porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak "zgwałcić" mózg, by pracował zgodnie z naszymi potrzebami? Jak zmusić mózg do wydajniejszej pracy?
Jak "zgwałcić" mózg, by pracował zgodnie z naszymi potrzebami? Jak zmusić mózg do wydajniejszej pracy? "Gwałcenie mózgu" - tak czasem odczuwamy zmuszanie naszej głowy do ...
Psychopaci to nie tylko seryjni mordercy

Uważaj - psychopaci są wśród nas! Jak rozpoznać psychopatę?

Zaburzenia psychopatyczne może mieć nawet trzy procent społeczeństwa. Wielu psychopatów to odnoszący sukcesy biznesmeni, charyzmatyczni menadżerowie, ale i mężowie bijący żony lub nastolatki znęcające się nad zwierzętami. Mówimy, jak rozpoznać psychopatę.

Psychopaci to moralnie zdeprawowane jednostki. Są niepohamowanymi i nieuleczalnymi drapieżnikami, których przemoc jest zaplanowana, celowa i pozbawiona emocji. Ich agresja rośnie, aż osiągnie poziom szczytowy w wieku około 50 lat, poczym zaczyna zanikać. Zaburzenie to występuje nawet 10 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Nie ma jak dotąd skutecznej metody jego leczenia.

Jak psychopaci widzą świat

Nie tylko mają obsesję na punkcie posiadania i władzy, ale czerpią szczególną przyjemność z przywłaszczania sobie cudzych dóbr i przywilejów. To, co można mieć nieuczciwie - dzięki plagiatowi, przez matactwo czy wymuszenie - jest owocem o wiele słodszym niż to, co uzyskuje się dzięki uczciwej pracy. A gdy osuszą do dna jedno źródło, kierują się ku innemu. Zadowolenie, jakie czerpią z nieszczęścia innych jest niewyczerpane.

Psychopata jest manipulatorem, który dokładnie wie, gdzie jest czuły punkt jego ofiary, i wie, jak nami manipulować i jak wpływać na nasze uczucia. Psychopata – mężczyzna ma dar wypatrywania, troskliwych kobiet, które łatwo sobie podporządkować i wykorzystać.

Psychopata kłamie. Będzie snuł smutne opowieści o swoim życiu, zapewniał o tragicznych i poruszających doświadczeniach będących jego udziałem. Koniecznie chce, by ofiary uwierzyły, iż odczuwa on normalne ludzkie emocje. Tymczasem żyje jak w inkubatorze – pozbawiony całkowicie uczuć i współczucia dla innych.

ZOBACZ: Biegli określili osobowość Katarzyny Waśniewskiej jako dyssocjalną. Dyssocjalne osobowości kształtują się całymi latami - SPRAWDŹ W PORADNIKZDROWIE.PL >>

Chorobliwy kłamca

Kłamstwo jest dla psychopaty równie łatwe jak oddychanie. Przyłapany opowiada kolejne bajki. Plącze się, bo zapomina, co wcześniej nakłamał. Zachowanie psychopaty często służy wprawieniu w zakłopotanie i poskromieniu ofiary, albo wpłynięciu na każdego, kto mógłby słuchać jego wersji opowieści. Manipulacja jest kluczem w jego podbojach, a kłamstwo jednym ze sposobów, w jaki to osiąga. Będzie zaprzeczał rzeczywistości, dopóki jego ofiara nie załamie się nerwowo. Często psychopata zrzuca winę na swoją ofiarę i twierdzi, że cierpi ona na „urojenia” i jest niezrównoważona psychicznie.

Ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, często jest arogancki i zarozumiały. Kiedy jednak czaruje potencjalną ofiarę, mówi same „słuszne” rzeczy i wywołuje w niej przekonanie, że jest człowiekiem złotego serca.

Chory czy przestępca?

Psychopaci często popełniają przestępstwa – są lekarzami łamiącymi zasady, biznesmenami wyłudzającymi pieniądze, szefami terroryzującymi pracowników, ale i zabójcami mordującymi z zimną krwią. Dlatego wielu psychologów zadaje sobie pytanie, czy psychopaci powinni odpowiadać za swoje czyny jak zwykli kryminaliści, czy należy zastosować dla nich taryfę ulgową i uznać za chorych.

Jednak osoby dotknięte psychopatią nie są niepoczytalne. To oznacza, że są w stanie ocenić dany czyn jako dobry lub zły, są też w stanie poznać normy społeczne i prawne, a kłopot sprawia im tylko ich przestrzeganie. Mają także możliwość panowania nad swoimi żądzami i powstrzymywania się od agresywnych reakcji. W związku z tym psychopaci nie powinni być traktowani jak chorzy umysłowo.

Objawy psychopatii

* Wyraźny urok zewnętrzny, często ponadprzeciętna inteligencja.

* Brak urojeń lub innych zaburzeń myślenia.

* Brak lęku.

* Opanowanie, spokój i łatwość mówienia.

* Niesolidność, ignorowanie zobowiązań, brak poczucia odpowiedzialności w sprawach zarówno małej, jak i dużej wagi.

* Kłamliwość i nieszczerość.

* Brak wyrzutów sumienia.

* Antyspołeczne zachowania, które są niedostatecznie umotywowane i słabo zaplanowane, jakby wynikające z niezrozumiałej porywczości.

* Słabość osądów i nieumiejętność uczenia się z przeszłych doświadczeń.

* Chorobliwy egocentryzm, całkowite skoncentrowanie na sobie, niezdolność do prawdziwej miłości i przywiązania.

* Ogólny niedostatek głębokich i trwałych emocji.

* Niezdolność do empatii oraz spojrzenia na siebie oczami innych.

* Brak wdzięczności za okazane szczególne względy, serdeczność i zaufanie.

* Dziwaczne i ekscentryczne zachowania po spożyciu alkoholu i nie tylko – wulgarność, opryskliwość, gwałtowne zmiany nastroju, wybryki.

* Bezosobowe, prymitywne i powierzchowne życie seksualne.

* Brak planów życiowych i niezdolność prowadzenia zorganizowanego życia, za wyjątkiem życia prowadzącego do klęski.

Mózg psychopaty

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że psychopaci mają odmienną budowę mózgu niż inni ludzie z osobowością antyspołeczną i osoby zdrowe.

Dotychczasowe badania wskazywały na zmiany strukturalne w mózgach psychopatów w porównaniu z mózgami osób zdrowych. Teraz wiadomo, że psychopatia stanowi też zupełnie oddzielną podgrupę, ze względu na zaburzenia neurologiczne, wśród wszystkich osób z antyspołecznym zaburzeniem osobowości.

Eksperci odkryli, że u psychopatów występują nieprawidłowości w budowie obszarów mózgu odpowiedzialnych za rozumienie cudzych intencji i emocji oraz za dokonywanie sądów moralnych.

Uszkodzenie tych rejonów jest związane z upośledzoną zdolnością do empatii, słabą reakcją w obliczu strachu i zanikiem poczucia winy i wstydu, co może tłumaczyć zachowanie psychopatów.

Psychopaci odnoszą sukcesy w biznesie

Paul Babiak, doktor psychologii z Nowego Jorku wykazał, że co 25. czołowy biznesmen jest psychopatą! Psychopaci na co dzień potrafią być czarujący do tego stopnia, że uznawani są za charyzmatycznych liderów. Według Babiaka to „psychopaci sukcesu”. Sprawiają wrażenie ludzi subordynowanych i niekłopotliwych. Tymczasem im bardziej są psychopatyczni, tym lepsze mogą sprawiać wrażenie.

Podobnego zdania jest pisarz i reżyser Jon Ronson, autor książki o tajnikach diagnozowania psychopatii w psychologii klinicznej i kryminalistyce. Wykazał, że wśród dyrektorów aż 4 procent stanowią osoby o psychopatycznej osobowości.

SKOMENTUJ
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 19.01.2014 10:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Psychologia społeczna, klasyczna. Wiele artykułów - tylko sprawdzone porady - z zakresy psychoterapii, psychologii zdrowia i ewolucyjnej. Również testy psychologiczne np. test depresji. Jak wywalczyć optymalną pensję? Psychologia testy. Psychologia studia. Psychologia społeczna. Psychologia forum. Psychologia kliniczna. Jak powinny wyglądać relacje rodziców z trenerem? Jak poznać i wykorzystać ludzką psychikę - poznać, poprzez obserwację? Psychologia UJ. Psychologia książki. Psychologia definicja. Jak wyrzuty sumienia wpływają na nasze życie? Jak prowadzić rozmowę? Jak mogę się zbliżyć do żony, żeby jej zaczęło zależeć na nas? Psychologia jak manipulowac. Psychologia jak rozmawiać. Psychologia jak zapomnieć. Psychologia jak rozpoznać kłamstwo. Psychologia jak pomóc. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.