
-
zobacz więcej
Dziecko w sieci - jak uchronić je przed niebezpieczeństwem? Zagrożenia w internecie

- Czy można karmić piersią dłużej niż rok?
- Jak nauczyć dziecko porządku? Pomysły na odpowiednie zabawy
- Spać z dzieckiem czy osobno? Co jest lepsze dla niemowlaka: spanie z...
- Jak nauczyć niepełnosprawne dziecko pływać?
- Jak nauczyć niemowlę jeść łyżeczką?
- Bielizna dla niemowlaka: jaka jest niezbędna? [WYPRAWKA]
- Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?
- Jak najwcześniej wykryć dysleksję?
- Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym?
- Co to jest makaton?
To, że nasze dziecko z zapałem korzysta z jednego z największych osiągnięć cywilizacji, nie musi nam spędzać snu z powiek. Wystarczy włożyć odrobinę wysiłku, by uświadomić mu, jakie są zagrożenia w internecie i zapewnić bezpieczeństwo w sieci.
Zagrożenia w internecie
Dziecko musi mieć świadomość, że nawet w zaciszu własnego pokoju jest narażone na niebezpieczeństwo. Cyberprzemoc – możliwa zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych, może stać się problemem nie do przezwyciężenia: agresywne wpisy, ośmieszające komentarze na własny temat wywołują poczucie lęku, odrzucenia, stają się przyczyną poważnych konfliktów, w najgorszym przypadku mogą nawet prowadzić do samobójstwa.
Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami w internecie i cyberprzemocą? Wytłumaczmy mu, że musi zachować ostrożność w kontaktach z innymi, że nie powinno rozsyłać swoich zdjęć (szczególnie tych, które mogłyby je skompromitować), ostrzegajmy przed nawiązywaniem znajomości online, a przede wszystkim przed spotykaniem się z obcymi. Ponadto naszym obowiązkiem jest zapewnić dziecko, że zawsze i w każdej sytuacji może zwrócić się do nas z prośbą o pomoc.
Popularnym wśród młodych internautów zjawiskiem stało się hejtowanie, czyli okazywanie niemającej określonego podłoża nienawiści – poprzez agresywne komentarze czy dyskusje. Obraźliwe treści, często zawierające wulgaryzmy, kierowane pod adresem innych ze względu na czyjąś przynależność wyznaniową, rasową, a nawet płeć czy preferencje seksualne to zjawisko mowy nienawiści. Często staje się ono przyczyną popularyzacji i utrwalania złych stereotypów związanych z konkretnymi osobami lub grupami. Z zagrożeniami w internecie, takimi jak objawy wrogości, należy walczyć, dlatego zgłaszajmy strony internetowe, na których znaleźliśmy mowę nienawiści, do punktu kontaktowego Dyżurnet.pl (zgłoszenia są anonimowe). Dzieci również powinny informować nas o zauważonych w sieci agresywnych treściach.
Pamiętajmy, że długie godziny przed komputerem nie wróżą niczego dobrego, dlatego jako rodzice musimy wiedzieć, ile czasu nasza pociecha spędza w sieci. Jeżeli nie kontroluje ona, ile dziennie poświęca na surfowanie, co więcej, jeśli nie jest w stanie się przed tym powstrzymać i zaniedbuje swoje obowiązki, to znaczy, że mamy do czynienia z nadużywaniem internetu. Spróbujmy temu przeciwdziałać, przeprowadzając szczerą rozmowę i ustalając zasady korzystania z komputera, wspólnie wyznaczając czas, jaki dziecko w sieci może spędzić.
Dziecko w sieci pod kontrolą
Zgodnie z zasadą kochać to kontrolować, powinniśmy nie tylko uświadamiać dzieci o zagrożeniach w internecie, lecz także sięgnąć po programy i narzędzia, które pomogą nam ochronić komputer, laptop, tablet czy smartfon przed niepowołanymi treściami. To pozwoli zablokować niebezpieczne strony www, a dodatkowo na bieżąco kontrolować poczynania dziecka w sieci i raportować to co robi. Co ważne, dziecko powinno być świadome założonej kontroli i wiedzieć, że służy ona wyłącznie jego bezpieczeństwu w sieci.
Starajmy się też mieć bieżącą wiedzę, na jakich portalach społecznościowych jest zalogowane nasze dziecko, jakie zamieszcza w nich treści i informacje na profilu. Żeby zarejestrować się np. na Facebooku, trzeba mieć co najmniej 13 lat, jednak miejmy na uwadze, że młodzi internauci często nie podają prawdziwych informacji przy zapisie. Uczulmy dziecko, że przekazywanie prywatnych danych może się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami, a zamieszczone w internecie teksty, zdjęcia i inne materiały pozostają w nim już na zawsze.
Uświadamiajmy pociechę, że bezpieczeństwo w sieci polega na dbałości o swoją prywatność i dbaniu o własny pozytywny wizerunek. Dziecko nie powinno podawać nikomu swoich haseł, klikać w obce linki, otwierać nieznane załączniki. Warto zapoznać je z NETYKIETĄ czyli Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
Akcja bezpieczeństwo w sieci
Każdego roku, w drugi wtorek lutego, w ponad 100 krajach na świecie jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej, koordynowany przez Program Safer Internet.
Z ramienia Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” realizowane są projekty:
- Saferinternet.pl – ma na celu głównie uświadamianie o zagrożeniach w internecie, edukowanie dzieci, rodziców, pedagogów i rozszerzanie ich wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.
- Pomoc telefoniczna i online: 116 111 (dla dzieci i młodzieży), 800 100 100 (dla dorosłych) – projekt ukierunkowany na pomoc w sytuacjach związanych z zagrożeniami w internecie, jak również wynikających z użytkowania z telefonu komórkowego.
- Dyżurnet.pl – hotline umożliwiający anonimowe zgłaszanie zamieszczonych w internecie zakazanych treści (pornografia dziecięca, przejawy pedofilii, a także ksenofobii czy rasizmu).
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.