porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zmienia się związek po urodzeniu dziecka? Relacje między partnerami po pojawieniu się dziecka Czy narodziny dziecka zmieniają relacje między partnerami w związku? Jak ...
Pielęgnacja niemowlaka: toaleta intymna chłopca i dziewczynki. Jak zapewnić higienę miejsc intymnych u dziewczynek

Jak dbać o higienę intymną dziecka? Jak prawidłowo myć chłopca, a jak dziewczynkę?

Jak dbać o higienę intymną dziecka? Jak prawidłowo myć chłopca, a jak dziewczynkę?

Jak właściwie myć chłopca, a jak dziewczynkę?

fot.: Photos.com
Pupę małego dziecka trzeba myć przynajmniej raz dziennie. Czy wiesz, jak to robić prawidłowo?

 Inaczej trzeba pielęgnować okolice intymne u dziewczynki, a inaczej u chłopca. Ich narządy płciowe mają bowiem inną budowę, a co za tym idzie, nieco inne „potrzeby” higieniczne. Do zabiegów higienicznych możesz użyć płynu bądź mydła dla niemowląt. Ważne tylko, by starannie spłukać kosmetyk – jego resztki, pozostawione na skórze, mogłyby ją podrażnić, bądź wywołać stan zapalny błon śluzowych. 

Jeśli myjesz chłopca

Szczególną uwagę poświęć zakamarkom pod penisem i wokół worka mosznowego. Możesz to zrobić wilgotną chusteczką albo wacikiem namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie lub naparze rumianku. Delikatnie odsłoń i oczyść ujście cewki moczowej – kał, który zawędruje w te okolice, bądź wytrącające się w tym miejscu kryształki kwasu moczowego, może spowodować bolesny stan zapalny. Potem osusz skórę. Jeśli twoje dziecko nosi jeszcze pieluszkę, skórę na pupie i wokół worka mosznowego nasmaruj cienką warstwą kremu zapobiegającego odparzeniom.

Jeśli myjesz dziewczynkę

Skórę oczyszczaj delikatnie, ruchem od sromu w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie – bakterie, które znajdują się w kale, przeniesione do pochwy, łatwo mogłyby wywołać jej stan zapalny, a nawet zakażenie układu moczowego. Delikatnie rozchyl wargi sromowe i umyj je. Dokładnie oczyść fałdki i zagłębienia w okolicach pachwin. Jeśli dziecko nosi pieluszkę, nasmaruj skórę kremem przeciw odparzeniom. Warto wiedzieć, że nakładając go na skórę, trzeba omijać błonę śluzową, którą kosmetyk mógłby podrażnić.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:01
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]

Janusz Korwin-Mikke od lat budzi wiele kontrowersji w świecie polityki ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.