porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nauczyć niepełnosprawne dziecko pływać? Nauką pływania w wodzie dla niepełnosprawnych zajmują się w głównej ...
To częsty dylemat młodych rodziców. Podpowiadamy argumenty, aby podjąć dobrą decyzję

Spać z dzieckiem czy osobno? Co jest lepsze dla niemowlaka: spanie z mamą czy we własnym łóżku?

Jak powinien spać noworodek? Sam czy z mamą? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każ- da rodzina, mając na uwadze własne potrzeby i dobro dziecka, powinna sama podjąć decyzję, nie ulegając presji otoczenia.

Zwolennicy spania dziecka z matką mają rację, twierdząc, że jest to sposób wygodniejszy. Mama nie musi wstawać, gdy maluch jest głodny: wystarczy przystawić go do piersi. Od pierwszych chwil po porodzie dziecko przebywa obecnie w ramionach matki, ma zapewniony kontakt skóra do skóry. Śpiąc z maluchem, mama to kontynuuje, a taka bliskość fizyczna daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Przeciwnicy wspólnego spania z dzieckiem uważają, że w łóżku jest wtedy zbyt ciasno i niebezpiecznie dla dziecka. Bywa i tak, że tata zmienia swoje dotychczasowe miejsce noclegu. A jak wynika z badań, nadmierne przywiązanie matki do dziecka z jednoczesną izolacją ojca może prowadzić do problemów w związku. Ważniejszym jednak argumentem przeciw wspólnemu sypianiu jest większe ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Poza tym sypianie z rodzicami bywa powodem nieprawidłowych przyzwyczajeń, np. zasypiania tylko podczas ssania piersi. Bardzo trudno również odzwyczaić dziecko od spania z mamą lub rodzicami - wtedy, niestety, pojawia się bunt i protesty, zaburzenie spokoju psychicznego dziecka, zmęczenie rodziców etc.

Najkorzystniejsza wydaje się metoda pośrednia, gdy noworodek śpi w łóżeczku ustawionym przy łóżku rodziców. Rodzice są wtedy spokojni, że mają dziecko w pobliżu, a noworodek otrzymuje prawo do „niewielkiej samodzielności”. Łatwiej będzie takie dziecko potem przeprowadzić do dziecięcego pokoju. Każdy człowiek, także ten mały, ma prawo do swojego - i tylko swojego - miejsca w domu. Dla dziecka własne łóżeczko jest właśnie takim bezpiecznym azylem. Ale czasami chce ono przytulić się do mamy czy taty – i wtedy „odwiedza” rodziców w ich łóżku. Takie rozwiązanie wydaje się optymalne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
W co wyposażyć DOMOWĄ APTECZKĘ, gdy rodzi się DZIECKO? W co wyposażyć DOMOWĄ APTECZKĘ, gdy rodzi się DZIECKO?

W co wyposażyć DOMOWĄ APTECZKĘ, gdy rodzi się DZIECKO? Na co dzień, okazjonalnie i na wszelki wypadek - gdy w domu pojawia się noworodek, w domowej apteczce powinno się znaleźć sporo miejsca na...

Aktualizacja: 05.08.2015 14:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.