porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest makaton?
Co to jest makaton? Jedną z propozycji pomocy pośród metod AAC wspomagające i alternatywne ...
Pieluszkowy savoir vivre

Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym?

Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym?

Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym?

fot.: thinkstockphotos.com
Zdarza się, że niemowlę trzeba przewinąć tam, gdzie jest pełno ludzi. Jak to zrobić, by nikogo to nie raziło?

Są sytuacje, kiedy pieluszkę trzeba zmienić już, natychmiast, bez zbędnej zwłoki. Nie da się tego odłożyć, bo do domu daleko, i do czasu powrotu na skórze malca z pewnością pojawią się odparzenia. Tam, gdzie ludzi nie ma, nie stanowi to problemu. Gorzej, jeśli akurat jesteśmy w restauracji, centrum handlowym czy innym zatłoczonym miejscu. Wtedy woń płynąca z pieluszki, czy widok jest zawartości może być nawet powodem awantury wywołanej przez co bardziej wrażliwych klientów. Można tego uniknąć, a sposób postępowania zależy od miejsca, w którym się znajdujecie.

  • Na spacerze w parku najwygodniej jest znaleźć kawałek płaskiej przestrzeni w ustronnym zakątku – np. ławka, czy ogólnodostępny stół piknikowy – na nich rozłożyć kocyk, podróżny przewijak czy kawałek ceratki i dopiero na tak przygotowanym „podłożu” ułożyć dziecko i zmienić mu pieluszkę. Możesz też przewinąć dziecko leżące w wózku, przed wzrokiem ciekawskich osłaniając go własnym ciałem – wtedy dla bezpieczeństwa również warto podłożyć mu ceratkę albo przewijak.

  • W centrum handlowym warto poszukać pokoju dla matki z dzieckiem, w którym przewiniesz malca bez świadków. Zdarza się, że nie ma takiego pomieszczenia w samym centrum, ale jest za to w którymś ze sklepów z artykułami dla niemowląt (osobne pomieszczenia dla matek z dziećmi są np. w niektórych sklepach Mothercare, a przewijaki można znaleźć w sklepach sieci SMYK). Przewijaki dla niemowląt montowane są czasem również w toaletach znajdujących się w lokalach restauracyjnych (np. w McDonalds) a także w toaletach dla inwalidów. Co, jeśli nie ma przewijaka? Maluszka można przewinąć wtedy w toalecie dla inwalidów (rozkładając kocyk albo przewijak bezpośrednio na podłodze), w wózku, albo po prostu na którejś z ławek. Podobnie postępujemy w przychodni zdrowia (te pediatryczne najczęściej mają wydzielone osobne stanowiska do przewijania).

  • W restauracji. Jeśli w toalecie nie ma przewijaka, o pomoc najlepiej poprosić menadżera, który wskaże miejsce, gdzie można przewinąć dziecko i pozbyć się pieluszki. Nie rób tego bezpośrednio przy stoliku, na oczach innych gości, kładąc dziecko np. na dwóch złączonych krzesłach – to nie tylko nieeleganckie, ale też niebezpieczne dla dziecka.

  • U znajomych, rodziny. Tu wszystko zależy od sytuacji. Jeśli siedzicie akurat przy stole, dziecko lepiej przenieść do innego pokoju i dopiero tam zmienić mu pieluszkę. Chyba, że pieluszka nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a obecni nie mają nic przeciwko przewijaniu w ich obecności (o co trzeba wcześniej zapytać).

  • W pociągu, autokarze.  Toalety środków dalekobieżnej komunikacji nie są na tyle obszerne, byś mogła bezpiecznie przewinąć dziecko. Niestety, trzeba to zrobić, kładąc malca na siedzeniu (oczywiście, podkładając mu pod plecki przewijak albo ceratkę).

  • W kościele. To miejsce, w którym ciężko znaleźć toaletę, a pokoju dla matek z dziećmi z pewnością nie ma. Dla komfortu osób uczestniczących w mszy trzeba wyjść na zewnątrz. Przy niektórych kościołach są domy parafialne, w których często znajdują się toalety otwarte podczas mszy – zwykle jednak nie ma w nich przewijaków, i malca trzeba położyć na kawałku dostępnej płaskiej powierzchni (szeroka ławka, w ostateczności podłoga). Jeśli jednak w pobliżu nie ma toalety, dziecko najlepiej przewinąć w wózku, wychodząc poza ogrodzenie kościoła. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.05.2015 13:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Zuzanna Borucka? Oto, co trzeba wiedzieć o popularnej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.