porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
TRUDNE ROZMOWY. Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest śmierć? Rozmowa z dzieckiem o śmierci Rozmowa z dzieckiem o śmierci jest konieczna. O śmierci trzeba ...
Uzależnienie dziecka od gier komputerowych wymaga od rodziców podjęcia stanowczych kroków. Czym grozi spędzanie wielu godzin przed komputerem?

Masz dziecko uzależnione od gier komputerowych? Jak wyleczyć dziecko z uzależnienia od gier komputerowych?

Dziecko uzależnione od gier komputerowych nie uczy się i nie ma przyjaciół w świecie rzeczywistym. Spędzanie wielu godzin przed komputerem może skutkować uzależnieniem psychicznym, a także problemami zdrowotnymi (skrzywieniem kręgosłupa, pogorszeniem krążenia, problemy ze wzrokiem). Jak wyleczyć dziecko z uzależnienia od gier komputerowych?

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, zanikaniu więzi uczuciowej z bliskimi, alienacji z rzeczywistego świata. Dziecko uzależnione od gier komputerowych często cierpi na bezsenność, zaniedbuje obowiązki, traci „realnych” przyjaciół i znajomych. Kiedy widzimy, że dziecko spędza bardzo dużą ilość czasu przy komputerze, a oprócz tego zauważamy któreś z wymienionych wyżej objawów, czas na reakcję.

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych - co robić?

Rodzice (opiekunowie) powinni kontrolować dostęp dziecka do komputera. Podstawą walki z uzależnieniem, jakimkolwiek, jest przyznanie się uzależnionego do tego, że ma problem. W przypadku dzieci, to często rodzice muszą ten problem sobie uświadomić, dziecko na ogół będzie wolało tego nie zauważać. Priorytetem jest ustalenie limitu czasu spędzanego przed komputerem (od jednej do trzech godzin, w zależności od wieku dziecka, jego wyników w szkole i zaangażowania w sprawy domowe) i ścisłe przestrzeganie tego limitu. Najlepiej wprowadzać też częste przerwy i odrywać dziecko od komputera mniej więcej co pół godziny.

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych - znajdź przyczyny

Warto też pamiętać, że uzależnienia to na ogół ucieczka od rzeczywistości. Trzeba więc zainteresować się problemami dziecka, dowiedzieć się od czego ucieka, dlaczego woli spędzać czas w wirtualnym świecie. Kontakt uczuciowy z rodziną, przyjaciele, sukcesy w sporcie czy w nauce  - wszystko, co udaje się osiągnąć i sprawia radość w realnym świecie, uodparnia na pułapki wirtualnego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:06
Autor: JK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.