porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy dziecko powinno mówić do rodziców po imieniu? Dlaczego dzieci mówią do mamy i taty po imieniu?
Czy dziecko powinno mówić do rodziców po imieniu? Dlaczego dzieci mówią do mamy i taty po imieniu? Dawniej zwracanie się do rodziców po imieniu uchodziło za przejaw ...
Sposób na negatywne emocje - ćwiczenia, które cię wyciszą

Jak zapanować nad emocjami? Przydatne ćwiczenia

Nad niektórymi stanami ducha trudno zapanować rozumem. Możesz sobie po sto razy powtarzać: „weź się w garść”, a twoje nerwy i tak robią swoje. W takich przypadkach negatyne emocje można rozładować przy pomocy ruchu. Oto ćwiczenia, które pomogą zapanować nad emocjami.

Wiadomo nie od dziś, że psychika i ciało to sprzężony mechanizm: psychika wpływa na stan ciała i odwrotnie - to, jak czuje się nasze ciało, ma znaczenie dla psychiki. Dzięki temu stany negatywnego pobudzenia emocjonalnego można opanować i złagodzić poprzez ćwiczenia fizyczne.

Nadaktywność, nadmierne pobudzenie

Czujesz fizyczny niepokój, potrzebę bezustannego ruchu, nie możesz się na niczym skupić, rozsadza cię potrzeba czynu.  To ćwiczenie pozwoli ci skoncentrować fizyczną i duchową energię


Przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Unosząc lekko prawą nogę, zegnij lewą w kolanie, po czym oprzyj prawą kostkę na lewym udzie (im wyżej oprzesz nogę, tym lepiej). Trzymaj się prosto. Złóż obydwie dłonie jak do modlitwy, mocno dociskając je do siebie. Skoncentruj się na swoim wnętrzu. Jeśli masz wprawę w medytacji, możesz zamknąć oczy; jeśli nie - patrz prosto przed siebie. Wytrzymaj 20 sekund, po czym powoli rozluźnij się i zmień nogę.
Efekt: stajesz się bardziej świadomy swego ciała, poprawiasz poczucie równowagi. Oddech staje się wolniejszy i głębszy - przez to pobudzenie systemu nerwowego obniża się do optymalnego poziomu. Myśli uspokajają się, możesz się znowu skoncentrować.

Tęsknota

Błądzisz myślami, masz problemy z koncentracją, czujesz ucisk w piersi, często wzdychasz.

Ćwiczenie pomoże przybliżyć się do wytęsknionego celu, skupić myśli.
Stań na prawej nodze, lewą unieś, zegnij w kolanie i złap lewą ręką za lewą stopę. Przyciągnij piętę do pośladka. Jednocześnie unieś do góry wyprostowane prawe ramię. Teraz zacznij pochylać się tak, jakbyś chciał zrobić jaskółkę - wyprostowane ramię, tułów i zgiętą nogę staraj się utrzymać na jednej linii. Kiedy tułów znajdzie się na linii równoległej do podłogi, powoli rozluźnij się i powtórz ćwiczenie, stojąc na lewej nodze.
Efekt: całe ciało zostaje rozciągnięte i wyprostowane. Uczucie tęsknoty zostaje przełożone na ruch, a ty nawiązujesz kontakt z własnymi uczuciami i pragnieniami. W chwili, gdy rozluźniasz mięśnie, relaks fizyczny przekłada się na sferę emocji. Znów możesz skoncentrować się na tym, co dzieje się tu i teraz.

Gniew

Masz ściśnięty żołądek, czujesz napięcie, nadmiar negatywnej energii.
Dzięki ćwiczeniu pozbęziesz się negatywnych emocji, odzyskasz kontrolę nad sobą.

Biegnij w miejscu, drobiąc malutkimi kroczkami; wejdź przy tym w lekki przysiad i staraj się jak najszybciej dreptać w miejscu. Dłonie zaciśnij w pięści i boksuj w powietrzu, kierując ciosy od dołu ku górze. Wytrzymaj tak długo, jak potrafisz, potem zrób krótką przerwę na odpoczynek i powtarzaj, aż wyrzucisz z siebie całą złość.
Efekt: z początku rośnie puls i częstotliwość oddechu. Poprzez szybkie, twarde ruchy uczucie agresji zostaje skumulowane i wyładowane. Potem następuje fizyczne znużenie, które powoduje także odprężenie fizyczne. Negatywne wzburzenie emocjonalne i pobudzenie organizmu zostaje rozładowane i opanowane.

Lęk, niepokój

Męczy cię wewnętrzny niepokój, masz problemy z koncentracją, negatywny stres. 
Dzięki ćwiczeniu osiągniesz uspokojenie, powrót do równowagi, skupienie koncentracji.

Stań na palcach, jednocześnie wyciągnij nad głowę wyprostowane ramiona, jakbyś się chciał podciągnąć do góry. Napnij wszystkie mięśnie, stój bez ruchu. Zamknij oczy lub skieruj wzrok przed siebie. Utrzymaj pozycję, jak długo się da.
Efekt: ćwiczenie wzmacnia umiejętność zachowania wewnętrznej równowagi.. Oddech staje się spokojniejszy i głębszy. Zaczynasz lepiej wyczuwać własne ciało, co na płaszczyźnie psychicznej tłumi stany nerwowości.

Zawód miłosny

Odczuwasz smutek, brak koncentracji, narzekasz na utratę apetytu, kłopoty z zaśnięciem.
Ćwiczenie uspokoi twoją psychikę, odnajdziesz poczucie bezpieczeństwa.

Połóż się na plecach, zegnij nogi, podciągnij kolana i obejmij nogi ramionami. Kołysz się lekko na ugiętym grzbiecie. Możesz przy tym zamknąć oczy.
Efekt: objęcie działa korzystnie na psychikę, zwłaszcza w pozycji embrionalnej. Przywraca poczucie bezpieczeństwa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są sposoby na opanowanie gniewu? Jakie są sposoby na opanowanie gniewu?

Gniew jest uczuciem wypływającym z poczucia skrzywdzenia i bezradności. W takim przypadku ustawienie się na pozycji obserwatora pomoże zobaczyć, co można zrobić w danej sytuacji zamiast...

Aktualizacja: 29.04.2013 13:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.