porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wybrać najlepszy otulacz dla noworodka?
Jak wybrać najlepszy otulacz dla noworodka? Otulacze zmniejszają objawy kolki, pomagają uspokoić malca. Są idealne dla ...
Bezpieczeństwo w internecie. Cyberprzemoc, mowa nienawiści, zagrożenia w internecie. Dziecko w sieci.

Dziecko w sieci - jak uchronić je przed niebezpieczeństwem? Zagrożenia w internecie

Dziecko w sieci - jak uchronić je przed niebezpieczeństwem? Zagrożenia w internecie
fot.: thinkstockphotos.com
Bezpieczeństwo w sieci to hasło na czasie dla rodziców, którzy powinni być świadomi zagrożeń w internecie. Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą i sprawić, by internet stanowił dla niego wyłącznie źródło korzyści?

To, że nasze dziecko z zapałem korzysta z jednego z największych osiągnięć cywilizacji, nie musi nam spędzać snu z powiek. Wystarczy włożyć odrobinę wysiłku, by uświadomić mu, jakie są zagrożenia w internecie i zapewnić bezpieczeństwo w sieci.

Zagrożenia w internecie

Dziecko musi mieć świadomość, że nawet w zaciszu własnego pokoju jest narażone na niebezpieczeństwo. Cyberprzemoc – możliwa zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych, może stać się problemem nie do przezwyciężenia: agresywne wpisy, ośmieszające komentarze na własny temat wywołują poczucie lęku, odrzucenia, stają się przyczyną poważnych konfliktów, w najgorszym przypadku mogą nawet prowadzić do samobójstwa.

Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami w internecie i cyberprzemocą? Wytłumaczmy mu, że musi zachować ostrożność w kontaktach z innymi, że nie powinno rozsyłać swoich zdjęć (szczególnie tych, które mogłyby je skompromitować), ostrzegajmy przed nawiązywaniem znajomości online, a przede wszystkim przed spotykaniem się z obcymi. Ponadto naszym obowiązkiem jest zapewnić dziecko, że zawsze i w każdej sytuacji może zwrócić się do nas z prośbą o pomoc.
Popularnym wśród młodych internautów zjawiskiem stało się hejtowanie, czyli okazywanie niemającej określonego podłoża nienawiści – poprzez agresywne komentarze czy dyskusje. Obraźliwe treści, często zawierające wulgaryzmy, kierowane pod adresem innych ze względu na czyjąś przynależność wyznaniową, rasową, a nawet płeć czy preferencje seksualne to zjawisko mowy nienawiści. Często staje się ono przyczyną popularyzacji i utrwalania złych stereotypów związanych z konkretnymi osobami lub grupami. Z zagrożeniami w internecie, takimi jak objawy wrogości, należy walczyć, dlatego zgłaszajmy strony internetowe, na których znaleźliśmy mowę nienawiści, do punktu kontaktowego Dyżurnet.pl (zgłoszenia są anonimowe). Dzieci również powinny informować nas o zauważonych w sieci agresywnych treściach.

Pamiętajmy, że długie godziny przed komputerem nie wróżą niczego dobrego, dlatego jako rodzice musimy wiedzieć, ile czasu nasza pociecha spędza w sieci. Jeżeli nie kontroluje ona, ile dziennie poświęca na surfowanie, co więcej, jeśli nie jest w stanie się przed tym powstrzymać i zaniedbuje swoje obowiązki, to znaczy, że mamy do czynienia z nadużywaniem internetu. Spróbujmy temu przeciwdziałać, przeprowadzając szczerą rozmowę i ustalając zasady korzystania z komputera, wspólnie wyznaczając czas, jaki dziecko w sieci może spędzić.

Dziecko w sieci pod kontrolą

Zgodnie z zasadą kochać to kontrolować, powinniśmy nie tylko uświadamiać dzieci o zagrożeniach w internecie, lecz także sięgnąć po programy i narzędzia, które pomogą nam ochronić komputer, laptop, tablet czy smartfon przed niepowołanymi treściami. To pozwoli zablokować niebezpieczne strony www, a dodatkowo na bieżąco kontrolować poczynania dziecka w sieci i raportować to co robi. Co ważne, dziecko powinno być świadome założonej kontroli i wiedzieć, że służy ona wyłącznie jego bezpieczeństwu w sieci.
Starajmy się też mieć bieżącą wiedzę, na jakich portalach społecznościowych jest zalogowane nasze dziecko, jakie zamieszcza w nich treści i informacje na profilu. Żeby zarejestrować się np. na Facebooku, trzeba mieć co najmniej 13 lat, jednak miejmy na uwadze, że młodzi internauci często nie podają prawdziwych informacji przy zapisie. Uczulmy dziecko, że przekazywanie prywatnych danych może się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami, a zamieszczone w internecie teksty, zdjęcia i inne materiały pozostają w nim już na zawsze.
Uświadamiajmy pociechę, że bezpieczeństwo w sieci polega na dbałości o swoją prywatność i dbaniu o własny pozytywny wizerunek. Dziecko nie powinno podawać nikomu swoich haseł, klikać w obce linki, otwierać nieznane załączniki. Warto zapoznać je z NETYKIETĄ czyli Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.

Akcja bezpieczeństwo w sieci

Każdego roku, w drugi wtorek lutego, w ponad 100 krajach na świecie jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej, koordynowany przez Program Safer Internet.
Z ramienia Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” realizowane są projekty: 
- Saferinternet.pl – ma na celu głównie uświadamianie o zagrożeniach w internecie, edukowanie dzieci, rodziców, pedagogów i rozszerzanie ich wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. 
- Pomoc telefoniczna i online: 116 111 (dla dzieci i młodzieży), 800 100 100 (dla dorosłych) – projekt ukierunkowany na pomoc w sytuacjach związanych z zagrożeniami w internecie, jak również wynikających z użytkowania z telefonu komórkowego. 
- Dyżurnet.pl – hotline umożliwiający anonimowe zgłaszanie zamieszczonych w internecie zakazanych treści (pornografia dziecięca, przejawy pedofilii, a także ksenofobii czy rasizmu).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.03.2015 13:52
Autor: MT
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.