
-
zobacz więcej
Wózek na wertepy - jaki wybrać?

Jaki wózek na wertepy?
fot.: Photos.com- Czy można karmić piersią dłużej niż rok?
- Jak nauczyć dziecko porządku? Pomysły na odpowiednie zabawy
- Spać z dzieckiem czy osobno? Co jest lepsze dla niemowlaka: spanie z...
- Jak nauczyć niepełnosprawne dziecko pływać?
- Jak nauczyć niemowlę jeść łyżeczką?
- Bielizna dla niemowlaka: jaka jest niezbędna? [WYPRAWKA]
- Spacerówka od urodzenia - jak wybrać najlepszą?
- Jak najwcześniej wykryć dysleksję?
- Jak przewijać dziecko w miejscu publicznym?
- Co to jest makaton?
Teoretycznie „terenowy” powinien być każdy wózek – bo przecież z założenia służą one do tego, by poruszać się z nimi w terenie. W praktyce różnie z tym bywa. Producenci dzielą bowiem wózki na głębokie i spacerowe, jedno, dwu i trzyfunkcyjne, nie określają jednak, na jakie drogi przeznaczony jest konkretny model. Wiele wózków dostępnych w polskich sklepach, choć zachwyca wysmakowanym wyglądem i pięknymi kolorami, nie radzi sobie z nierównymi chodnikami w mieście, a co dopiero mówić o spacerach po leśnych czy polnych ścieżkach. Podskakują, wywracają się, koła grzęzną w piachu – to tylko niektóre z opinii, jakie można znaleźć na forach internetowych. Dodatkowo wielu młodych rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że kupiony za ciężkie pieniądze pojazd dla smyka nie nadaje się do spacerów po każdym terenie, dlatego po wakacjach do serwisów trafiają wózki, od których poodpadały koła.
>>> Jaki wózek dla dziecka? [KLIKNIJ]
Jaki więc powinien być wózek, którym da się spacerować zarówno po chodniku, jak i po nierównym, leśnym dukcie, albo polnej drodze na Mazurach? Odpowiedzi na to pytanie nie da się niestety zmieścić w jednym zdaniu, gdyż taki wózek, by zasłużyć sobie na miano „terenowego” powinien spełnić szereg warunków. Oto one:
-
Lekki stelaż. Niektórzy twierdzą, że im cięższy wózek, tym trudniej się przewraca, a to cecha bardzo cenna podczas spacerów po nierównych drogach gruntowych. Ale jest też druga strona medalu: ciężkim wózkiem bardzo trudno się manewruje, ciężko wydostać go z dziury, łatwiej też grzęźnie w błocie. Czasem wózek trzeba też przenieść, np. nad głębszą kałużą. Jeśli więc nie chodzisz regularnie na siłownię, zdecydowanie lepszy będzie wózek z aluminiowym stelażem, który nie waży za dużo (porównując ciężar wózków w sklepie trzeba dołożyć do niego przynajmniej sześć-osiem dodatkowych kilogramów, bo przecież będziesz w nim wozić dziecko). Najlżejsze są stelaże z aluminium, metalu, lżejszego o ponad połowę od żelaza. Jest on nie tylko lekki, ale również odporny na korozję, co ma znaczenie, jeśli wózek jest przechowywany np. w piwnicy albo na balkonie.
-
Jak największe koła. Dobrze, jeśli mają nawet ponad 30 cm średnicy. Zasada jest bowiem taka: im większe koło, tym łatwiej poruszać się w trudnym terenie, bo wózek nie grzęźnie w byle dziurze. Do wyboru są dwa rodzaje kół: piankowe oraz pompowane. Oba mają plusy i minusy. Piankowe są twarde, ale nie sposób ich przebić. Pompowane lepiej amortyzują wstrząsy, jednak czasem przegrywają starcie z korzeniami drzew, wystającymi spod ziemi, czy ostrymi kamieniami, i trzeba je łatać.
>>> Jak rozpoznać matkę wózkową? Jak wygląda wózkowa matka? [KLIKNIJ]
-
Możliwość blokowania kół na sztywno. Skrętne koła przydają się podczas jazdy po chodniku, ale nie sprawdzają w terenie, bo skręcają niespodziewanie na każdej nierówności. Ideałem jest sytuacja, kiedy blokada kół umieszczona jest bezpośrednio na rączce wózka, wtedy nie musisz się schylać, by zablokować je albo odblokować, co ma znaczenie, jeśli musisz to robić kilkanaście razy podczas jednego spaceru, bo np. chodzicie po różnej nawierzchni.
-
Sprężynowe zawieszenie. Warto wiedzieć, że wózki mogą być zawieszone na paskach skórzanych, wahaczach bądź na amortyzatorach sprężynowych. Amortyzatory skórzane – paski – są ciche, a wózek można bujać na boki. Z tego właśnie powodu niespecjalnie jednak sprawdzają się na nierównych nawierzchniach. Lepsze są wózki z amortyzatorami sprężynowymi, bo zawieszenie sprężynowe jest twardsze, przez co wózek nie podskakuje na każdej muldzie. Niektóre wózki zamiast pasków albo sprężyn mają wahacze. To mechanizm zamontowany na ramie wózka, który płynnie odchyla się od pionu, amortyzując drgania. Wahacze są równie trwałe, co sprężyny, ale i w ich przypadku nie można bujać wózka na boki, co sprawdza się na polnych drogach. Dla osób, które będą spacerować po różnych rodzajach nawierzchni, rozwiązaniem może być wózek z możliwością regulacji twardości zawieszenia.
-
Przekładana rączka. Ten patent jest również przydatny, bo po nierównym terenie wózek czasem trzeba ciągnąć. Wówczas, zamiast go obracać (ten manewr na błotnistej drodze sprawi, że pojazd może się zakopać), wystarczy przełożyć rączkę.
-
Kosz na zakupy. Jeśli jest przypięty do stelaża sprawdź, czy znajduje się na tyle wysoko, by nie ocierać się o ziemię na nierównej powierzchni, a także – czy łatwo można go zdemontować.
-
Zdejmowane koła i tapicerka. Funkcja niezbędna do tego, by utrzymać wózek w czystości. Warto szukać modelu, którego tapicerkę można uprać w pralce.
-
Wielkość wózka po złożeniu. Wózki z dużymi kołami nawet po złożeniu zajmują sporo miejsca i mogą nie mieścić się w bagażniku samochodu średniej wielkości. Rozwiązaniem jest wówczas możliwość zdjęcia kół. Przed zakupem upewnij się jednak, że ten manewr możesz wykonać szybko i bez niczyjej pomocy.

Wózek spacerowy dla noworodka? Tak, pod warunkiem, że nie będzie to pierwsza lepsza spacerówka. Mówimy, jak wybrać najlepszy wózek spacerowy od urodzenia.

Lekka, wygodna, dobrze wyważona. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, kupując wózek spacerowy?
Trójkołowy czy czterokołowy? Wielofunkcyjny czy głęboki? Z kołami pompowanymi czy piankowymi?– to tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie przyszli rodzice. Zakup wózka to poważna sprawa - ważne,...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.