porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Fotelik samochodowy – jak wybrać bezpieczny model? Wybieramy fotelik dziecięcy
Fotelik samochodowy – jak wybrać bezpieczny model? Wybieramy fotelik dziecięcy Fotelik samochodowy to zakup, który musi być dokładnie przemyślany. Najważniejsze ...
Wózek do zadań specjalnych na trudne trasy - jaki kupić?

Wózek na wertepy - jaki wybrać?

Wózek na wertepy - jaki wybrać?

Jaki wózek na wertepy?

fot.: Photos.com
Na drodze waszych codziennych spacerów znajdą się nierówności w chodniku, średniej wielkości dziury czy korzenie drzew wystające spod ziemi? Poszukaj wózka, którym pokonasz je sprawnie i bez większego wysiłku.

Teoretycznie „terenowy” powinien być każdy wózek – bo przecież z założenia służą one do tego, by poruszać się z nimi w terenie. W praktyce różnie z tym bywa. Producenci dzielą bowiem wózki na głębokie i spacerowe, jedno, dwu i trzyfunkcyjne, nie określają jednak, na jakie drogi przeznaczony jest konkretny model. Wiele wózków dostępnych w polskich sklepach, choć zachwyca wysmakowanym wyglądem i pięknymi kolorami, nie radzi sobie z nierównymi chodnikami w mieście, a co dopiero mówić o spacerach po leśnych czy polnych ścieżkach. Podskakują, wywracają się, koła grzęzną w piachu – to tylko niektóre z opinii, jakie można znaleźć na forach internetowych. Dodatkowo wielu młodych rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że kupiony za ciężkie pieniądze pojazd dla smyka nie nadaje się do spacerów po każdym terenie, dlatego po wakacjach do serwisów trafiają wózki, od których poodpadały koła.

>>> Jaki wózek dla dziecka? [KLIKNIJ]

Jaki więc powinien być wózek, którym da się spacerować zarówno po chodniku, jak i po nierównym, leśnym dukcie, albo polnej drodze na Mazurach? Odpowiedzi na to pytanie nie da się niestety zmieścić w jednym zdaniu, gdyż taki wózek, by zasłużyć sobie na miano „terenowego” powinien spełnić szereg warunków.  Oto one:

  • Lekki stelaż. Niektórzy twierdzą, że im cięższy wózek, tym trudniej się przewraca, a to cecha bardzo cenna podczas spacerów po nierównych drogach gruntowych. Ale jest też druga strona medalu: ciężkim wózkiem bardzo trudno się manewruje, ciężko wydostać go z dziury, łatwiej też grzęźnie w błocie. Czasem wózek trzeba też przenieść, np. nad głębszą kałużą. Jeśli więc nie chodzisz regularnie na siłownię, zdecydowanie lepszy będzie wózek z aluminiowym stelażem, który nie waży za dużo (porównując ciężar wózków w sklepie trzeba dołożyć do niego przynajmniej sześć-osiem dodatkowych kilogramów, bo przecież będziesz w nim wozić dziecko). Najlżejsze są stelaże z aluminium, metalu, lżejszego o ponad połowę od żelaza. Jest on nie tylko lekki, ale również odporny na korozję, co ma znaczenie, jeśli wózek jest przechowywany np. w piwnicy albo na balkonie.

  •  Jak największe koła. Dobrze, jeśli mają nawet ponad 30 cm średnicy. Zasada jest bowiem taka: im większe koło, tym łatwiej poruszać się w trudnym terenie, bo wózek nie grzęźnie w  byle dziurze. Do wyboru są dwa rodzaje kół: piankowe oraz pompowane. Oba mają plusy i minusy. Piankowe są twarde, ale nie sposób ich przebić. Pompowane lepiej amortyzują wstrząsy, jednak czasem przegrywają starcie z korzeniami drzew, wystającymi spod ziemi, czy ostrymi kamieniami, i trzeba je łatać.

>>> Jak rozpoznać matkę wózkową? Jak wygląda wózkowa matka? [KLIKNIJ]

  •  Możliwość blokowania kół na sztywno. Skrętne koła przydają się podczas jazdy po chodniku, ale nie sprawdzają w terenie, bo skręcają niespodziewanie na każdej nierówności. Ideałem jest sytuacja, kiedy blokada kół umieszczona jest bezpośrednio na rączce wózka, wtedy nie musisz się schylać, by zablokować je albo odblokować, co ma znaczenie, jeśli musisz to robić kilkanaście razy podczas jednego spaceru, bo np. chodzicie po różnej nawierzchni.

  •  Sprężynowe zawieszenie. Warto wiedzieć, że wózki mogą być zawieszone na paskach skórzanych, wahaczach bądź na amortyzatorach sprężynowych.  Amortyzatory skórzane – paski – są ciche, a wózek można bujać na boki. Z tego właśnie powodu niespecjalnie jednak sprawdzają się na nierównych nawierzchniach. Lepsze są wózki z amortyzatorami sprężynowymi, bo zawieszenie sprężynowe jest twardsze, przez co wózek nie podskakuje na każdej muldzie. Niektóre wózki zamiast pasków albo sprężyn mają wahacze. To mechanizm zamontowany na ramie wózka, który płynnie odchyla się od pionu, amortyzując drgania. Wahacze są równie trwałe, co sprężyny, ale i w ich przypadku nie można bujać wózka na boki, co sprawdza się na polnych drogach. Dla osób, które będą spacerować po różnych rodzajach nawierzchni, rozwiązaniem może być wózek z możliwością regulacji twardości zawieszenia.

  •  Przekładana rączka. Ten patent jest również przydatny, bo po nierównym terenie wózek czasem trzeba ciągnąć. Wówczas, zamiast go obracać (ten manewr na błotnistej drodze sprawi, że pojazd może się zakopać), wystarczy przełożyć rączkę.

  •  Kosz na zakupy. Jeśli jest przypięty do stelaża sprawdź, czy znajduje się na tyle wysoko, by nie ocierać się o ziemię na nierównej powierzchni, a także – czy łatwo można go zdemontować.

  •  Zdejmowane koła i tapicerka. Funkcja niezbędna do tego, by utrzymać wózek w czystości. Warto szukać modelu, którego tapicerkę można uprać w pralce.

  •  Wielkość wózka po złożeniu. Wózki z dużymi kołami nawet po złożeniu zajmują sporo miejsca i mogą nie mieścić się w bagażniku samochodu średniej wielkości. Rozwiązaniem jest wówczas możliwość zdjęcia kół. Przed zakupem upewnij się jednak, że ten manewr możesz wykonać szybko i bez niczyjej pomocy.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą? Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?

Wózek spacerowy dla noworodka? Tak, pod warunkiem, że nie będzie to pierwsza lepsza spacerówka. Mówimy, jak wybrać najlepszy wózek spacerowy od urodzenia.

Spacerówka- jakie są najważniejsze funkcje wózka spacerowego? Spacerówka- jakie są najważniejsze funkcje wózka spacerowego?

Lekka, wygodna, dobrze wyważona. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, kupując wózek spacerowy?

Jaki wózek wybrać dla noworodka?

Trójkołowy czy czterokołowy? Wielofunkcyjny czy głęboki? Z kołami pompowanymi czy piankowymi?– to tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie przyszli rodzice. Zakup wózka to poważna sprawa - ważne,...

Aktualizacja: 28.05.2014 07:40
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.