszych metod manipulacji. Poznaj zasady popularnej reguły wpływu społecznego.

Coaching rodzinny - co to jest?

Coaching rodzinny to innowacyjna metoda, którą opracowała ekipa złożona z przedstawicieli UKSW, Akademii Szybkiej Nauki i stowarzyszenia KARAN. Właśnie trwają testy tej metody na rodzinach...

Aktualizacja: 08.02.2013 16:22
Autor: emema
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bracia Wachowscy, siostry Wachowskie: od Larry'ego i Andy'ego do Lany i Lilly

Drugi z braci Wachowskich, twórców legendarnego "Matrixa", zmienił płeć! Kto ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.