porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
10 pomysłów na prezent dla dziecka 0-2 lata
10 pomysłów na prezent dla dziecka 0-2 lata Z prezentem dla malucha zawsze jest problem... Nie wiesz co ...
Jak reagować, kiedy dziecko przeklina?

Jak oduczyć dziecko przeklinania?

Jak oduczyć dziecko przeklinania?
fot.: Photos.com
Choć może się to wydawać dziwne, przeklinanie przez dzieci jest zjawiskiem normalnym. Zwykle także czasowym - jeśli będziemy właściwie reagować. Najwięcej zależy od naszej postawy i szybkości reakcji. Zobacz, dlaczego dzieci przeklinają i jak je tego oduczyć.

Nieprawdą jest, że dzieci, które przeklinają, to dzieci z rodzin patologicznych. Wystarczy, że dziecko usłyszy gdzieś niecenzuralne słowo: na ulicy, w przedszkolu od innego dziecka czy w domu (nie ma co ukrywać, każdemu z nas zdarzy się posłać wiązankę, gdy coś nie pójdzie po naszej myśli). Pytanie tylko: dlaczego dzieci tak chętnie powtarzają brzydkie słowo i wyłapują je z języka ze szczególną uwagą.

>>> Co zrobić, gdy dziecko zaczyna się brzydko wyrażać? [KLIKNIJ]

Dlaczego dzieci przeklinają?

Podstawową przyczyną przeklinania przez dzieci jest oczywiście chęć zwrócenia na siebie uwagi. Dlatego tak ważna jest nasza reakcja. Jeżeli dziecko zauważy u nas "pozytywny" odzew np. uśmiech (a trudno się powstrzymać słysząc z dziecięcych ust "dorosłe słowa": cholela, kulwa mać i inne), będzie powtarzało przekleństwa chociażby po to, by nas rozbawić. Dziecko cieszy się, kiedy wzbudza emocje i uśmiech u rodziców. Częstą przyczyną przeklinania u dzieci jest także chęć bycia jak tata. To normalne.

Jak reagować, kiedy dziecko przeklina?

Tak naprawdę to wszystko zależy od wieku dziecka. W przypadku małych dzieci, powiedzmy około 3. roku życia, lepiej jest puścić "rzucanie mięsem" mimo uszu. Na tym etapie dzieci zwykle nas testują: sprawdzają co można, a czego nie i obserwują naszą reakcję. Jeżeli któryś raz z rzędu nie zauważą u nas żadnego odzewu, po prostu przestaną przeklinać. W przypadku dzieci starszych, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tu potrzebna jest nasza zdecydowana reakcja. Jeśli u dziecka przeklinanie "weszło w nawyk", warto zapropnować dziecku słowo zastępcze typu: "motyla noga". Dobrze, żeby właśnie było ono zabawne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak reagować, kiedy dziecko przeklina?

W przypadku dorosłych, przeklinanie pomaga rozładować emocje. A u dzieci? Przyczyn przeklinania może być wiele. Jedno jest pewne – dziecko może usłyszeć przekleństwo wszędzie: w domu, na ulicy,...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]

Dzisiaj odbył się pogrzeb muzyka Jana "Kyksa" Skrzeka. Został on ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.