porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przyczepka rowerowa dla dziecka – jak wybrać najlepszą?
Przyczepka rowerowa dla dziecka – jak wybrać najlepszą? Jeszcze do niedawna rowerem z przyczepką można było jeździć tylko ...
Foteliki rowerowe dla dzieci. Na co zwrócić uwagę, kupując fotelik rowerowy?

Fotelik rowerowy dla dziecka – jakie rodzaje, który najlepszy?

Fotelik rowerowy dla dziecka – jakie rodzaje, który najlepszy?

Fotelik rowerowy musi być bezpieczny i wygodny!

fot.: Photos.com
Malca możesz przewozić w foteliku rowerowym odkąd skończy 9 miesięcy. Pytanie tylko: który fotelik wybrać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństo i wygodę?

Są różne rodzaje fotelików rowerowych dla dzieci. I wszystkie mają swoje zalety, ale i wady. Decyzję, który wybrać, musicie podjąć sami.

Fotelik rowerowy montowany z przodu roweru

Fotelik montuje się na specjalnym stelażu, pomiędzy kierownicą, a siodełkiem. Malec siedzi w nim plecami do rodzica, a przodem do kierunku jazdy. W ten sposób można podróżować z maluszkiem wtedy, kiedy potrafi on samodzielnie stabilnie siedzieć – zwykle do momentu, gdy osiągnie 15 kg. wagi. Gdy podczas jazdy dziecko uśnie, główkę opiera o specjalną, miękką podpórkę.

>>> Wszystko na temat rowerów [KLIKNIJ!]

Zalety takiego fotelika? Malec podczas jazdy jest cały czas pod kontrolą rodzica, nie zmienia się też środek ciężkości roweru, co ma znaczenie podczas jazdy. Dzięki specjalnym adapterom foteliki pasują do każdego rodzaju roweru. Przed zakupem warto sprawdzić, czy maluszkowi będzie w nim wygodnie (a więc na rozmiary siedziska i możliwość jego ustawienia w pozycji półleżącej, by maluszek mógł się przespać). Sprawdź też rodzaj pasów bezpieczeństwa (muszą być pięciopunktowe, z osłoną klamry spinającej). Fotelik musi mieć podpórki na nóżki malca – najlepiej regulowane, by można było je dopasować do wzrostu. Dla twojego komfortu ważne są rozmiary fotelika i to, czy po usadzeniu w nim maluszka będziesz w stanie wygodnie prowadzić rower.

Wady? Niektórym rodzicom przeszkadza to, że podczas jazdy dziecko narażone jest na podmuchy wiatru, czy uderzenia owadów. W internecie można znaleźć specjalne przezroczyste owiewki, które montuje się z przodu, i które chronią dziecko.

Ceny fotelików tego typu to ok. 300-400 zł.  

Fotelik rowerowy montowany z tyłu roweru

Montuje się go na bagażniku z tyłu roweru, przypinając do roweru za pomocą specjalnych uchwytów. Można w nich wozić dzieci od chwili, gdy już dobrze siedzą (producenci dopuszczają zwykle takie foteliki dla dzieci od 9-10 miesiąca życia). W zależności od modelu, można w nich przewozić dzieci ważące od 15 do 22 kg. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, ile waży fotelik, i czy nie będzie zanadto obciążał tylnej części roweru (co drastycznie zmieni jego środek ciężkości i może być przyczyną kłopotów podczas jazdy).

Dla komfortu dziecka ważna jest również możliwość rozłożenia fotelika do pozycji półleżącej i to, czy z boku ma dodatkowe zabezpieczenia, o które malec może oprzeć główkę, gdy zaśnie. Dla bezpieczeństwa – to, by fotelik miał pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa bez możliwości przypadkowego odpięcia ich przez dziecko. Dobrze, jeśli fotelik ma możliwość regulacji wysokości podnóżków i możliwość zdjęcia oraz wyprania wyściółki.

Ceny fotelików tego typu to od ok. 190 do 600 zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Fotelik samochodowy – jak wybrać bezpieczny model? Wybieramy fotelik dziecięcy Fotelik samochodowy – jak wybrać bezpieczny model? Wybieramy fotelik dziecięcy

Fotelik samochodowy to zakup, który musi być dokładnie przemyślany. Najważniejsze bowiem jest to, by zapewnił bezpieczeństwo małemu pasażerowi. Fotelik dziecięcy musi być dopasowany do wagi malucha i...

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, na dwóch kółkach?

Nauczenie dziecka jazdy na rowerze na dwóch kółkach nie musi wcale oznaczać bólu kręgosłupa i godzin spędzonych na bieganiu za rowerem. Jeżeli dziecko opanuje wcześniej dwie podstawowe umiejętności,...

Aktualizacja: 20.06.2014 11:40
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.