porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Asymetria ułożeniowa u dziecka. Przyczyny, objawy i leczenie asymetrii ułożeniowej u niemowlaka Asymetria ułożeniowa u niemowląt najczęściej jest pochodzenia płodowego. Nie jest ...
Rozwój dziecka - jak rozwija się trzylatek. Co potrafi trzylatek, czy rozwój trzylatka przebiega prawidłowo?

Rozwój trzylatka - czy przebiega prawidłowo? Co trzylatek powinien umieć?

Rozwój trzylatka - czy przebiega prawidłowo? Co trzylatek powinien umieć?

Sprawdź, czy twoje trzyletnie dziecko rozwija się prawidłowo.

fot.: Photos.com
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy się zbytnio martwić, jeżeli jego rozwój przebiega nieco inaczej niż mówi norma. Czego możemy spodziewać się po trzylatku?

Rozwój trzylatka przebiega prawidłowo, jeśli:

  1. Zna i używa kilkuset słów – robi jeszcze błędy, przestawia litery, opuszcza te trudne, ale spokojnie można już z nim porozmawiać. Rozumie wiele poleceń i pojęć abstrakcyjnych. Jest w stanie skupić się przez kilkanaście minut i śledzić np. akcję bajki.

  2. Jest w stanie rozwiązać różne problemy, które stają na jego drodze, np. dostać się do zabawki, która jest na wyższej półce. Jest coraz bardziej sprawny fizycznie, nie przewraca się tak często, bez problemu omija przeszkody.

  3. Jest coraz bardziej samodzielny: je korzystając z łyżki oraz widelca. Nie szkodzi, że część obiadu znajdzie się na podłodze – początki są zawsze trudne. Potrafi się także sam ubrać. Przez jakiś czas będzie mieć jeszcze trudność ze spodniami, guzikami czy przewróceniem koszulki na prawą stronę. Rozbieranie idzie mu o wiele lepiej.

  4. Kontroluje potrzeby fizjologiczne. Oczywiście wpadki się zdarzają, ale pielucha to już wspomnienie.

  5. Radzi sobie bez mamy. Wykazuje zainteresowanie innymi dziećmi, zawiera znajomości i pierwsze przyjaźnie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
W CO I JAK BAWIĆ SIĘ Z MŁODSZYM DZIECKIEM? Propozycje zabaw W CO I JAK BAWIĆ SIĘ Z MŁODSZYM DZIECKIEM? Propozycje zabaw

Niektóre dzieci potrafią zająć się sobą same, te jednak należą do wyjątków. Rodzice często deklarują, że kiedy ich dziecko zacznie interesować się światem, nie będą sadzać go przed telewizorem, żeby...

Co potrafi niemowlę? Psychoruchowy rozwój dziecka od 1 do 6 miesiąca życia Co potrafi niemowlę? Psychoruchowy rozwój dziecka od 1 do 6 miesiąca życia

Rozwój dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Istnieją jednak pewne wskazówki, dzięki którym w przybliżeniu możemy określić umiejętności, jakie powinno mieć dziecko w określonych miesiącach czy...

Aktualizacja: 22.04.2013 09:15
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]

Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.