porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Już maluch powinien sprzątać swoje zabawki - jak to osiągnąć?

Jak nauczyć dziecko porządku? Pomysły na odpowiednie zabawy

Twoje dziecko robi mnóstwo bałaganu? Nigdy nie odkłada nic na swoje miejsce i nieustannie potykasz się o porozrzucane zabawki? Porządku trzeba uczyć już dwulatka, bo im później, tym trudniej.

Najlepiej zaczynać naukę porządku bardzo wcześnie. Oczywiście dziecko między pierwszym a drugim rokiem życia nie odróżnia porządku od bałaganu, więc nie ma co liczyć na to, że poukłada wszystko równiutko na półce czy odkurzy pokój. Jednak już wtedy należy wprowadzać odrobinę dyscypliny i ładu w świat dziecięcych zabawek. Gdy kończycie zabawę misiami - odłóżcie je na miejsce, zanim weźmiecie książeczkę czy wyjmiecie klocki. Im dziecko starsze, tym sprawy się bardziej komplikują.

System pudełkowy: każda zabawka ma swoje pudełko

Odkąd w domu zaczyna pojawiać się coraz więcej zabawek, problem porozrzucanych klocków, lalek, mebelków i kredek w każdym możliwym (i niemożliwym) miejscu zaczyna narastać. Wtedy warto zastosować prosty sposób na sprzątanie zabawek - pudełka. W pokoju dziecka warto ustawić regał z półkami, na których będą kolorowe pojemniki różnej wielkości. W jednym niech będą klocki, w drugim - lalki, w trzecim - misie itd. Przydaje się też większa skrzynia na różne niewymiarowe przedmioty.

Zabawy, które uczą porządku

* Warto przy okazji porządkowania pokoju uczyć malca rozróżniania kształtów i kolorów - bawcie się np. tak, że do czerwonego pojemnika wrzucacie tylko drewniane zabawki, a do niebieskiego - klocki lego.

* Wszystkie pluszaki ustawcie na jednej półce. A gdy któryś leży na podłodze, mów do pociechy: „Zobacz, jaki ten miś jest smutny, bo leży na dywanie, zamiast być z innymi misiami na półce. Pomóż mu dostać się do przyjaciół, on za nimi tęskni”. Albo: „Samochodziki chcą odpocząć w garażu na półce, pomóż im tam się dostać, bo zabłądziły i nie mają mapy”.

* Możesz urządzić zabawę w wyścig: kto pierwszy uporządkuje pokój. Niech nagrodą dla zwycięzcy będzie pochwała i coś smacznego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie zabawek? Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie zabawek?

Marzy ci się, by dziecko samodzielnie sprzątało po sobie zabawki? Nic trudniejszego: musisz je tego nauczyć! Droga do sukcesu? Na pewno trzeba być systematycznym i konsekwentnym. Inaczej cała nauka...

Aktualizacja: 05.08.2015 13:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.