porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki prezent dla nauczyciela? Skromnie, ale z klasą!
Jaki prezent dla nauczyciela? Skromnie, ale z klasą! Prezent dla nauczyciela na koniec roku powinien być skromy i ...

Co zrobić, by dziecko polubiło matematykę?

Co zrobić, by dziecko polubiło matematykę?

Dziecko powinno się uczyć poprzez zabawę i to od najwcześniejszych lat

fot.: thinkstockphotos.com
Matematyka jest nam potrzebna w codziennym życiu. Nie znając choćby jej podstaw, nie porównywamy ofert zakupowych, nie zrozumiemy przepisów kulinarnych, nie zaplanujemy domowego budżetu.

Najnowsze badania pokazują, że właściwa edukacja matematyczna wpływa na zrównoważony rozwój na płaszczyźnie językowej, społecznej czy emocjonalnej. Matematyka rozwija w nas zdolność logicznego myślenia, wnioskowania i prawidłowego argumentowania.

Uczenia matematyki nie możemy pozostawić do czasu, aż dziecko trafi do szkoły. Już u czterolatków możemy mówić o wykształceniu zdolności do matematycznego rozumowania. Na tym etapie możemy dziecku podsuwać łamigłówki i zadania. Bawmy się z nim w zbiory np. w kuchni – dopasujmy filiżanki do spodków, widelce do noży i łyżek. Policzmy, ile ich jest i czy dla każdego przy stole wystarczy. Uczmy dzieci grać w gry planszowe i karciane (te prawdziwe). Liczenie punktów na karcie czy pól na szachownicy, gdy w grę wchodzą emocje (chcę wygrać!) przynosi błyskawiczne i nadspodziewane efekty.

Wybór edukacyjnych gier czy bajek, w których główni bohaterowie odwołują się do zagadnień z zakresu matematyki lub języków obcych to już nie fanaberia wymagających opiekunów, ale potrzeba potwierdzona latami pedagogicznych badań. Mózg kilkulatka jest w stanie przyswoić dwa razy więcej informacji niż w późniejszych latach edukacji. Dzięki dostarczaniu bodźców w atrakcyjnej formie stymulowana jest wyobraźnia dziecka, zdolność myślenia przestrzennego oraz umiejętność kojarzenia elementów i segregowania ich w logicznie dopasowane zestawy. Późniejsze wykorzystanie takiej przewagi w nauce matematyki to prosta droga do sukcesów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 12.06.2015 10:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?

Trwa dziennikarskie i policyjne śledztwo w sprawie przedmiotów odnalezionych w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.