porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Tania wyprawka szkolna - gdzie kupować artykuły dla ucznia?
Tania wyprawka szkolna - gdzie kupować artykuły dla ucznia? Wyprawka szkolna dla jednego dziecka to spory wydatek, a co ...
Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Oto sprawdzone sposoby na oswojenie dziecka z ciemnością. Jak pozbyć się dziecięcych lęków?

Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak mu pomóc? Jak oswoić dziecko z ciemnością?

Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak mu pomóc? Jak oswoić dziecko z ciemnością?

Podobnie jak chochoły na krakowskich Plantach oglądane oczyma Stanisława Wyspiańskiego, w dziecięcej wyobraźni po zmroku mogą ożywać najróżniejsze obiekty.

fot.: MNW/domena publiczna
Gdy w pokoju gaśnie światło, a potwory wychodzą z szafy, każdy maluszek ma problem z zaśnięciem. Kiedy dziecko prosi o zostawienie zapalonego światła, jest to znak, że boi się ciemności. Dowiedz się jak pomóc dziecku przezwyciężyć lęki i spokojnie zasnąć.

>>> Lęk przed ciemnością... A czego jeszcze boją się dzieci? [KLIKNIJ!]

Lęk przed ciemnością to jeden z najpowszechniejszych dziecięcych strachów. Pojawia się zazwyczaj ok. 3-4 roku życia i mija dopiero w okresie szkolnym. Gdy dziecko zaczyna domagać się zostawienia światła w pokoju, jest to sygnał, że boi się ciemności. Wraz z pojawieniem się lęku przychodzą także kłopoty ze snem i senne koszmary.

Na nic zdaje się ośmieszanie dziecka i tłumaczenie, że strach jest bezpodstawny. Najgorszym sposobem jest oswajanie dziecka z ciemnością na siłę. Być może po pewnym czasie dziecko, widząc niemoc rodziców, przestanie się skarżyć, jednak nie znaczy to, że jego lęk minie. Jak zatem oswoić dziecko z ciemnością?

Pozwól dziecku się bać. Maluch powinien wiedzieć, że strach nie jest powodem do wstydu i że każdy się czasami czegoś boi. Wytłumacz dziecku, że ty również odczuwasz strach i że ciemności potrafią być straszne i tajemnicze. Pocieszaj dziecko, przytulaj i nakłaniaj do rozmowy o jego odczuciach.

Jak oswoić ciemności?

1. Włączona lampka lub światło w korytarzu pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie. Doskonałą alternatywą są również małe lampki, które wetkniesz wprost do kontaktu. Przygaszone światełko nie przeszkodzi innym domownikom, a dziecko poczucje się pewnie i komfortowo.

2. Gwiazdki na suficie. Wspólnie poprzyklejajcie na suficie fluorestencyjne gwiazdki lub inne obrazki dostępne w większości sklepów papierniczych. Gwiazdki świecą się przez parę godzin i doskonale koją maluszka do snu.

3. Ustalcie misia wartownika. Wybierzcie wspólnie ulubioną zabawkę lub pluszaka i wytłumacz dziecku, że miś będzie go w nocy ochraniał przed niebezpieczeństwem. Za każdym razem, kiedy dziecko spojrzy na misia, poczuje się zaopiekowane. Porozmawiaj z maluchem o tym, że miś jest odważny i niczego się nie boi. Możesz także wymyślać dla misia wartownika ciekawe przygody.

4. Wspólnie z dzieckiem przeszukajcie pokój i wszystkie niebezpieczne zakamarki. Niech dziecko pokaże, gdzie według niego czają się niebezpieczeństwa. Zanim położysz dziecko spać, przeszukajcie pokój i bozbądzcie się złych duchów i potworów.

>>> Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

5. Chroń dziecko przed wszystkim co może wywołać u niego lęk i stres. Starajcie się unikać filmów w których pojawiają się potwory i przemoc. Pomóż dziecku oswoić ciemności np. wspólnie przytulając się w mroku lub szukając ulubionych zabawek z latarką. Dobrym pomysłem jest również czytanie bajeczek o dzieciach i zwierzątkach, które również miały problem z ciemnością.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 05.02.2014 07:34
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.