porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Po co nam noworoczne postanowienia?
Po co nam noworoczne postanowienia? Witanie Nowego Roku to okazja do składania życzeń rodzinie, przyjaciołom, ...
Przeciwstawne emocje - kiedy są objawem zaburzeń?

Na czym polega ambiwalencja uczuć?

Na czym polega ambiwalencja uczuć?
fot.: thinkstockphotos.com
W języku potocznym często używa się określenia "mieć ambiwalentne uczucia". Co to naprawdę znaczy?

Ambiwalencja uczuć to, w psychiatrii i psychologii, jednoczesne przeżywanie dwojakich uczuć (najczęściej sprzecznych, skrajnych i przeciwstawnych emocji) w stosunku do jednej sytuacji, czy jednej osoby. Na przykład jedna osoba może doznawać jednocześnie pociągu fizycznego, jak i cielesnego wstrętu do tego samego człowieka, albo lęku i chęci spróbowania czegoś innego w konkretnej sytuacji życiowej. Zjawisko to jest charakterystyczne dla różnego rodzaju psychoz (zwłaszcza schozofrenii) i jest charakterystycznym objawem rozszczepienia myślenia. Łagodniejszą formę ambiwalencji zaobserwować można także u osób z osobowością naurotyczną lub chorych cierpiących na nerwicę.

W sensie potocznym sprzecznych emocji określanych ambiwalencją uczuć, doznajemy wszyscy. Różnica między objawem chorobowym a sprzecznością uczuć polega na tym, że osoba chora uczuć sprzecznych doznaje dokładnie w tym samym momencie, co prowadzi do dezorganizacji jej intelektu i emocji. Jest to jedna emocja o dwóch przeciwstawnych kierunkach.

U osoby zdrowej istnieją dwa przeciwstawne uczucia  (negatywne i pozytywne) i odczuwane są osobno, tyle, że w odniesieniu do jednej osoby lub sytuacji. Tak rozumiana ambiwalencja doprowadzić może co najwyżej do braku zdecydowania się w ocenie wydarzenia czy osoby lub rozdrażnienia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Coaching rodzinny - co to jest?

Coaching rodzinny to innowacyjna metoda, którą opracowała ekipa złożona z przedstawicieli UKSW, Akademii Szybkiej Nauki i stowarzyszenia KARAN. Właśnie trwają testy tej metody na rodzinach...

O jakich problemach psychicznych świadczą choroby systemu naczyniowego?

Naczynia dostarczają krew, która symbolizuje radość życia, do wszystkich komórek naszego ciała. Sprawdź, o jakich problemach emocjonalnych mogą świadczyć choroby układu naczyniowego.

O jakich problemach psychicznych świadczą choroby serca?

Choroby serca to jedna z najpopularniejszych przyczyn zgonów na świecie. Czy możliwe, że nasze problemy psychiczne powodują u nas schorzenia kardiologiczne? Zobacz, jakie jest psychiczne podłoże...

Aktualizacja: 25.01.2015 11:46
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.