porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
W jaki sposób karać dziecko, by kara była skuteczna?
W jaki sposób karać dziecko, by kara była skuteczna? Sposoby karania dzieci są sporne i budzą kontrowersje. Rodzice spierają ...
Krzesła i biurka do pokoju dziecięcego. Ergonomiczne meble dziecięce. Jak zaaranżować kącik do nauki w pokoju dziecięcym?

Krzesło i biurko dla dziecka – ergonomiczny pokój dziecięcy

Krzesło i biurko dla dziecka – ergonomiczny pokój dziecięcy
Ergonomiczne meble dziecięce pomagają zapobiegać wadom postawy u maluchów. fot.: Marcin Czechowicz
Pokój dziecięcy wymaga przemyślanego ustawienia mebli, które powinny być przede wszystkim ergonomiczne i dostosowane do potrzeb malucha. Pamiętajmy też, że na meblach dla dzieci nie powinno się oszczędzać, a krzesło i biurko to w pokoju dziecięcym elementy najważniejsze. Jak zaaranżować kącik do nauki w pokoju dziecięcym?

Jakie biurko dla dziecka?

Meble dziecięce w postaci krzesła i biurka tworzą kącik do odrabiania lekcji – warto więc dołożyć wszelkich starań, by był on zaaranżowany funkcjonalnie i z zachowaniem zasad ergonomii. W naukowym kąciku musi być dostęp do naturalnego światła, a to oznacza, że biurko najlepiej jest postawić pod oknem. Jeśli dziecko jest praworęczne, światło powinno padać z lewej strony, jeśli leworęczne – z prawej. Na biurku musi być dużo miejsca na książki, zeszyty, długopisy i inne pomoce.
Biurka dla dzieci powinny mieć wysokość minimum 120 cm i głębokość 60–90 cm. Kiedy dziecko siedzi przy biurku, jego ramię i przedramię musi tworzyć kąt 90 stopni. Warto zainwestować w biurko z blatem, w którym wysokość można regulować. Dodatkowo, blat z możliwością przechylenia pomaga dziecku utrzymać naturalną pozycję i dbać o jego wzrok – promienie słoneczne nie odbijają się bowiem od książki czy zeszytu. Dobrze dopasowane meble dziecięce uzupełni ścienna tablica magnetyczna, na której dziecko będzie mogło zamieszczać ważne materiały. 

>>> Pokój dziecka. Jak go urządzić, by służył dziecku długie lata?[KLIKNIJ!]

 

Krzesła dla dzieci – ważna regulacja

Dobrze dobrane krzesło pomaga zapobiegać wadom postawy u maluchów. Krzesło obrotowe zapewnia ponadto swobodę poruszania się przy biurku. Nogi powinny opierać się na podłodze (jeśli nie jest to możliwe, kupmy dziecku podnóżek). Krzesła dla dzieci powinny być przede wszystkim ergonomiczne, tzn. mieć regulowaną wysokość, głębokość siedziska, regulację podłokietników i oparcia. Dodatkowo, oparcie takiego ergonomicznego krzesła podpiera lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Ergonomiczny pokój dziecięcy tworzą przede wszystkim odpowiednio dobrane meble dla dzieci oraz ich odpowiedni układ. Każdy detal aranżacji należy wcześniej przemyśleć, po to, by w przyszłości móc bez problemu dopasować wnętrze pokoju do zmieniających się potrzeb dziecka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zrobić galerię prac dziecka? Dlaczego warto eksponować rysunki małego artysty? Jak zrobić galerię prac dziecka? Dlaczego warto eksponować rysunki małego artysty?

Dzieciństwo to okres największej kreatywności. Warto ją pielęgnować. To zaowocuje w przyszłości. Wasze dzieciaki niekoniecznie zostaną artystami, ale zdolność do twórczego myślenia i umiejętność...

Aktualizacja: 18.10.2014 23:31
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.