porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wolno bić dzieci? [Czy bicie dzieci przez rodziców jest karalne?]
Czy wolno bić dzieci? [Czy bicie dzieci przez rodziców jest karalne?] Niewielu rodziców zdaje sobie srawę z tego, że od 2010 ...
Maluch w kokonie - dlaczego zawijamy dziecko w becik?

Otulanie niemowlaka - na czym polega?

Otulanie niemowlaka - na czym polega?

Dziecko w beciku czy otulone kocykiem czuje się bezpieczniej i lepiej mu się śpi.

fot.: Photos.com
Odpowiednio otulone dziecko lepiej znosi pierwsze tygodnie życia. Jak prawidłowo otulać niemowlaka? Lepszy kocyk czy becik?

Otulanie polega na owinięciu maluszka kocykiem lub specjalnym otulaczkiem w taki sposób, by dziecko poczuło się jak w brzuszku mamy – było mu ciepło, przytulnie i umiarkowanie ciasno. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć u dziecka stres związany z przyjściem na świat i pomaga stopniowo przyzwyczaić się do innego otoczenia. Zalecane jest zwłaszcza dla tych dzieci, które często płaczą.

>>> Jak wybrać kocyk dla dziecka? [KLIKNIJ]

Zanim zaczniesz, nakarm i przewiń dziecko. Upewnij się, że nie jest rozdrażnione ani bardzo zmęczone. Jeśli w pokoju jest ciepło, malca przed otuleniem trzeba rozebrać (może zostać w body i pieluszce). Potem połóż dziecko na cienkim kocyku. Jego ułożenie jest obojętne – niektórzy rodzice wolą, gdy jest złożony na kształt trójkąta, innym bardziej pasuje rozłożony). Najpierw przykryj nóżki malca, potem otul rączki. Okrycie nie powinno być za grube, bo może to spowodować kolejny atak płaczu (dziecku owiniętemu w gruby koc będzie za gorąco i niewygodnie). Jeśli nie masz wprawy, warto zaopatrzyć się w cienki i miękki rożek – otulaczek – który pomaga właściwie otulić dziecko.

>>> Zimowy spacer - w co ubrać niemowlę? [KLIKNIJ]

Otulamy tylko ciało malca w taki sposób, by główka była ponad kocykiem. Otulać trzeba z wyczuciem – malec nie może być owinięty ani za ciasno, ani zbyt luźno. Unosząc malca otulonego kocykiem lub otulaczkiem trzeba pamiętać, by podtrzymywać główkę dziecka. Są maluszki, które nie akceptują całkowitego zawijania. Jeśli otulone kocykiem maleństwo zaczyna płakać, owiń tylko tułów dziecka tak, by mogło swobodnie poruszać rączkami.

Owijanie przynosi najlepsze efekty przez kilka pierwszych tygodni po urodzeniu. Potem dziecko przyzwyczaja się do nowego otoczenia i ten zabieg przestaje być konieczny, poza tym może utrudniać rozwój motoryczny malca.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:57
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.