porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?
Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą? Wózek spacerowy dla noworodka? Tak, pod warunkiem, że nie będzie ...

Bielizna dla niemowlaka: jaka jest niezbędna? [WYPRAWKA]

Bielizna dla niemowlaka: jaka jest niezbędna? [WYPRAWKA]

Flickr.com/ Katrina Br*?#*!@nd

fot.: Flickr.com/ Katrina Br*?#*!@nd
Niemowlęta również potrzebują bielizny, choć nieco innej, niż starsze dzieci. Co się przyda i czym się kierować przy zakupie?

Zimą stanowi dodatkową warstwę cieplną, latem pomaga utrzymać w miejscu pieluszkę i ułatwia ubranie maluszka w taki sposób, by nie było mu za gorąco. Dlatego właśnie powinna znaleźć się również w garderobie niemowlęcia. Ale zakupom warto poświęcić chwilę uwagi. 

Bielizna dla  niemowlęcia powinna być uszyta z materiałów przyjaznych skórze, najlepiej z bawełny organicznej, którą uprawia się bez użycia pestycydów i chemicznych oczyszczaczy stosowanych podczas uzyskiwania z rośliny włókien bawełnianych. Lepiej, jeśli nie ma sztucznych dodatków typu poliester czy nylon, bo wtedy materiał nie oddycha. Nie może być też ani za ciasna, ani za luźna.

  • W niemowlęcej garderobie na pewno powinny znaleźć się body – połączenie koszulki z majteczkami, zakładane przez głowę i zapinane w kroku. Powinno lekko się rozciągać, bo wtedy łatwiej je założyć. Najbardziej praktyczne są takie, które zapina się na napki. 
  • Elementem bielizny jest też kaftanik, zalecany w każdej wyprawce. To koszulka z długim rękawem, którą zakładamy maluszkowi. Kaftaniki różnią się między sobą sposobem zapięcia, a także zakładania. Te klasyczne zakłada się jak rozpinaną koszulkę, a po założeniu zawiązuje się z boku na troczki. Są też takie, które mają zakładkę, zapinaną na napkę przy szyi, jak i takie, które mają zapięcie z napek biegnące przez środek, od góry do dołu. Są wreszcie modele, przypominające t-shirty z długim rękawem – zakłada się je dziecku przez główkę, zapinając potem na napki przy szyjce. Które lepsze? To zależy od indywidualnych upodobań rodziców. Kaftaniki wiązane z boku są czasem przez rodziców krytykowane, bo sznureczki zawiązane w kokardkę często się plączą, zwłaszcza kiedy na ubranko założymy dodatkowo śpioszki. Z kolei kaftaniki zapinane tylko na jedną napkę u góry po założeniu maluszkowi śpioszków czasem się podwijają, co powoduje u malca dyskomfort.
  • Maluszkowi warto też kupić skarpetki – w pierwszych dniach życia mogą też osłaniać rączki, by dziecko nie podrapało sobie buzi ostrymi skarpetkami. Muszą być luźne i nie mogą uciskać.
  • Warto mieć też choć jedną parę rajstopek – koniecznie bezuciskowych, tkanych luźniej niż tradycyjne, i bez szwów z tyłu.
  • Co z majteczkami? Sprawdzą się, jeśli zakładamy dziecku kaftanik albo t-shirta. Te dla niemowląt mają nieco inny krój, niż dla starszych dzieci – po to, by zmieściły pieluszkę. Nie mogą być za ciasne w pasie, a na udach nie mogą mieć lamówek ani koronek (będą obcierały).
  • Elementem niemowlęcej bielizny są też rampersy – coś pomiędzy pajacykiem, a body. To ubranko typowo letnie, zakładane przez główkę i zapinane w kroku. Może mieć kształt koszulki, sukienki, albo bielizny w stylu retro. 
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Do czego przydaje się otulacz i jak go wybrać? Do czego przydaje się otulacz i jak go wybrać?

Otulacze zmniejszają objawy kolki, pomagają uspokoić malca. Idealne dla noworodka.

Aktualizacja: 30.06.2015 11:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.