porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić udane zdjęcie niemowlakowi?
Jak zrobić udane zdjęcie niemowlakowi? Nie ma rodzica, który nie zrobił swojemu dziecku ani jednego ...
Leczenie dysleksji u dzieci - jak pomóc dziecku z dysleksją?

Jak można pomóc dziecku z dysleksją?

Jak można pomóc dziecku z dysleksją?

Jak leczyć dysleksję u dzieci? Jak pomóc dziecku z dysleksją na co dzień?

fot.: Photos.com
Dysleksja u dzieci objawia się problemami z pisaniem i czytaniem. Przyczynia się to do problemów w nauce i ogólnie utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Jak leczyć dysleksję u dzieci? Jak pomóc dziecku z dysleksją na co dzień? Sprawdź, wszystko o leczeniu dysleksji u dzieci.

To co łączy Leonarda da Vinci, H. Christiana Andersena, Alberta Einsteina, Pablo Picasso z piękną Salmą Hayek to dysleksja. Jest problemem, którego nie można się całkowicie pozbyć, ale poprzez wyćwiczenie różnych strategii postępowania można sprawić, że nie będzie przeszkadzała w życiu. Dysleksję rozwojową określa się jako zespół trudności w czytaniu i pisaniu występujących u dzieci prawidłowo rozwiniętych pod względem umysłowym, nie mających poważniejszych wad wzroku i słuchu oraz nie zaniedbywanych środowiskowo.

>>> DYSLEKSJA U DZIECKA. Jakie są objawy dysleksji? Kiedy można zdiagnozować dysleksję u dziecka? [KLIKNIJ]

Przyczyną wywołującą dysleksje jest nieharmonijny rozwój pewnych części układu nerwowego (mózgu i móżdżku) odpowiedzialnych za mowę, umiejętność czytania i pisania. Najczęściej pierwsze oznaki zapowiadające dysleksję dostrzegamy dopiero, kiedy dziecko idzie do przedszkola. Wtedy zauważamy odmienność malca na tle grupy rówieśniczej. Nie należy zatem bagatelizować pewnych objawów, które mogą zapowiadać ryzyko wystąpienia dysleksji np. opóźniona mowa, wypowiadanie się pojedynczymi wyrazami, nierównomierny rozwój ruchowy, kłopoty z samoobsługą, przekręcanie słów, niechęć do rysowania, układania puzzli czy problemy z utrzymaniem równowagi. Te pierwsze symptomy powinny skłonić nas do szukania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wczesne rozpoznanie i objęcie dziecka terapią skutecznie wpłyną na rozwój opóźnionych funkcji, a tym samym na lepsze radzenie sobie dziecka w dalszej nauce. Lekceważenie objawów w okresie przedszkolnym będzie skutkowało m.in. pogłębiającą się trudnością w różnicowaniu głosek w wyrazie, składaniem głosek w słowa, słabym czytaniem, nieprawidłowym odzwierciedlaniu kształtu liter, brzydkim pismem, nie radzeniem sobie z układaniem dłuższych pisemnych wypowiedzi, błędami ortograficznymi mimo znajomości zasad pisowni, krótką pamięcią, a nawet kłopotami z matematyką (błędne odczytywanie liczb, trudności w opanowaniu tabliczki mnożenia). 

>>> PRAWA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ. Jakie "przywileje" daje dziecku stwierdzona dysleksja? [KLIKNIJ]

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Wiedząc, że nasze dziecko ma orzeczoną dysleksję, musimy systematycznie współpracować ze szkołą, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i terapeutą. W domu powinniśmy wypracować z dzieckiem plan dnia, w którym znajdzie się czas na naukę i zabawę, najlepiej na powietrzu, z dala od komputera i telewizora. Zmuszanie do dodatkowej nauki spowoduje stany lękowe, bóle głowy, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie do jakiegokolwiek wysiłku. Praca z dyslektykiem przebiega dwutorowo: przygotowujemy go do lekcji bieżących oraz wykonujemy z nim dodatkowe ćwiczenia usprawniające zaburzone funkcje. Musimy przy tym wykazać się dużą cierpliwością i specyficznym traktowaniem. Unikajmy porównywania naszego dziecka z innymi, głośnego komentowania niepowodzenia, pracy w pośpiechu i rywalizacji. Starajmy się wzmacniać mocne cechy, rozwijać zainteresowania, chwalić wysiłek i każde osiągnięcie, pomagać, ale nie wyręczać. Prowadzone ćwiczenia powinny być krótkie i atrakcyjne. Skierowane będą na:

  • usprawnienie analizatora wzrokowego np: domina obrazkowe, literowe, sylabowe, scrabble, czytanie wyrazów napisanych różną czcionką, układanie puzzli, wyszukiwanie różnic miedzy obrazkami, usuwanie w zdaniach niepotrzebnego wyrazuy, wspólne czytanie, wyszukiwanie takich samych liter, wyrazów, porządkowanie historyjek obrazkowych itp. usprawnienie analizatora słuchowego np. zabawa w głuchy telefon, rozpoznawanie dźwięków, wyklaskiwanie prostych rytmów, wskazywanie źródeł dźwięków, kończenie rozpoczętego zdania, wyodrębnianie głosek w wyrazie, składanie głosek w słowa itp.

  • ćwiczenia w czytaniu – rebusy, krzyżówki, uzupełnianie luk w tekście - ćwiczenie płynnych ruchów pisarskich np. łączenie kropek, rysowanie po śladzie, obrysowywanie szablonów, odrysowywanie przez kalkę lub folię, rysowanie szlaczków - usprawnienie koordynacji ruchowo-wzrokowej np. zabawy ze skakanką piłką, balonem, rzucanie do celu, lepienie plasteliną, wydzieranki papierowe, malowanie w obrębie konturu, przejście po ławeczce, krawężniku, rysowanie zgodnie z instrukcją, wycinanie nożyczkami rożnych kształtów itp.

  • redukcję zaburzeń lateralizacji i orientacji w przestrzeni np. zbieranie drobnych elementów, określanie położenia przedmiotów, odtwarzanie układów gimnastycznych, różnicowanie prawej i lewej strony ciała, kreślenie obiema rękoma jednocześnie itp.

Dysleksji rozwojowej nie da się całkowicie wyeliminować, ale można znacząco złagodzić jej objawy. U dyslektyków bardzo długo występuje m.in. mylenie prawej i lewej ręki, oburęczność, pismo "zwierciadlane", mylenie fonetyczne i graficzne spółgłosek, opuszczanie liter i błędy ortograficzne, trudności w czytaniu i rozumieniu tekstów, zapominanie dat, błędne odczytywanie godzin i liczb, szybkie nazywanie kolorów, obrazków ze względu na słabiej zautomatyzowany dostęp do pamięci długotrwałej.

Zaniechanie terapii przez dyslektyków rzutować będzie na ich niską samoocenę, obarczaniem winą za niepowodzenia rodziców, brak sukcesów w życiu, a nawet depresją.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak najwcześniej wykryć dysleksję? Jak najwcześniej wykryć dysleksję?

Nie zawsze trudności nauce, polegające na robieniu błędów ortograficznych, rachunkowych czy problemach z czytaniem oznaczają dysleksję. Ale lepiej nie lekceważyć sygnałów. Warto sprawdzić jak...

DYSLEKSJA U DZIECKA. Jakie są objawy dysleksji? Kiedy można zdiagnozować dysleksję u dziecka?

Dysleksja u dzieci nazywana jest dysleksją rozwojową. Dysleksja jest zaburzeniem objawiającym się trudnościami w nauce czytania i pisania. Powinna być jak najwcześniej zdiagnozowana i leczona, by...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?

Jaś Kapela - młody lewicujący publicysta stał się znany za sprawą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.