porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Akcesoria dla dzieci - co wybrać na wyjazd z maluchem?
Akcesoria dla dzieci - co wybrać na wyjazd z maluchem? Spędzasz letni weekend z maluchem? Podpowiadamy, jakie akcesoria najlepiej mieć ...
Z czym kojarzą ci się eksperymenty chemiczne? Może groźną panią od chemii i brakiem odczynników? Jednak twoje dzieci nie muszą nawet wiedzieć, że uczą się chemii. Będą się po prostu świetnie bawić.

Jak zrobić WULKAN? Bezpieczny EKSPERYMENT CHEMICZNY DLA DZIECI

Jak zrobić WULKAN? Bezpieczny EKSPERYMENT CHEMICZNY DLA DZIECI

Jak zrobić wulkan domowej roboty?

fot.: youtube.com/Między kuchnią a salonem
Oto sposób na uatrakcyjnienie dziecięcego przyjęcia albo na spędzenie w domu deszczowego dnia. Zaproponuj dzieciom budowę wulkanu, z którego wypłynie lawa. Zapewnisz im doskonałą, edukacyjną zabawę i mile spędzisz czas. Wszystko, co potrzebne do zrobienia domowej erupcji wulkanu, znajdziesz w domu.

Do zrobienia wulkanu:

 • kartonowe pudełko,

 • pusta puszka metalowa,

 • dwustronna taśma klejąca,

 • sól, mąka, woda,

 • liście, patyki, kamyki,

 • farbki i pędzle.

Do zrobienia wybuchu:

 • woda,

 • soda oczyszczona,

 • ocet,

 • czerwona farbka,

 • szklanka, łyżka.

Przygotowanie:
Najpierw przygotowujemy scenografię: z kartonu tekturowego wycinamy podstawę, na której będzie stał wulkan. Do podstawy przymocowujemy taśmą dwustronną metalową puszkę.

Robimy masę solną:
Równą ilość mąki i soli mieszamy z ciepłą wodą aż do powstania jednolitej masy przypominającej ciastolinę. Z ciasta formujemy stożek wulkanu wokół puszki pozostawiając u góry otwór-krater. Puszka ma być całkowicie ukryta w cieście, a na górze powinien zostać otwór (krater).

Dekorujemy:

Tak wykonaną "rzeźbę" malujemy farbami i ozdabiamy. Dla inspiracji przyda się zdjęcie prawdziwego wulkanu. Do dekoracji można użyć liści, patyków, kamyków  itp. Dzieci mogą przynieść swoje zabawki (np. figurki dinozaurów albo ludziki Lego).

Wybuch:
Do metalowej puszki wsypujemy przez krater sodę oczyszczoną (do połowy puszki). Kilka łyżek octu mieszamy w szklance z czerwoną farbką. Wlewamy ocet do krateru i czekamy na efekt. Wybuch nie będzie gwałtowny, z krateru zacznie się wylewać czerwona "lawa".

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy wiesz, dlaczego warto czytać dzieciom? Czy wiesz, dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie dziecku na głos to inwestycja w jego rozwój. Wspólne czytanie sprawia, że maluch wycisza się i uspokaja, ale też rozwija wyobraźnię i wrażliwość, ćwiczy pamięć i poszerza zasób słów. To też...

Aktualizacja: 09.04.2014 14:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.