porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bielizna dla niemowlaka: jaka jest niezbędna? [WYPRAWKA]
Bielizna dla niemowlaka: jaka jest niezbędna? [WYPRAWKA] Niemowlęta również potrzebują bielizny, choć nieco innej, niż starsze dzieci. ...
Za mamusię, za tatusia - nauka jedzenia łyżeczką.

Jak nauczyć niemowlę jeść łyżeczką?

Jedzenie łyżeczką to umiejętność trudna do opanowania. Maluszkowi można jednak w tym pomóc, stosując odpowiednie metody.

Kiedy przychodzi pora na naukę jedzenia łyżeczką? Po raz pierwszy malec zapozna się z łyżeczką wtedy, gdy dostanie do jedzenia potrawy inne niż mleko, czyli – w zależności od sposobu karmienia – pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia. Jednak sam nauczy się nią posługiwać dużo później – i nie od razu. Miną dni, a nawet tygodnie, nim będzie to robił na tyle sprawnie, że jedzenie trafi do buzi, a nie na podłogę. Jednak konieczność sprzątania po dziecku nie powinna decydować o odkładaniu nauki na później.

Dlaczego dziecko musi jeść łyżeczką?

Malec musi jeść łyżeczką (a nie ciamkać papki z butelki), bo taki sposób karmienia wzmacnia mięśnie okrężne ust i ma znaczenie dla prawidłowej pracy języka, a więc w pewnym sensie również i na to, czy zgryz dziecka będzie w przyszłości prawidłowy, i czy dziecko nie będzie miało wad wymowy.

Kiedy rozpocząć naukę jedzenia łyżeczką?

Na pierwszą lekcję trzeba wybrać moment, gdy dziecko jest w miarę najedzone (pierwszy głód zaspokoiła niewielka porcja mleka), ale jeszcze ma ochotę na coś do jedzenia. Malec nie może być senny, rozdrażniony. Musi być też fizycznie gotowy na taką naukę, to znaczy nie wypychać językiem z buzi tego, co w niej ma. Dziecko można posadzić w krzesełku do karmienia, albo na swoich kolanach. Na jego szyję warto założyć śliniaczek, a swoje kolana osłonić ściereczką. Potem niewielką porcję pokarmu nakładamy na łyżeczkę i zachęcamy malca, by otworzył usta, delikatnie dotykając brzegiem łyżeczki dolną wargę. Następnie wsuwamy ją poziomo do buzi tak, by dziecko mogło wargami zgarnąć jej zawartość. Nie obracamy łyżeczki do góry nogami, ważne, by cały czas była poziomo. Gdy malec przeżuje i połknie jedzenie (część z pewnością wypłynie na brodę) można podać mu kolejną porcję w taki sam sposób. Z biegiem czasu porcje można zwiększać. 



MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.09.2015 09:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Agnieszka Kotlarska. Kim była?

Agnieszka Kotlarska to polska aktorka, znana przede wszystkim z filmu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.