porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najpopularniejsze imiona w Polsce dla dzieci Sprawdź, jakie imiona dla swoich dzieci najczęściej wybierali rodzice maluchów, ...
Jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania?

Co zrobić, żeby dzieci pomagały w przygotowaniach świątecznych?

Co zrobić, żeby dzieci pomagały w przygotowaniach świątecznych?
fot.: BENJAMIN MOORE
Okres przedświąteczny to czas wypełniony obowiązkami. Aby wszystko przebiegało sprawnie, warto zaangażować w przygotowania także pozostałych domowników, w tym dzieci. Warto wiedzieć, że już kilkulatek śmiało może pomagać w obowiązkach domowych, jeśli tylko dobierzemy je do jego umiejętności.

Aby zachęcić dziecko do pomocy w świątecznych przygotowaniach, trzeba w odpowiedni sposób przedstawić mu jego obowiązki. Ważne, aby przede wszystkim dostosować stopień trudności zadań do rzeczywistych umiejętności dziecka.

>>> Co przygotować dla DZIECI (do jedzenia) na ŚWIĘTA? [KLIKNIJ]

Sprzątanie może być też świetną zabawą

Jeśli przedstawimy dzieciom sprzątanie jako przykry obowiązek, jesteśmy spaleni na początku. Ważne, aby dziecko poczuło się potrzebne i ważne. A stanie się tak, kiedy zaangażujemy je w „dorosłe czynności” na równych prawach. Możemy mówić, że rodzice bardzo czekają na pomoc dziecka. Jeżeli to go nie przekona, można sprzątanie przedstawić jako dobrą zabawę.

Pomoc małego dziecka

Choć maluchy zwykle są bardzo chętne do pomocy i bardzo zaangażowane w powierzone im czynności, to nie do końca dadzą sobie ze wszystkim radę i tak naprawdę mogą same mogą wymagać od nas pomocy. Dlatego do ich zadań trzeba podejść z dystansem. Oczywiście najwięcej radości sprawiają dziecku atrakcje kulinarne. Jednak same nie są w stanie same (bez naszej pomocy) zbyt wiele zdziałać w kuchni.

Sprzątanie zabawek

Wbrew pozorom nie jest dobrym pomysłem zlecanie dzieciom tego zadania, ponieważ może się to skończyć jeszcze większym bałaganem. Podczas porządków w swoich pokojach, dzieci zwykle odnajdują całą masę „skarbów” i wtedy dopiero zaczyna się zabawa na całego.

W czym mogą nam pomóc dzieci?

W czynnościach polegających na wykonaniu konkretnego zadania: starciu kurzu na szafce (o ile nie ma uczulenia), umyciu określonego kawałka podłogi czy złożeniu prania. Zadaniowy charakter pracy da też dziecku poczucie, wykonania zadania do końca i dużą satysfakcję. Choć jakość wykonanych prac przez nasze dziecko, może pozostawić wiele do życzenia, starajmy się nie krytykować. To skutecznie zniechęci dziecko do dalszej pomocy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 02.12.2014 12:41
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?

Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.