porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka jesienią na drodze?
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka jesienią na drodze? Jesień to wyjątkowa niebezpieczna pora roku, szczególnie jeśli chodzi o ...
Jak oderwać dziecko od telewizora?

Co zrobić, by dziecko nie siedziało stale przed telewizorem?

Co zrobić, by dziecko nie siedziało stale przed telewizorem?
fot.: Flickr.com/Jessica Lucia
Oglądanie telewizji niszczy kreatywność, jest przyczyną zaniku więzi rodzinnych, a nawet schorzeń kręgosłupa i otyłości. Co zrobić, by dziecko spędzało przed telewizorem jak najmniej czasu?

Telewizor znajduje się prawie w każdym polskim domu. Niestety, bardzo często wykorzystywany jest jako zastępczy rodzic. Badania pokazują, że aż 91 proc. polskich dzieci ogląda telewizję, a 60,5 proc. robi to przez kilka godzin dziennie. Takie wyniki są niepokojące, bo ciągłe oglądanie telewizji prowadzi do braku aktywności fizycznej (a w konsekwencji do schorzeń kręgosłupa i otyłości), problemów ze snem i koncentracją oraz trudności w nauce. Dodatkowo telewizja nie wymaga od dziecka wysiłku umysłowego – z tego powodu jej oglądanie obniża inicjatywę twórczą, kreatywność i fantazję. By oderwać dziecko od telewizora warto przede wszystkim wykorzystać więź, jaka łączy dziecko z rodzicami. Oto sposoby.

>>> Najciekawsze zajęcia pozalekcyjne dla dzieci - jakie są? [KLIKNIJ]


1. Daj dobry przykład. Sama nie oglądaj telewizji zbyt często, zaplanuj grafik korzystania z ekranów (dla dziecka ekran laptopa czy komputera jest tylko kolejnym potencjalnym nośnikiem treści, czyli bajek) i trzymaj się go.


2. Spraw, aby dziecko czuło się potrzebne. Zachęcaj, a nie zakazuj. Mów: „Tylko Ty możesz mi w tym pomóc”.

3. Zachęcaj dziecko do wykonywania różnych czynności, których jeszcze nie potrafi (jazdy na rowerze, łyżwach, wrotkach, robienia model origami itp.).

>>> Gry planszowe dla dzieci - jakie najciekawsze, najmodniejsze? [GALERIA] [KLIKNIJ]

 4. Angażuj potomka do codziennych czynności: sortowania prania, planowania zakupów, itp. – rób to tak, by dziecko poczuło, że jest to dla niego świetna zabawa.


5. Znajdźcie pasję, która połączy całą rodzinę – może to być jazda na rowerze, pływanie, gry planszowe – i spędzajcie na jej realizacji tak dużo czasu, jak to możliwe.


6. Uprawiajcie razem sport – do wspólnej zabawy można zaprosić sąsiadów, organizując np. zawody międzyrodzinne.

7. Zachęcaj do czytania książek. Młodszemu dziecku warto czytać bajki, starsze zachęcać do samodzielnego czytania, podsuwając ciekawe lektury.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.10.2014 14:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.