porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nauczyć dziecko porządku? Pomysły na odpowiednie zabawy Twoje dziecko robi mnóstwo bałaganu? Nigdy nie odkłada nic na ...
Po co niektóre matki karmią dzieci piersią dłużej niż rok? Czy ma to sens?

Czy można karmić piersią dłużej niż rok?

Specjaliści zalecają, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia karmić dziecko wyłącznie piersią. Potem sama pierś nie wystarczy i trzeba wprowadzać inne posiłki. Ale niektóre matki karmią piersią jeszcze do roku, a czasem dłużej. Czy to jest właściwe?

Długie karmienie piersią dla jednych może oznaczać pół roku, dla innych rok, dla jeszcze innych cztery lata. To, co dla jednej grupy jest normą, dla drugiej oznacza, delikatnie mówiąc, przekroczenie pewnych granic. Czy słusznie?

W wielu krajach długie karmienie piersią jest naturalne i oczywiste, bo jest ekonomiczne i tanie. W ten sposób karmi się długo zwłaszcza tam, gdzie panuje głód lub trudne warunki sanitarne - dla mam w takich rejonach świata karmienie dziecka przez cztery lata, a nawet dłużej, jest sposobem na zapewnienie mu wartości odżywczych, których nie mogłobo otrzymać w inny sposób. Karmią piersią, aby dzieci mogły przeżyć. Rzadziej dlatego, że same tego chcą.

W Polsce, gdzie warunki sanitarne są dobre i nie ma problemu z dostępem do pokarmu, mamy mogą karmić piersią dziecko tak długo, jak uważają za słuszne. Wielu lekarzy i doradców laktacyjnych twierdzi, że nie ma górnej granicy wieku. Niektórzy jednak podkreślają, że granica trzech lat powinna być ostateczna. Tak naprawdę trudno o jednoznaczny osąd i zgodność w tym temacie - jest to sprawa kontrowersyjna. Niektórzy lekarze, zapytani prywatnie, dają inne odpowiedzi niż oficjalnie. Także dlatego, że obawiają się przyznać, że karmienie piersią czterolatka uważają za niepokojące.

O ile jednak karmienie piersią dziecka trzy- czy czteroletniego być może jest już niepotrzebne, to nie ma nic dziwnego ani niestosownego w przystawianiu do piersi malucha dwu- lub półtorarocznego. Mleko matki wciąż jest dla niego bardzo wartościowym pokarmem w tym okresie, a dodatkowo karmienie sprawia mnóstwo radości zarówno matce, jak i dziecku. Nie ma więc żadnego powodu, aby nie karmić piersią dłużej niż rok.

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 05.08.2015 13:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.