porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są najlepsze żłobki w Warszawie? Gdy wybieramy żłobek dla naszych dzieci, najczęściej kierujemy się po ...
Bunt dwulatka - o co chodzi?

Jak sobie poradzić z buntem dwulatka?

Jak sobie poradzić z buntem dwulatka?
fot.: Flickr.com/Anaïs
Twoje dziecko, dotychczas słodki aniołek, nagle stało rozwrzeszczonym diabełkiem, które jest zawsze na nie? To znak, że malec zaczął się buntować.

Dlaczego w wieku ok. dwóch lat dziecko wchodzi w okres buntu? Jest wtedy już na tyle dojrzałe, że wydaje mu się, że samo może decydować o większości spraw i próbuje "rządzić" rodzicami. Często niestety ten pęd do samodzielności objawia się negowaniem wszystkiego i wymuszaniem własnego zdania krzykami, płaczem i histerią. Małego terrorystę można jednak podejść. Jak? Należy wprowadzić jasne reguły. Oczywiście im wczesniej tym lepiej. Jeślii czegoś zabraniamy naszemu dziecku, musimy być konsekwentni. Jeżeli raz damy się złamać krzykom i łzom, dziecko już zawsze będzie na nas wypróbować takie metody. Dlatego starajmy sie ignorować histerię, choć jest to bardzo trudne. Dziecko w końcu zrozumie, że w ten sposób niczego nie osiągnie. Możemy mu jednocześnie tłumaczyć, dlaczego czegoś mu zabraniamy.

>>> Jak radzić sobie z napadami złego humoru u dzieci? [KLIKNIJ]

Nie zadajmy też maluchowi pytań, na które może odpowiedzieć "nie". Dzięki temu unikniemy ciągłego negowania. Lepiej dać mu wybór. Zamiast więc pytać się, czy zje kolację, zapytajmy się, czy woli kaszkę czy kanapkę. Dziecko poczuje się ważne, że samo mogło zadecydować, a my nie będziemy musieli przechodzić przez kolejne starcie ze zbuntowanym malcem. Pozwólmy mu też na nieco samodzielności. Niech dziecko pomaga nam w pracach domowych (oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe) i robi samo to, co faktycznie potrafi, niech np. samo ubiera butki, myje zęby, wybiera ubranka itp. Zawsze chwalmy naszego szkraba, dzięki temu nabierze pewności siebie i poczuje się docenione.

Warto też sięgnąć po poradniki dla rodziców (np. "Język dwulatka" Tracy Hogg i Melindy Blau czy "Najszczęśliwsze dziecko w okolicy" Harveya Karpa). Wbrew pozorom, mogą one wiele pomóc, zwłaszcza mało doświadczonym rodzicom.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bunt dwulatka - jak poskromić małego tyrana? Bunt dwulatka - jak poskromić małego tyrana?

Co robić, kiedy nagle twoje grzeczne dziecko zaczyna ciągle mówić "nie", reaguje złością, krzykiem, pluje jedzeniem? Jak radzić sobie z małym buntownikiem?

Aktualizacja: 01.12.2014 16:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.