porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sobie poradzić z buntem dwulatka?
Jak sobie poradzić z buntem dwulatka? Twoje dziecko, dotychczas słodki aniołek, nagle stało rozwrzeszczonym diabełkiem, które ...
Czy sala lekcyjna Twojego dziecka stwarza dobre warunki do nauki? Jak powinna wyglądać?

Sala lekcyjna w szkole: jak powinna wyglądać?

Sala lekcyjna w szkole: jak powinna wyglądać?
fot.: thinkstockphotos.com
Zdarza się, że dzieci podczas zajęć lekcyjnych mają problemy z koncentracją, czy nie są w stanie przepisać z tablicy notatek, bo po prostu ich nie widzą. W tym wypadku, sala lekcyjna nie jest dobrze rozwiązania pod względem funkcjonalnym.

Odpowiednie zaaranżowanie sali lekcyjnej, szczególnie w młodszych klasach, jest bardzo ważne. Przeczytaj, jakie czynniki aranżacji sali lekcyjnej mają wpływ na rozwój i koncentrację dziecka w szkole.

>>> Krzesło i biurko dla dziecka – ergonomiczny pokój dziecięcy [KLIKNIJ]

Sala lekcyjna musi być dobrze doświetlona

Sala lekcyjna powinna mieć zagwarantowaną odpowiednią ilość światła naturalnego, które odpowiednio doświetli wnętrze całego pomieszczenia. Najczęściej, i to rozwiązanie uważa się za uniwersalne, stosuje się doświetlenie naturalne (okna) z lewej strony. Jest to podyktowane wciąż jeszcze znaczącą przewagą uczniów praworęcznych – wtedy światło nie rzuca cieni przez ucznia.

>>> Jakie są OBOWIĄZKI SZKOŁY wobec ucznia? [KLIKNIJ]

Zapewnienie dobrej akustyki i widoczności w sali lekcyjnej

Każdy z uczniów powinien mieć zagwarantowany odpowiedni widok na to, co znajduje się na tablicy. Nie powinny w sali występować również elementy, które zmniejszają precyzyjność odsłuchu tego, co mówi nauczyciel. Dlatego w sali powinny zostać wyeliminowane słupy czy niewielki ścianki. Należy również ograniczyć ilość rzędów ławek. Aby zapewnić odpowiednią koncentrację orz przyswajanie przez uczniów tego, co mówi nauczyciel, powinno się ograniczyć liczbę uczniów do 25.

Aranżacja wnętrza sali lekcyjnej

Warto zadbać o to, aby sala lekcyjna była przystosowana do zmiany aranżacji wnętrza – w zależności od rodzaju zajęć. Warto także wydzielić w sali lekcyjnej przestrzeń przeznaczoną tylko dla nauczyciela.

Kolory ścian i elementów wyposażenia powinny być starannie dobrane. Powinny uzupełniac działanie światła – należy na przykład unikać ciemnych kolorów oraz jaskrawych. Mogą one negatywnie wpływać na psychikę dziecka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.10.2014 11:21
Autor: Wero
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.