porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić, by dziecko nie siedziało stale przed telewizorem?
Co zrobić, by dziecko nie siedziało stale przed telewizorem? Oglądanie telewizji niszczy kreatywność, jest przyczyną zaniku więzi rodzinnych, a ...
Jak chronić chłopców przed zimnem?

Chłopaki w rajtuzach? Co dla chłopca pod spodnie: getry, legginsy, kalesony czy rajtuzy?

Chłopaki w rajtuzach? Co dla chłopca pod spodnie: getry, legginsy, kalesony czy rajtuzy?
fot.: thinkstockphotos.com
Chłopcom pod spodnie trzeba wkładać bieliznę, dzięki której nie będą marzli. Dopóki są malutcy – jest im wszystko jedno, co mają na sobie. Gdy stają się starsi – czasem nie sposób założyć im czegokolwiek. Jak zindoktrynować młodego człowieka, by jednak nosił bieliznę?

Dla maluchów najlepsze są rajtuzy (rajstopy), bo dzieciom jest ciepło od stóp do pasa i gdy wybierzemy odpowiednio grube, nie będą potrzebne skarpety – niektóre rodzaje rajstop mają już pogrubioną stopę.

Przedszkolaki jeszcze niespecjalnie protestują przeciwno rajtuzom – chyba że nie umiemy dostosować ich grubości do pogody i rodzaju spodni i dzieciom jest za gorąco. Jednak czas przedszkolny to już jest moment, w którym to my powinniśmy zwracać uwagę na to, co zakładamy dzieciom pod spodnie. W przedszkolu dzieciak nie będzie spędzał całego dnia w spodniach i rajtuzach, bo mu będzie za gorąco. Z reguły rodzicie albo panie przedszkolanki zdejmują chłopcom… spodnie. I się zaczyna… I słusznie dzieci protestują, bo chłopcy tylko w rajstopach wyglądają wyjątkowo nietwarzowo.

Tylko nie rajtuzy

Lepiej ubrać chłopca w legginsy i skarpetki i założyć lżejsze spodnie, w getry, kalesony + lżejsze spodnie. W cokolwiek, byle nie musiał zdejmować spodni i paradować w samej bieliźnie.  I zasada taka powinna obowiązać zawsze, gdy wybieramy się z dzieckiem tam, gdzie może być mu za ciepło i nieco odzieży trzeba będzie z siebie zdjąć. I nie mówmy: mały jest, o co chodzi? Chodzi bowiem o to, że 2-3-letnie dziecko zaczyna się identyfikować z własną płcią. Dobrze wie, że chłopcy chodzą w spodniach, tata, dziadek, wujek zawsze mają na sobie spodnie. Spodnie stają się dla nich ważne – przez nie identyfikują się z grupą innych chłopców. Nie będzie pamiętał? Będzie pamiętał, bo – pomijając wcale nierzadkie przypadki, kiedy to inne dzieci wyśmiewają się z naszego dziecka – sami robimy mu zdjęcia w przedszkolu albo na rodzinnej uroczystości. Kiedy wyrośnie na eleganckiego młodzieńca, wcale nie musi mieć na tyle pewności siebie i poczucia własnej wartości, by „nie widzieć” zwiniętych wałków wokół kostek albo „zjechanych” do bioder i wiszących w kroku rajstop i serdecznie się śmiać z własnego widoku! Warto się postarać, by zdjęcia z dzieciństwa należały do chętnie oglądanych.

Im starszy, tym trudniej

Kiedy dziecko jest w szkole podstawowej, robi się jeszcze trudniej, bo chłopcy często nie chcą zakładać pod spodnie czegokolwiek. Nawet jeśli wiedzą, że zmarzną i marzną. Nie proponujemy rajstop, tylko tłumaczymy – adekwatnie do wieku i do upadłego!

Bielizna pod spodniami jest potrzebna, ponieważ dzięki temu jest człowiekowi ciepło. Człowiekowi musi być ciepło, by się nie przeziębiał i nie marzł w drodze do i ze szkoły i w innych sytuacjach też. Dzięki bieliźnie organizm nie wychładza się tak szybko, jak bez niej. A jeśli się ją nosi, na mrozie można przebywać dłużej i świetnie się bawić jeżdżąc na sankach lub tarzając w śniegu. Bielizna chroni narządy wewnętrzne (szczególnie nerki) oraz narządy płciowe przed przeziębieniem, a w konsekwencji tego cały organizm przed infekcjami. Zapalenie pęcherza, nerek, przemarznięcie jąder to nie są wcale rzadkie przypadłości, a pęcherz i nerki to takie „podłe” organy, że nawet jeśli się je wyleczy szybko i skutecznie, to jednak później trzeba na nie bardzo uważać. Legginsy i kalesony chronią mięśnie przed wychłodzeniem, więc zużywają one mniej energii. Ciepła odzież, zwłaszcza ta, która bezpośrednio przylega do skóry (bielizna!) bywa wybawieniem w przykrych zimowych sytuacjach – człowiek wychładza się wolniej i wolniej traci energię. W sytuacjach ekstremalnych ma większe szanse na przeżycie!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.12.2014 10:13
Autor: Kadłubek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Pietraszek - kim jest partnerka Jacka Rozenka?

Media wielokrotnie donosiły o związku byłej żony Jacka Rozenka, Małgorzaty ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.