porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GRY PODWÓRKOWE. W co się bawić na dworze? [ZASADY]
GRY PODWÓRKOWE. W co się bawić na dworze? [ZASADY] Choć dzieci bawiące się na podwórku wydaja się być oczywistością, ...

Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt?

Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt?

Dzieci ochoczo pomogą ci w przygotowaniu świątecznych dekoracji.

fot.: Photos.com
W okresie przygotowań do świąt mamy zazwyczaj bardzo dużo obowiązków. Czasem zdarza się, że sprzątamy w domu po nocy, a święta traktujemy jak czas, w którym możemy odespać noce poświęcone na przygotowania. Mało kto docenia jednak możliwości małych pomocników, jakimi są dzieci. Zaangażuj je w świąteczne przygotowania!

Święta wielkanocne to czas odpoczynku, radości, spędzony w rodzinnych gronie i na zabawie z dziećmi. Wielkanocną sielankę poprzedza jednak okres przedświątecznych przygotowań, czyli czas sprzątania, gotowania, zakupów i dekorowania domu. Aby usprawnić przygotowania do świąt, zaangażuj dzieci w wykonywanie dekoracji, sprzątanie, a nawet gotowanie. Maluchy bardzo chętnie pomogą ci w wykonywaniu tych prac, a ty będziesz mógł nieco zwolnić tempo.

Świąteczne palemki wykonane przez dziecko

Przygotowania do świąt możesz zacząć jeszcze w sobotę przed Niedzielą Palmową. W tym właśnie czasie, zgodnie z katolickim zwyczajem, przynosi się do kościoła kolorowe palmy, upamiętniające dzień, w którym Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, witany przez tłum wymachujący palmami. Zamiast kupić gotową palemkę w najbliższej kwiaciarni, zaangażuj swoje dziecko w ich przygotowanie, a ty w tym czasie rozpocznij sprzątanie. Tradycyjne palemki przygotowuje się z gałęzi wierzby, ale także z innych materiałów. Do zrobienia palmy w warunkach domowych przygotuj swojemu dziecku gałązki bazi, suszone kwiaty, zioła, piórka, kolorowe wstążki czy bibułę. Z tych właśnie materiałów powstaną piękne, kolorowe i oryginalne palmy, którymi dziećmi będą mogły się pochwalić w Niedzielę Palmową.

Przygotowanie świątecznych dekoracji, kartek wielkanocnych i dekorowanie koszyczka razem z dziećmi

W gorącym okresie przed Wielkanocą można także zaangażować dzieci w przygotowanie świątecznych dekoracji. Mnóstwa zabawy dostarczy dzieciom malowanie pisanek i wydmuszek.

Zobacz także: JAK ZROBIĆ Z DZIECKIEM PISANKI z jajek gotowanych w łupinach cebuli i burakach? Z WZORAMI albo bez?

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem WYDMUSZKĘ? Krok po kroku

Z dziećmi można także wykonać świąteczne baranki i kurczaczki z masy solnej.

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem BARANKA Z MASY SOLNEJ?

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem KURCZAKA NA WIELKANOCNY STÓŁ?

Dziecko wykonać też może piękne kartki wielkanocne.

Zobacz także: Jak zrobić z dzieckiem KARTKI ŚWIĄTECZNE?

Oprócz tych dekoracji możesz też zaangażować swoją pociechę do ozdabiania wielkanocnego koszyka i, po udzieleniu odpowiednich instrukcji, zachęcić dziecko do ułożenia w nim jedzenia. Do ozdobienia koszyczka możesz przygotować swojemu dziecku białą serwetkę, gałązki bukszpanu i ozdobną wstążeczkę. Do środka włóżcie jajko, wędlinę, kawałek chleba, sól, pieprz, cukrowego baranka i chrzan.

Świąteczne sprzątanie i gotowanie z dzieckiem

Każde dziecko lubi czuć się potrzebne, szczególnie wtedy, gdy może pomóc swoim rodzicom. Oczywiście nie dawaj swojemu dziecku zadań, które mogą go przerosnąć. Maluch może pomóc ci w sprzątnięciu swoich własnych zabawek, wycieraniu kurzy lub nawet w czyszczeniu drobnych elementów dekoracyjnych. Świąteczne gotowanie to także świetny czas na skorzystanie z pomocy swojej pociechy. Oczywiście nie chodzi tu o narażanie dziecka na poparzenie czy na zacięcie się nożem. Maluch może na przykład obierać jajka ze skorupek lub dekorować ciasta, a większe dzieci mogą wycierać sztućce lub rozstawiać talerze na stole.

Dzieci naprawdę są chętne do pomocy, trzeba to tylko umieć wykorzystać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.03.2015 09:42
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.