porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak najwcześniej wykryć dysleksję?
Jak najwcześniej wykryć dysleksję? Nie zawsze trudności nauce, polegające na robieniu błędów ortograficznych, rachunkowych ...

Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?

Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?

Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?

fot.: thinkstockphotos.com
Wózek spacerowy dla noworodka? Tak, pod warunkiem, że nie będzie to pierwsza lepsza spacerówka. Mówimy, jak wybrać najlepszy wózek spacerowy od urodzenia.

Wózki spacerowe – czyli modele bez osobnej gondoli - to olbrzymia kategoria. Tak samo, jak wśród wózków wielofunkcyjnych, są tu różne modele, o różnych parametrach, a nawet przeznaczeniu. I tak samo jak wszystkie inne artykuły dziecięce, muszą nie tylko się podobać, ale przede wszystkim być bezpieczne i wygodne dla dziecka, lekkie, zwrotne, no i odpowiednio dopasowane. Bo inne są dla dzieci, które właśnie zaczęły siadać, jeszcze inne dla tych, które sprawnie chodzą. Osobną grupą są spacerówki dopuszczone do użytku dla maluchów poniżej 6.miesiąca życia. To kategoria specyficzna, gdyż maluchy tuż po urodzeniu i przez kilka następnych miesięcy muszą mieć pod plecami prostą, stabilną powierzchnię.

Te wymagania spacerówka spełni tylko wtedy, gdy jej oparcie można rozłożyć zupełnie na płasko. Niestety, tego wymogu nie spełniają niektóre spacerówki oznaczone jako takie od urodzenia - normy dla wózków tego typu mówią, że kąt rozwarcia pomiędzy siedziskiem a oparciem musi mieć co najmniej 150 stopni (tymczasem by malec leżał na płasko, kąt ten musi wynosić 180 stopni).

Kupując noworodkowi spacerówkę warto też zwrócić uwagę na inne istotne elementy. Siedzisko spacerówki musi mieć odpowiedni system szelek bezpieczeństwa. Jego oparcie musi być sztywne, ale na tyle miękkie, by dziecku było wygodnie. Ważne jest zwłaszcza to, czy maluszek nie będzie uciskany przez żaden z elementów stelaża (to, czy są one wyczuwalne przez oparcie, można wyczuć, uciskając siedzisko swoją dłonią). Liczy się także ilość miejsca w środku. W standardowej gondoli jest go wystarczająco, by dziecko miało swobodę ruchów nawet wtedy, gdy jest w kombinezonie. W spacerówce rozłożonej do pozycji leżącej musi być równie przestronnie. Koła wózka tego typu powinny być dobrze amortyzowane. Dobrze, jeśli dno wózka znajduje się dość wysoko, a nie tuż przy ziemi (jak w przypadku spacerówek - parasolek).

Jeśli producent deklaruje, że wózek inny niż gondola nadaje się dla noworodka, warto sprawdzić, czy ma na to dowody. Takim dowodem może być np. pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytutu Marki i Dziecka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Spacerówka- jakie są najważniejsze funkcje wózka spacerowego? Spacerówka- jakie są najważniejsze funkcje wózka spacerowego?

Lekka, wygodna, dobrze wyważona. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, kupując wózek spacerowy?

Jak czyścić spacerówkę wózka niemowlęcego? Jak czyścić spacerówkę wózka niemowlęcego?

Błoto, rozlany soczek, plamy z ulanego mleka - te ślady najczęściej widnieją na siedziskach wózków spacerowych. Jak je czyścić?

Wózek na wertepy - jaki wybrać? Wózek na wertepy - jaki wybrać?

Na drodze waszych codziennych spacerów znajdą się nierówności w chodniku, średniej wielkości dziury czy korzenie drzew wystające spod ziemi? Poszukaj wózka, którym pokonasz je sprawnie i bez...

Aktualizacja: 23.05.2015 08:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.