porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najprostszy test na narkotyki za darmo. Jak w minutę sprawdzić, czy dziecko bierze? Który rodzic ma test na narkotyki zawsze pod ręką? Gdy ...
Przemoc psychiczna całkowicie niszczy osobowość ofiar

Jak rozpoznać skutki przemocy psychicznej? Po czym poznać, że ktoś jest dręczony psychicznie?

O ile przemoc fizyczną w domu łatwo jest rozpoznać, a jej fizyczne skutki są widoczne, o tyle z przemocą psychiczną jest gorzej. Najczęściej występuje ona w postaci "prania mózgu" a efekty tego można ropoznac po zachowaniu ofiary. Zobacz, jakie są skutki przemocy psychicznej.

Sprawcy psychicznej przemocy domowej stosują metody takie jak: izolacja, wywoływanie lęków i depresji, naprzemienność kar i nagród, demonstrowanie wszechmocy i wszechwładzy, wymuszanie drobnych przysług. To wszystko to tzw. pranie mózgu. Skutki bywają nieprzyjemne dla ofiary. Najpoważniejsze skutki przemocy psychicznej to:

Degradacja własnego obrazu

Osoby, wobec których stosowana była taka forma przemocy, zmniejszają swoją aktywność, wycofują się z działania i unikają podejmowania trudnych zadań. Mają zaniżoną samoocenę. Zmieniają swoje poglądy, przyzwyczajenia, by dostosować się do życzeń sprawcy.

Przeżywanie silnego poczucia lęku i zagrożenia

Ofiary mają duże poczucie winy, wstydu i lęku. Towarzyszy temu agresywność wobec własnej osoby.

Wyzwalanie tzw. stanów regresji

Regresja to mechanizm obronny, polegający na nawrotach do zachowań z wcześniejszych, mniej dojrzałych okresów życia. Skutkiem tego jest poczucie bezradności, zanik krytycznego myślenia i powrót do myślenia życzeniowego. Bywa też, że doprowadza to do zaniku uczuć wyższych.

Przemoc psychiczna powoduje całkowite podporządkowanie wobec sprawcy, utratę poczucia własnej wartości i zaniku własnych przekonań. Bezkrytycznie przyjmują rzeczywistość wykreowaną przez oprawcę.

SKOMENTUJ
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest gefyrofobia? Co to jest gefyrofobia?

Gefyrofobia to - najprościej ujmując - strach przed mostami. Osoba dotknięta gefyrofobią niechętnie przechodzi lub przejeżdża przez mosty. Osób dotkniętych gefyrofobią jest, zdaniem psychologów,...

Co to jest PORTRET PSYCHOLOGICZNY i jak się go tworzy? Co mówi portret psychologiczny KATARZYNY W., MAMY MADZI?

Biegli, badający Katarzynę W. mamę nieżyjącej Madzi, stworzyli jej psychologiczny portret. Ocenili, że kobieta ma skłonności do agresji. Co to jest portret psychologiczny, jak się...

Aktualizacja: 30.03.2015 00:53
Autor: sas
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Znany prezenter Piotr Kraśko pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarsko-telewizyjnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.