porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym?
Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym? Zdarza się, że niemowlę trzeba przewinąć tam, gdzie jest pełno ...

Jak najwcześniej wykryć dysleksję?

Jak najwcześniej wykryć dysleksję?
fot.: thinkstockphotos.com
Nie zawsze trudności nauce, polegające na robieniu błędów ortograficznych, rachunkowych czy problemach z czytaniem oznaczają dysleksję. Ale lepiej nie lekceważyć sygnałów. Warto sprawdzić jak najwcześniej, czy dziecko nie ma dysleksji. Podobno co 10. polskie dziecko jest dyslektykiem.

Kłopoty dziecka z pisaniem i czytaniem określa się mianem dysleksji rozwojowej. Może to być dysleksja jako taka, czyli trudności w czytaniu, dysgrafia - brzydki charakter pisma, dysortografia (robienie błędów ortograficznych) i dyskalkulia (trudności z liczeniem). Dziecko dyslektyczne rozwija się prawidłowo pod każdym względem. Dysleksja jest skutkiem zaburzeń niektórych funkcji poznawczych, motorycznych, językowych, pamięci i ich integracji, te natomiast wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.  Na co zwrócić uwagę, by jak najszybciej wykryć dysleksję?

Symptomy dysleksji zależą od rozwoju dziecka i etapu edukacji, na którym się znajduje. U dziecka w wieku przedszkolnym zaniepokojenie powinny wzbudzać:

  • opóźniony rozwój mowy, problemy z wymową

  • mała sprawność ruchowa i manualna

  • słaba koordynacja

  • mylenie strony prawej i lewej.

Gdy dziecko obejmuje już obowiązek szkolny, dysleksję znacznie łatwiej wykryć. Trudności w pisaniu i czytaniu, zwłaszcza na tle calej klasy są wyraźnie widoczne. Na pierwszym etapie nauki widać  problem z podziałem na sylaby, potem pojawiają się błędy ortograficzne. Dziecko myli głoski podobne do siebie, przestawia i opuszcza litery. Na tym etapie trzeba zwrócić uwagę na naukę czytania: tempo czytania  dyslektyka jest wolne, dziecko nie rozumie przeczytanego tekstu. Pojawiają się  też problemy z odróżnianiem kształtów i dźwięków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak można pomóc dziecku z dysleksją? Jak można pomóc dziecku z dysleksją?

Dysleksja u dzieci objawia się problemami z pisaniem i czytaniem. Przyczynia się to do problemów w nauce i ogólnie utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Jak leczyć dysleksję u dzieci? Jak pomóc...

Aktualizacja: 23.05.2015 08:12
Autor: jn
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.