porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak mu pomóc? Jak oswoić dziecko z ciemnością?
Co robić, gdy dziecko boi się ciemności? Jak mu pomóc? Jak oswoić dziecko z ciemnością? Gdy w pokoju gaśnie światło, a potwory wychodzą z szafy, ...
Domowe wzorce picia alkoholu - czym skorupka za młodu nasiąknie...

Dziecko a alkohol - dlaczego dzieci piją alkohol?

Dziecko a alkohol - dlaczego dzieci piją alkohol?

 Dzieci widzą alkoholowe zachowania dorosłych widzą dzieci i uznają je za prawidłowe. Z czasem nie wyobrażają sobie rodzinnego czy towarzyskiego spotkania bez alkoholu.

fot.: Photos.com
Alkohol towarzyszy nam w różnych sytuacjach życiowych. W naszym kraju, w przeciwieństwie do Hiszpanii czy Grecji, nie ma jasno sprecyzowanych zasad co do ilości, rodzaju i okoliczności, w jakich można pić alkohol.

W Polsce nie ma też granic picia, po przekroczeniu których bylibyśmy narażeni na powszechną krytykę. Pijemy z powodu stresu, na rozgrzewkę, z okazji imienin, urodzin, awansu, świąt, spotkania po latach. Alkoholowe zachowania dorosłych widzą dzieci i uznają je za prawidłowe. Z czasem nie wyobrażają sobie rodzinnego czy towarzyskiego spotkania bez alkoholu. Co więcej, w alkoholu widzą rozwiązanie wielu swoich problemów.

Dzieci sięgają po alkohol

Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Zgodnie z polskim prawem alkohol jest artykułem zastrzeżonym dla osób dorosłych, czyli tych, które ukończyły 18 lat. Gdy młody człowiek chce się poczuć dorosłym, często sięga po papierosa lub alkohol, co ma podnieść jego rangę w oczach kolegów. Nierzadko młodzi ludzie piją, aby nie odstawać od grupy rówieśniczej, nie narazić się na ocenę mięczaka, tchórza, maminsynka. Młodzi ludzie piją, aby dobrze się poczuć, złapać luz, zwolnić mechanizm samokontroli. Wcale niemałą grupę stanowią osoby, które sięgają po alkohol z ciekawości, chcą spróbować, jak smakuje ten zakazany owoc. Inni, zwłaszcza w okresie dojrzewania, w ten sposób wyrażają swój bunt wobec wszelkich zakazów, jakie ich dotyczą. Cechą młodości jest też chęć przekraczania granic, podejmowanie ryzyka, a więc również picie alkoholu. Istotną przyczyną picia alkoholu jest też łatwy dostęp do niego. Wpływa na to nie tylko gęsta sieć punktów, gdzie można kupić alkohol, ale i nieprzestrzeganie prawa przez niektórych sprzedawców, dla których liczy się przede wszystkim zysk, a nie wiek kupującego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w miarę dorastania dzieci oswajają się z obecnością alkoholu w życiu. Towarzyszy on wszystkim uroczystościom rodzinnym, więc dziecko nie widzi nic złego w jego piciu. Jeśli na urodziny 4-latka rodzice kupują szampana bezalkoholowego, to – w zasadzie - nie ma w tym nic zdrożnego. Jednak takie postępowanie modeluje określone zachowania. Dla dziecka taka sytuacja jest prostym przekazem – są urodziny, musi być alkohol. Zapamiętuje, że piło szampana. Kiedy samo może decydować o swoich zachowaniach, bez oporu sięga po alkohol.

>>> Czy w Polsce będzie można pić alkohol w miejscach publicznych? (KLIKNIJ)

Ten pierwszy raz

Średni wiek inicjacji alkoholowej w Polsce przypada ok. 12. roku życia. Pierwszy kieliszek dzieci zazwyczaj wypijają w domu rodzinnym, często pod okiem rodziców. Skosztowanie alkoholu często na wiele lat zaspokaja ciekawość dziecka. Kolejny raz sięga po niego pod presją rówieśników. Nie ma badań, które jednoznacznie wskazywałyby na to, w jakim czasie dzieci uzależniają się od alkoholu. Wiadomo natomiast, że im wcześniej zaczynają pić, tym znacząco krótszy jest czas uzależnienia się. Czas wpadnięcia w nałóg zależy nie tylko od wieku, w którym zaczyna się pić, ale i od częstotliwości sięgania po alkohol. Lekarze twierdzą, że 1,5-2 lata regularnego picia alkoholu przez dziecko czy nastolatka w ciągu 2 lat prowadzi do uzależnienia, ale nie oznacza to, że nie nastąpi to wcześniej. Amerykańscy badacze dowiedli, że dzieci, które zaczęły pić alkohol przed 15. rokiem życia czterokrotnie częściej uzależniały się od alkoholu niż osoby, które po alkohol sięgnęły po 20. roku życia.

Smutna statystyka

Z ankiety jaką przeprowadził w maju i czerwcu 2011 r. dr Janusz Sierosławski z Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami w Instytucie Psychiatrii i Neurologii wynika, że alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród młodzieży substancją psychoaktywną. Pije dwa razy więcej młodych ludzi niż pali papierosy. Do picia alkoholu w ciągu całego życia przyznaje się 87,3 proc. 15-16-latków i 95,2 proc. 17-18-latków. Najbardziej popularnym rodzajem alkoholu wśród młodzieży jest piwo, a najmniej wino. Większość młodych ludzi przyznaje się do przekraczania progu nietrzeźwości. W ciągu 30 dni przed zbieraniem cytowanych danych upiło się 21,4 proc. młodszych i 32,3 proc. starszych nastolatków. Ani razu nie upiło się 51,4 proc. młodszych i 29,7 proc. starszych nastolatków. Zdecydowana większość nastolatków z III klas gimnazjów i ponad 80 proc. z II klas szkół ponadgimnazjalnych uważa, że kupienie alkoholu jest bardzo łatwe, do czego ich zdaniem przyczynia się rozbudowana sieć punktów sprzedających alkohol.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?

Co roku 14 lutego obchodzimy walentynki – w Polsce, Anglii i ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.