porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, dlaczego warto czytać dzieciom?
Czy wiesz, dlaczego warto czytać dzieciom? Czytanie dziecku na głos to inwestycja w jego rozwój. Wspólne ...
Edukacyjne zabawy dla dzieci

Czy wiesz, że lepienie figurek z masy solnej wspomaga rozwój dziecka?

Czy wiesz, że lepienie figurek z masy solnej wspomaga rozwój dziecka?

Zabawy w lepienie np. zwierzątek z masy solnej czy palsteliny rozwijają nie tylko zdolności manualne dziecka, ale i jego wyobraźnię

fot.: Photos.com
Dwuletni maluch uwielbia zabawy manualne. Doskonałym pomysłem na twórcze zabawy dla dzieci jest masa solna. Lepienie figurek z masy solnej to świetna rozrywka, która dodatkowo wspomaga rozwój dziecka. Czy znasz przepis na kolorową masę solną?

Ciasto solne jest dla dwuletniego malucha doskonałą okazją do doskonalenia sprawności rąk. Takie zabawy dla dzieci przyczyniają się również do rozwoju twórczego myślenia i wyobraźni oraz rozwijania wrażliwości zmysłowej.

Samodzielne przygotowanie masy solnej jest niezwykle proste – potrzebna są jedynie mąka, sól, woda i odrobina oleju. Do gotowego ciasta solnego możesz też dodać barwnik spożywczy (kolor masie solnej może nadać też kurkuma, curry, cynamon, kakao albo.... zwykła farba plakatowa) i przygotować masę w różnych kolorach.

Masa solna - przepis

  • 4 szklanki mąki
  • 1 szklanka soli
  • 2 szklanki wody
  • łyżka oleju
  • ewentualnie barwniki spożywcze

Jak przygotować masę solną

W misce wymieszaj mąkę i sól. Następnie, dodaj stopniowo wodę i olej, wyrabiaj rękami ciasto. Po kilku minutach masa solna jest gotowa - ma mieć konsystencję ciasta na makaron.

Jeżeli chcesz uzyskać kolorową masę solną, do gotowego ciasta dodaj odrobinę barwnika spożywczego. Możesz też podzielić ciasto solne na części i zrobić masę w różnych kolorach.

Jak się bawić z dzieckiem?

Masa solna jest bardzo plastyczna. Maluch może ją bez problemu ugniatać, ściskać, wałkować, lepić z niej kulki, zwierzątka, ludziki, etc. Dzieci w tym wielku bardzo lubią naśladować dorosłych, proponujemy więc zabawę w gotowanie i pieczenie. Do zabawy kolorową masą solną przydadzą się różnego rodzaju utensylia kuchenne. Plastikowe sztućce, wałek, foremki do ciasteczek, itp. z pewnością uruchomią wyobraźnię malca – trzeba mu tylko pokazać, jak używać przyborów kuchennych. Ale uwaga, dziecko nie może jeść ciasta!

Po skończonej zabawie, ciekawsze figurki z masy solnej można utrwalić. Wypieka się je przez około godzinę w piekarniku w temperaturze 140 stopni Celsjusza.


Czekamy na Wasze sprawdzone przepisy na masę solną i pomysły na twórcze zabawy dla dzieci!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WYCHOWANIE DZIECKA. Jak wychować szczęśliwe i inteligentne dziecko? WYCHOWANIE DZIECKA. Jak wychować szczęśliwe i inteligentne dziecko?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było szczęśliwe i zdrowe. Stara się świadomie je wychować. Badania dowodzą, że przeżycia z dzieciństwa mają istotny wpływ na psychikę dorosłego człowieka....

Rozwój trzylatka - czy przebiega prawidłowo? Co trzylatek powinien umieć? Rozwój trzylatka - czy przebiega prawidłowo? Co trzylatek powinien umieć?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy się zbytnio martwić, jeżeli jego rozwój przebiega nieco inaczej niż mówi norma. Czego możemy spodziewać się po trzylatku?

Aktualizacja: 07.04.2014 13:07
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.