porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka jesienią na drodze?
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka jesienią na drodze? Jesień to wyjątkowa niebezpieczna pora roku, szczególnie jeśli chodzi o ...
Jak oderwać dziecko od telewizora?

Co zrobić, by dziecko nie siedziało stale przed telewizorem?

Co zrobić, by dziecko nie siedziało stale przed telewizorem?
fot.: Flickr.com/Jessica Lucia
Oglądanie telewizji niszczy kreatywność, jest przyczyną zaniku więzi rodzinnych, a nawet schorzeń kręgosłupa i otyłości. Co zrobić, by dziecko spędzało przed telewizorem jak najmniej czasu?

Telewizor znajduje się prawie w każdym polskim domu. Niestety, bardzo często wykorzystywany jest jako zastępczy rodzic. Badania pokazują, że aż 91 proc. polskich dzieci ogląda telewizję, a 60,5 proc. robi to przez kilka godzin dziennie. Takie wyniki są niepokojące, bo ciągłe oglądanie telewizji prowadzi do braku aktywności fizycznej (a w konsekwencji do schorzeń kręgosłupa i otyłości), problemów ze snem i koncentracją oraz trudności w nauce. Dodatkowo telewizja nie wymaga od dziecka wysiłku umysłowego – z tego powodu jej oglądanie obniża inicjatywę twórczą, kreatywność i fantazję. By oderwać dziecko od telewizora warto przede wszystkim wykorzystać więź, jaka łączy dziecko z rodzicami. Oto sposoby.

>>> Najciekawsze zajęcia pozalekcyjne dla dzieci - jakie są? [KLIKNIJ]


1. Daj dobry przykład. Sama nie oglądaj telewizji zbyt często, zaplanuj grafik korzystania z ekranów (dla dziecka ekran laptopa czy komputera jest tylko kolejnym potencjalnym nośnikiem treści, czyli bajek) i trzymaj się go.


2. Spraw, aby dziecko czuło się potrzebne. Zachęcaj, a nie zakazuj. Mów: „Tylko Ty możesz mi w tym pomóc”.

3. Zachęcaj dziecko do wykonywania różnych czynności, których jeszcze nie potrafi (jazdy na rowerze, łyżwach, wrotkach, robienia model origami itp.).

>>> Gry planszowe dla dzieci - jakie najciekawsze, najmodniejsze? [GALERIA] [KLIKNIJ]

 4. Angażuj potomka do codziennych czynności: sortowania prania, planowania zakupów, itp. – rób to tak, by dziecko poczuło, że jest to dla niego świetna zabawa.


5. Znajdźcie pasję, która połączy całą rodzinę – może to być jazda na rowerze, pływanie, gry planszowe – i spędzajcie na jej realizacji tak dużo czasu, jak to możliwe.


6. Uprawiajcie razem sport – do wspólnej zabawy można zaprosić sąsiadów, organizując np. zawody międzyrodzinne.

7. Zachęcaj do czytania książek. Młodszemu dziecku warto czytać bajki, starsze zachęcać do samodzielnego czytania, podsuwając ciekawe lektury.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.10.2014 14:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.